Aranytoll Életmű-díj

módosított alapszabály

Preambulum:

A MÚOSZ Elnöksége és Választmánya 1978-ban határozta el, hogy Aranytoll Életmű-díjat alapít, amelyet a több évtizedes újságírói pályafutásuk alatt kiemelkedő munkát végzett kollégáknak adományoz, életművük, teljesítményük elismeréseként. Idáig mintegy félezer MÚOSZ-tag részesült ebben a kitüntető díjban, azonban közülük – fájdalom – már csak kevesebb mint a fele él. A díj létrehozása óta a szakma jellege sokat változott, művelésének körülményei pedig alapvetően átalakultak. Annak idején például csak MÚOSZ-tag lehetett újságíró. Ma már ez nem feltétel. A technika fejlődése, az elektronikus, közösségi média berobbanása új műfajok elterjedését tette lehetővé, ugyanakkor a politikai-hatalmi környezet béklyóként korlátozza az újságírás művelőit. Mind erre figyelemmel az Aranytoll Bizottság és a MÚOSZ Elnöksége az Aranytoll Életmű-díj Alapszabályának módosításáról döntött.

A díjat kaphatják:

A díjban részesülők körét a döntéshozó testületek kibővítették. Ennek értelmében az újságírói szakmához tartozónak tekintik a nyomtatott sajtón túl az elektronikus sajtóban dolgozókat, a vizuális újságírást művelőket, fotóriportereket, operatőröket, továbbá bloggereket és más internetes szerzőket is, műfaj és médium megszorítás nélkül. 2023-tól Aranytoll Életmű díjat csak MÚOSZ tagok kaphatnak. Kivétel : határon túl élő újságírók. 

Posztumusz díjra kivételes esetben sor kerülhet.

A díj leírása:

Az Aranytoll Életmű-díj egy A/4-es méretű, díszmappában elhelyezett, névre szóló Oklevél, amely az elismerés elnyerését tanúsítja. Az Oklevelet az Aranytoll Bizottság elnöke és a MÚOSZ elnöke látja el kézjegyével. A díjhoz tartozik egy arannyal befuttatott fémötvözet anyagú stilizált lúdtoll és kitűző is, díszdobozban.

A díj meghirdetése, jelölés:

Az Aranytoll Életmű-díjra jelölés felhívását minden év december 1-jén teszik közzé a MÚOSZ honlapján. A díjazottakra a MÚOSZ tagjai tehetnek javaslatot, részletesen megindokolva a jelölést. Egy tag csak egy jelöltet ajánlhat. Az ajánlásnak tartalmaznia kell a díjra javasolt személy szakmai életútját, a javaslattevő indoklását, beleértve az egyéni teljesítmény jellegzetességeinek, stílusjegyeinek, egyéb szakmai erényeinek és a munkásság társadalmi hasznosságának, esztétikai/művészi értékének stb. a bemutatását, továbbá a jelölt adatait (név, születési év, lakcím, e-mail cím, telefonszám), valamint a jelölő nevét, MÚOSZ igazolvány számát és elérhetőségeit.

A jelöléseket elektronikus levélben kell megküldeni az Aranytoll Bizottságnak. A benyújtás határideje a következő év január 15-e.

A jelölések elbírálása:

A beérkezett jelölések alapján az Aranytoll Bizottság minden év február 15-ig titkos szavazással alakítja ki álláspontját és a döntését egyszerű szavazattöbbséggel hozza meg. Szavazategyenlőség esetén a bizottság elnökének szavazata dönt. A bizottság döntése végleges. A bizottság a MÚOSZ Elnökségének minden évben maximum hét, magyarul publikáló újságíróra tehet javaslatot. Közülük az elnökség öt személynek ítéli oda az életműdíjat. A díjazottakat a bizottság titkára értesíti, és tájékozódik arról, hogy elfogadják-e a díjat. Visszalépés esetén a következő legtöbb szavazatot kapott jelölt lesz díjazott. Az Aranytoll Életmű-díj egy újságírónak csak egyszer adományozható.

A díj átadása:

A díjak átadási ünnepségét a MÚOSZ székházában tartják. Az Elnökség az Aranytoll Életmű-díjat – ha lehetőség van rá – a hagyományoknak megfelelően március 15-én, a Magyar Sajtó Napján adja át a díjazottaknak.

Az Aranytoll Bizottság:

Az Aranytoll Bizottság összetételéről és elnökéről a MÚOSZ Elnöksége dönt, figyelembe véve az Aranytollas újságírók javaslatait is. A megbízatás négy évre szól.  Kritérium: csak Aranytoll Életmű-díjas lehet a bizottság tagja. Kivételt képez a MÚOSZ elnöke, aki az Elnökség 1999. október 6-i határozata értelmében hivatalból az Aranytoll Bizottság tagja, csakúgy, mint az Aranytollas Újságírók Társaságának elnöke, aki egyúttal a bizottság elnöke is. A bizottság 9 tagú.  Elnökét és tagjait a MÚOSZ elnöke kéri fel. A bizottság elnöke és tagjai díjazásban nem részesülnek, megbízatásuk visszavonásig érvényes. A bizottság titkára a MÚOSZ munkatársa. A bizottság létszáma 7 fő alá nem csökkenhet, ha ez bekövetkezik, akkor az elnökség új tagokat kér fel.

A bizottság akkor határozatképes, ha legalább hét tagja részt vesz a szavazásban (online vagy személyesen), de az életmű-díjasokra jelölések előzetes elbírálásához mind a kilenc bizottsági tag (legalább e-mail-ben küldött) véleménye szükséges.

A Díj megszűnése:

Az Aranytoll Életmű-díj megszüntetéséről a MÚOSZ Elnöksége a Küldöttgyűlés jóváhagyásával dönthet.

Budapest, 2022. október 5.

Kocsi Ilona,
a MÚOSZ elnöke                                                        

Szále László,
az Aranytoll Bizottság elnöke

Aranytollasok (PDF)

A névre kattintva olvasható a díjazott laudációja.

aranytoll_lead

A BIZOTTSÁG TAGJAI

dr. Szepesi György
az Aranytollas Újságírók Társaságának tiszteletbeli elnöke
(1922 – 2018)

dr. Bálint György
az Aranytollas Újságírók Társaságának tiszteletbeli elnöke
(1919 – 2020)

Kocsi Ilona
a MÚOSZ elnöke

Fülep Gabriella
titkár
E-mail: fulep.gabriella@muosz.hu
Tel.: (1) 478-9049

Az Aranytoll Bizottság tagjai
(2023- 2026)

Kocsi Ilona                                                a MÚOSZ elnöke

Szále László                                          az Aranytoll Bizottság és az Aranytollas Újságírók Társaságának elnöke

Barát József
Cserhalmi Imre
Gáti Júlia
Léderer Pál
Szarka Klára
Tanács István
Zöldi László

Az Aranytoll Bizottság tagjai
(2022. december 31-ig)

dr. Árpási Zoltán
Baracs Dénes
Benedek István Gábor
(1937.10.29. – 2022.09.26.)
Bódi Ágnes
Cserhalmi Imre
Farkas József György
Zöldi László

Welcome Back!

Jelentkezzen be a fiókjába

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist