A médiatörvény módosításáról, illetve a közmédia átalakításáról szóló törvénytervezettel kapcsolatban a Sajtószakszervezet is megszólalt – a szervezet ügyvezető elnöke, a 24.hu-t újságíróként erősítő Kassai Zsigmond a Media1-nek nyilatkozott.
Kassai elmondta: üdvözlik a lépést, hogy hosszú évek után végre olyan törvényjavaslat került az Országgyűlés elé, ami elismeri, hogy a közmédia függetlensége közérdek.
A közvetlen pártpolitikai beavatkozást ettől a folyamattól olyan távol kell tartani, amennyire csak lehetséges
– tette hozzá, így a javaslat irányát támogathatónak látják, hiszen az átalakulás után a szakmai szervezeteknek is lenne szerepe.
Az ügyvezető elnök szerint a jelenlegi tervekben egyértelmű kockázatokat is látnak, a munkát ugyanis nem lehet szimplán csak új testületek felállításával garantálni.
A valódi kérdés az lesz, kik ülnek ezekben a testületekben, milyen eljárásban kerülnek oda, milyen garanciák védik őket a politikai befolyástól, és milyen szerepet kapnak azok, akik nap mint nap a magyar médiában dolgoznak
– derül ki a nyilatkozatból, amiben a következő gondolatok is megfogalmazódnak:
- nem egyértelmű, hogy mit tekint a kormány valóban független médiaszakmai szervezetnek, így ki képviselhetné magát a felügyelő testületben,
- nagyobb súlyt kell adni a médiában dolgozók munkavállalói érdekképviseletének,
- egyértelművé kell tenni, milyen garanciák védenék a közmédia dolgozóit a munkaügyi következmények után,
- el kell kerülni, hogy a szakmai részvétel csak formális legyen,
- meg kell gátolni, hogy politikai kötődésű, vagy szakmai legitimációval nem rendelkező szervezetekkel fedjék el a valódi egyeztetés hiányát.
Épp ezért egy szakmai, szakmapolitikai és munkavállalói egyeztetés elindítását szorgalmazzák, a Sajtószakszervezetnek pedig minden olyan asztalnál helye kell, hogy legyen, ahol ezekről a kérdésekről, szabályokról döntenek.
Mindebből egyenesen következik, hogy készek részt venni a szabályok kidolgozásában, a garanciák megfogalmazásában:
A közmédia felszabadítása nem lehet sikeres a közmédiában és a teljes magyar médiában dolgozók nélkül. A Sajtószakszervezet ennek megfelelően partner lesz minden valódi reformban, és határozottan fellép minden olyan megoldással szemben, amely a szakmai részvételt csak díszletként kezeli
– olvasható a nyilatkozatban, ami teljes hosszában itt érhető el.






