A MÚOSZ bejegyzése a kollektív szakmai memóriába
Halmozottan bonyolult helyzetben, az újjáalakult Belpolitikai Szakosztály első rendezvényeként, és a választások előtti utolsó percekben találkoztak közel félszázan a székház Ráth Mátyás termében, hogy a magyar közszolgálati média helyzetéről és jövőjéről váltsanak szót. Teljes videó dokumentáció és számos durva tényadat a mellékelt prezentációkban. Hargitai, Majtényi, Polyák, Bátorfy, Molnár Gyula, Szinetár és Enami szereplésével.
TÉNYLEG A GAZDAG NYUGAT-EURÓPAI NÉPEK LUXUSA LENNE A KORREKT KÖZMÉDIA?
AVAGY FÜGGETLEN NEMZETI KÖZMÉDIA ÉS HÍRÜGYNÖKSÉG NÉLKÜL SOHA NEM LESZ MÁR SAJTÓSZABADSÁG?
A szakmai tisztesség minimumát, az „annak is kell látszani” parancsát próbálta teljesíteni a Belpolitikai Szakosztály, amikor április 5-re, csütörtök délutánra olyan tematikával hirdetett szakmapolitikai tanácskozást, amiről a kormányzó pártok kikerülhetetlen erővel működő gyűlölködő gyakorlatot, az ellenzéki pártok pedig a totális hallgatást mutatták be a választási kampányban.
HARGITAI Miklós, a MÚOSZ elnöke megnyitójában kendőzetlenül új, demokratikus, törvényes és átfogó médiaszabályozást követelt Magyarországon. A választási kampány kiegyensúlyozatlanságát törvénysértőnek nevezte, és leszögezte; az NMHH totális lejáratódását okozza, hogy mindezt nem tette szóvá, csakis külső fellépésre reagált – jelentéktelen mértékben…
A video a képre kattintva megtekinthető!
Kampányidőszakban kiemelten fontos lenne a közmédia kiegyensúlyozott tájékoztatási munkája, ám ezt az egyetlen párt irányítása alatt lévő, és államivá tett közmédia szükségképp már nem tudja elvégezni. Üdvözölte a majdnem konferenciává kerekedett tanácskozást, amelyről egyébként a teljes magyar média, ezen belül az ellenzéki és még szabad média szerkesztőségei közül is egyedül a Népszava adott rövid tudósítást.
***
ENYEDI NAGY Mihály (ENAMI), a Belpolitikai Szakosztály újraválasztott vezetője bevezetőjében tisztelettel és kegyelettel emlékezett meg a magyar sajtószabadság jelentős veszteségéről, a két nappal korábban elhunyt Juhász Gáborról. Volt évfolyamtársát, harmincnégy éve olyan kollégájaként említette, akire bármely helyzetben számíthatott; mert szakértelme, pontos tudása segítette valamennyi közösségi szerepvállalását sikerre vinni.
A video a képre kattintva megtekinthető!
Enyedi tisztelettel adózott a pártállami közmédia szakértő, felkészült és morálisan győztes munkatársai előtt, akik a legnagyobb társadalmi bizalommal körülvett közintézményt teremtették meg a Magyar Rádióból, és így jelentős szerepet vállaltak a rendszerváltás küzdelmeiben. Közöttük igen sokan voltak, akik ezért később – ahogy azt Bokros Katalin a vitában is felelevenítette – teljes egzisztenciájuk elvesztésével feleltek!
ENAMI hitet tett – az átmeneti időszak után – újra bevezetendő előfizetéses közmédia mellett, tagadta, hogy a mai centrális szervezet megújítható lenne, és helyette a regionális központokban alulról újjászervezett és az országos műsorokat erről a bázisról újjászervező, a helyi társadalom által ellenőrzött 24 órás műsorokat, internetes köztereket javasolt.
Néhány történelmi példát felidézve a szakmai méltóság és a minőség védelmében indította útjára a hozzászólásokat. Mint házigazda és vitavezető megjegyzésekkel kísérte a vitát, ezek minden esetben az időponttal jelzett új hozzászólók előtt találhatók a felvételen.
Az idő- és hely szűkében sem ott, sem itt nem előadható érvelés és javaslatok hozzáférhetők az alábbi dokumentumokban:
***
MAJTÉNYI László, volt ombudsman, ORTT elnök, az EKINT elnöke kissé ezoterikusnak érezve a témát és a percet, felvetette: akárha a Vízgazdálkodás a Szaharában témát tárgyalnánk…
- Felvetésem annyiban is időszerű, hogy napjainkban ez van, a sajtószabadság és a valódi közszolgálat hiányának sivatagában van néhány oázis, például a HVG, a Narancs, az Átlátszó… de e mellett még arra sem számíthatunk, mint a pártállam utolsó éveiben; mert most nem zajlik a közszolgálati média szabadságharca! Akik ehhez még értenének, egyrészt már régen nem lehetnek a közszolgálatban, másrészt már sajnos elég öregek – kezdett álláspontja kifejtésébe Majtényi László.
A video a képre kattintva megtekinthető!
A szakma öreg, akik most az állami, volt közszolgálatban vannak, nem részei a szakmának… – Pedig kellene a harcos sereg, mert a tényleges közszolgálat a mi tájainkon a valós sajtószabadság záloga.
Persze itt kell egy kis megállás. Ugyanis alig van kötöttebb valami, mint a korrekt, hiteles, a kiegyensúlyozott, a gyors, a gyűlöletmentes közszolgálat, hiszen ehhez képest a Pesti Srácok valóban szabadon teheti azt, amit tesz…
Ha azokat az alkotmányos elveket keressük, amelyekre állami fensőséggel médiahatóságot telepíthetünk, akkor azért lehetnek gondjaink. Deák és Eötvös egyértelműnek láthatta a világot, nekik elég volt annyi: „Hazudni pedig nem szabad!” Aztán 1920-tól a lineáris és analóg rádióműsoroknál „beállt” a frekvencia-szűke és az állami készlet és keretgazdálkodás. A történelem a magyarokat több hullámban is megtanította; lehetett ez így a papírral is. Tehát lett hatóság, és van is, noha úgy tíz éve a digitalizálás miatt éppenséggel egyre inkább nem működik a frekvenciahiány…
A valódi ok persze hatalmi, és a média tömegbefolyásolási képessége miatt minden kormány szereti ezt az eszközt a kezében tartani.
A technika előrehaladása miatt ez ma már „kikerülhető” lenne, de a mi helyzetünk – nyelvi- és piacméreti okok miatt is – speciális. Tudjuk, vannak nemzetek, amelyek jól elvannak közmédia nélkül, de nekünk e gyönyörű keleti nyelv, és kicsi nemzeti piacunk miatt szükséges a közmédia, hogy tényleg értesüljünk a világ dolgairól, illetve, hogy a piacméret hátrányait a nemzeti áldozatvállalással ki tudjuk egyensúlyozni.
Hogy aztán ezt a közmédiát nyílt kormányzati, vagy parlamenti felügyelet alá helyezzük, ez ismét alkotmányos kérdés, de tele van praktikummal. Már próbáltuk a paritásos, és próbáltuk a fele-fele rendszert, az előfizetést felszámoltuk, tehát a dolgot a Kormány vette a kezébe…
Mondom a nálam érvényes végeredményt: előfizetéses közmédia kellene, szakmai önirányítás mellet, közvetlen felügyelet nélkül. A médiapiacra versenyhivatal kell, a jogvédelemre ombudsman és bírói út! – zárta előadását Majtényi László.
***
POLYÁK Gábor, a Mérték Médiaműhely vezetője – Prezentáció (.pptx)
A video a képre kattintva megtekinthető!
