Kedden a parlament 145 igen szavazattal, 39 nem ellenében elfogadta a Tisza Párt a médiatörvényt módosító törvénycsomagját, aminek célja, hogy a NER tizenhat éve alatt a propaganda legfontosabb bástyájává vált közmédia ne kerülhessen többé kormányzati függésbe.
A tartózkodás nélkül, a Mi Hazánk és a Tisza Párt támogatásával, a Fidesz-KDNP képviselőinek ellenkezése ellenére elfogadott új rendszer lényege, hogy
- az NMHH Médiatanácsában, a Köszolgálati Közalapítvány kuratóriumában, valamint a Duna Médiaszolgáltató és az MTVA vezetésében ülők megbízatása megszűnik,
- megszűnik a Duna Médiaszolgáltató és az MTVA, helyettük megszületik a Magyar Rádió és Televízió Nonprofit Zrt., illetve a Magyar Távirati Iroda Nonprofit Zrt.,
- a Médiatanács és a közmédia élére nyílt pályázaton választanak új szakembereket,
- létrehozzák a Független Közmédia Testületet, ami a nagy összegű szerződések jóváhagyása mellett a közmédia függetlenségét és működését ellenőrzi. Ennek tagjai közé hármat a kormánypárt, hármat az ellenzék, hármat pedig a médiaszakmai szervezetek delegálnak – a politikai szereplőket négy, a szakmaiakat öt évre választják meg.
- megszületik az NMHH alá tartozó Sajtóalap, ami a független médiatermékeket támogatja.
A módosítócsomag pontatlanságai, kiforratlansága miatt az elmúlt hetekben több fontos szakember, illetve csoport is felszólalt, köztük Polyák Gábor médiakutató, Dr. Bayer Judit médiajogász, valamint a Sajtószakszervezet is.
A MÚOSZ Nyílt lapokkal című beszélgetéssorozatának első estéjén, június 9-én is szóba került a közmédia átalakításának jövője:






