A Lakmusz-csoport figyelt fel a Demokratikus Mémek nevezetű oldal posztjaira, amelyekben a többi között a következő állítások szerepelnek: a közoktatásért szervezett tüntetéseket amerikai pénzből finanszírozták , Zelenszkij egy amerikai ügynök! Aki kiárusítja Ukrajnát vagy, hogy a nem kormányzati, civil szervezeteket az erőszak kultúráját propagáló, Soros György által finanszírozott terrorszervezet támogatja.
A Demokratikus Mémek mögött egy olyan kommunikációs szakembert találtunk, aki több állami szervnél, például az Igazságügyi Minisztériumnál is dolgozott. A Megafonhoz és a politikai trashbe a Petőfi Irodalmi Ügynökségtől igazolt.
Az oldal az ilyen mémekbe csomagolt kormánypárti és gyakran hamis, félrevezető, megalapozatlan információkat terjesztő üzeneteivel naponta több ezer embert érnek el. (Egyik posztjukban azt írják, hogy júliusan több mint félmilliós elérése volt a bejegyzéseiknek). Ebben a cikkben azt tárjuk fel, kik és hogyan terjesztik ezeket az üzeneteket. Azt találtuk, hogy:
- a Demokratikus Mémek a Megafon Központhoz kötődő (ám kevésbé reklámozott) projekt,
- üzemeltetői között feltűnik Lénárd Péter kommunikációs szakértő, aki korábban a Petőfi Kulturális Ügynökségnél, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnál és a Miniszterelnöki Kabintetirodánál dolgozott, a Megafonnal február óta áll szerződésben,
- a Demokratikus Mémek oldal a civil társadalom, az EU és az ellenzék lejáratására irányuló, direkt politikai üzeneteket pedig egy hálózaton keresztül, mémekbe csomagolva terjeszti, visszaélve azzal, hogy a műfajon nehezen lehet számonkérni a tényeket.
A Megafon Központot azzal a küldetéssel indították 2020 nyarán, hogy felerősítse a “nemzeti érzelmű” hangokat a közösségi médiában. A kormányzati szimpátiáját nem titkoló influenszerképző állítása szerint nem közpénzből, hanem magánadományokból működik. Azonban egy sajtóperben jogerősen kimondta a bíróság, hogy – bár a közpénz útja nem átlátható – a Telex “valós tényekből levont okszerű következtetésként” írta meg, hogy a Megafonhoz közpénz juthatott. A Megafon idén tavaszra már 1 milliárd forintot költött Facebookon az általa szponzorált véleményvezérek és egyéb oldalak hirdetésére.
A Megafon Központ sikeres közösségimédia-jelenlétre képez jelentkezőket, de nem mindenkiből válnak Bohár Dánielhez, Trombitás Kristófhoz vagy Deák Dánielhez hasonló véleményvezérek. Az intézet az ismert influenszerekek mellett olyan csatornákat is felépít az online térben, amelyekhez nem társulnak arcok és nevek – ezekről azonban kevesebb szó esik, a Megafon honlapján a támogatott partnerek közé sem kerülnek fel.
Az egyik ilyen projekt a Demokratikus Mémek. Bár az oldalon politikai hirdetést még nem futtattak, a Megafon támogatása egyéb módokon kimutatható: több olyan bejegyzéssel is találkoztunk a Facebookon, amelyek a Demokratikus Mémeket az influenszerképző csapatának tagjaként említik.
A Megafont emailben kérdeztük arról, hogy pontosan milyen formában és mekkora összeggel támogatják a Demokratikus Mémek brandet, kik szerkesztik az oldalt, és mi az oka annak, hogy sem az oldal, sem a tartalomkészítő neve nem szerepel a honlapjukon a támogatott partnerek között. A Megafon nem reagált a megkeresésünkre – olvasható a Lakmusz-csoport legújabb elemzésében.