Hogy kinek kell itt a közmédia? Mindenkinek! De a mait én nézni nem tudom! De külföldön, azaz itt Európában csak a közszolgálatit nézem! – kezdte a kifejtést előadónk.
A közmédiát nézem külföldön, és látom, hogy jó! – tette hozzá. Az adott nyelvi kultúra magának gyártja, nézi, büszke rá, és használja.
Nálunk most a médiajog és a médiapolitika helyzete csupán önsajnálatra adhat okot. Amikor ezeket oktatjuk, nincs hivatkozható, bemutatható magyar gyakorlat. Egy eszményt próbálunk átadni, ami nincs jelen a maga valóságában, és a gyakorlatban. Ma az oktatás próbálja életben tartani egy közszolgálati média ethoszát!
Majtényi László szerint, aki még ért a közszolgálati média létrehozásához, az már öreg. Szerintem a piaci szektorban is, a maradék független területen is van sok áldozatos, felkészült, etikailag intakt magyar újságíró! Nem a szaktudás, vagy az elkötelezettség hiányzik, szerintem…
Sok adat áll a rendelkezésünkre. Minden további a MÉRTÉK honlapján látható. Most mondandómat követve érdemes a prezentációm tábláit áttekinteni. Ebből kiderül, hogy számos szakmailag erős, politikailag kétséges lépés után a legszegényebb és legkevésbé iskolázott csoportok állami médiafogyasztása jelentékenyen nőtt. Országosan már csak állami rádió van, és az M1-M5 között a sportkínálat bővülésével megnőtt a felület az egyperces híradóknak is.
Pedig kellene egy valódi közszolgálati média. Remélem ez nem csak a gazdag nyugat-európai népek luxusa! Nálunk e nélkül elképzelhetetlen a társadalmi polarizáció megszüntetése, miközben most az állami média a társadalmi gyűlölet elsődleges forrása. Minderre, a megelőzésére, és európai szabályozására még 2014-ben a MÉRTÉK elkészített egy médiaszabályozási tervet, ami most is aktuális.
Társadalmi párbeszédre, közös kultúratermelésre lenne szükségünk, hogy ne SÜSÜ legyen az utolsó közös gazdagodásunk a nyelvi és mesevilágunkban.
Egyetértek azokkal, akik decentralizált, régiós vidéki nyilvánosságokkal, az MTI, a Duna, a Rádió és az MTV szétválasztásával, önállóan gazdálkodó szakmai autonómiákkal tervezik újjáteremteni a magyar közszolgálati médiát! – jelentette ki Polyák Gábor.
Bár nem részletezném, de végezetül leszögezem; a közmédia tönkretétele is rejt tanulságokat, sajnos az utóvédharcok már csak arról szóltak, kinek mekkora legyen a végkielégítése… – tehát az újságírói öntudat, a szakmai-etikai ellenállás terén is sok párbeszéd van előttünk. Szakmai oldalról a magyar médiavilág még képes a közszolgálat regenerálását, rekonstrukcióját elvégezni…
***
BÁTORFY Attila, az Átlátszó újságírója – Prezentáció (.pdf)
A video a képre kattintva megtekinthető!
Talán érdemes tudatosítani; a piaci média is közöl számtalan közszolgálati tartalmat! – köszönt be a vitába Bátorfy Attila, aki a piaci médiát elemző táblázataival többeknek meglepetést okozott. (Érdemes ezeket kicsit tüzetesebben is átbogarászni, miközben hallgatjuk az előadás szövegét.)
A magyar reklámpiac visszabővülését nagyrészt az állam fedezte, ennek több mint felében az elsődleges haszonélvezők alig nyolc céget működtetnek. Bár nem igaz, hogy a média 90 százalékban a Fidesz kezében lenne, a túlsúly és az arányok onnan indulnak, hogy a megyei lapoknak a 100 százaléka van náluk! Összesen egy 250 milliárd feletti gazdasági terület folyamatait kell itt megérteni, amelyben egyébként már most is ott vannak azok az újságírók, akik egy demokratikus nyilvánosság és közszolgálat számára is tartalékot képeznek.
Jelenleg a világcégek elindultak kifelé a térségből, a magyar piacon Simicska Lajos kiszorítása gyakorlatilag befejeződött; a G-nap utáni Fidesz-sajtó rekonstrukciója befejeződött. Az elmúlt néhány évben tíz nemzetközi tulajdonos távozott a magyar piacról, de ezek közül néhány a régióból is.
Mindez nem tett jót a magyar sajtószabadság helyzetének. A Freedom House, és a Riporterek Határok Nélkül táblázatain egyre magasabbra jutunk, mert itt az érték növekedése jelzi a bajt! – zárta előadását Bátorfy Attila.
***
MOLNÁR Gyula, az MSZP akkor még hivatalban lévő elnöke, mint Karácsony Gergely magyar hangja mutatkozott be.
A video a képre kattintva megtekinthető!
„Bűnösen nem beszéltünk a nyilvánosság és a médiapolitika kérdéseiről a kampányban – kezdte Molnár Gyula, aki persze ezután rámutatott pártja közjogi csomagjára, benne a IV. Köztársaság, az új Alkotmány terveivel – bár mindezeket gyakorlatilag senki nem ismeri…
„Szeretném felmondani a leckét” – tette hozzá. Már tudjuk, hogy nem az előzetes cenzúra hiánya, hanem a hozzáférés a lényeges kérdés, az elérés, és a médiafogyasztás költségei, a megértéshez szükséges kulturális tőke megléte, vagy hiánya, a tájékozódás képessége.
A független magyar közszolgálati médiára szükség van, a mai személyzetére pedig a jövőben nincs. Új médiaszabályozás kell, és új MTI, ami nem lehet a nemzeti gyűlöletkeltés központja – zárta szavait az MSZP időközben leköszönt elnöke.
***
SZINETÁR Miklós, az MTV volt elnöke a mai tévés műsorkínálat elemzésével kezdte, kimutatva, hogy az átlagos napi 2.5 órányi hírműsor mellett vannak műsorok is. Ezek többsége mérgezi a lelkeket, vagy kettő millió, vagy ötezer főnek készül a műsor. De jobb lenne, ha stabilan 300 ezer nézné, foglalkozási és egyéb csoportonként azok, akik a maguk terén a döntő erők az országban.
A video a képre kattintva megtekinthető!
Érdemes arra a pillanatra emlékezni, amikor a szoci kormányzat elkezdte elvonni a pénzt, s erre a valódi alkotók is elkezdtek átállni. Látni kell, a valamikori MTV a világ valamennyi rangos televíziós díját begyűjtötte, de mára kidobták az elnöki váróból azt a három óriási üvegvitrint, amikben ezek álltak.
A világban most is remek és rendkívül értékes televíziós művek készülnek. Az értékeknek van közönsége. A közszolgálati televízió része a nemzeti kultúrának, annak egyik fenntartója kell legyen.
Az eddigre elfutott időre is tekintettel két gyors hozzászólás követte egymást.
***
BOKROS Katalin a rendszerváltó közszolgálati szakembergárda soraiból kirúgott közel háromezer alkotó védelmében a kárpótlásuk, vagy jóvátételük lehetőségét kereste, de erre felelősen egyikünk sem tudott válaszolni.
A video a képre kattintva megtekinthető!
FODOR Andrea volt az utolsó hozzászóló, aki az önkormányzati lapokról egy kedvező hírt tett közzé, majd
A video a képre kattintva megtekinthető!
ENYEDI NAGY Mihály, a Belpolitikai Szakosztály elnöke végezetül kilátásba helyezte, hogy egy kívánatos médiaszabályozás további részleteit a jövőben is tárgyalhatja a szakosztály…
A video a képre kattintva megtekinthető!
Az összefoglalót készítette:
Enyedi Nagy Mihály