címlapkép: Ansa/Quirinal Press Office/Paol/Rex/Shutterstock
Neue Zürcher Zeitung
Végképp megdőlt a mítosz, hogy az autokraták elősegítik az adott ország gazdasági fejlődését. Az erős ember persze könnyen magával ragad, ám a homlokzat mögött sokszor nem látni a manipulációt és a hazugságot. Az ilyen rendszerek általában igen törékenyek. Viszont sokszor irigylik őket, mert nem kell faxizniuk a demokratikus szabályokkal, mondván, hogy azok csak elvonnak a világos céltól.
Az más kérdés, hogy a tekintélyuralmi rezsimek nemegyszer meghamisítják a növekedés számait. Megtehetik, mert a közvélemény és a sajtó nem tudja őket ellenőrizni, mellesleg az alsóbb szinteken is hazudnak, hogy fölfelé igazolják magukat. Viszont az ilyen kormányok általában nem fektetnek elég pénzt az oktatásba és az egészségügybe.
Ám hogy mennyire nem hozzáértőek, azt bizonyítja az orosz államfő, mert az csak hagyján, hogy szerinte minden terv szerint halad a háborúban, ám az orosz gazdaság 10 éve stagnál. Továbbra is a nyersanyagokra épül, miközben Lengyelország mutatja, mi mindent lehet elérni egy demokráciában. Közben jócskán lelassult a növekedés Kínában, így nem csoda, hogy Hszi Csin-ping is a belső és külső ellenségre összpontosít.
Viszont az utóbbi évtizedekben megjelent a színen az autoriter vezető új típusa, amely már nem a félelemre épít, hanem az információt manipulálja. Megveszi az elit hallgatását, ugyanakkor propagandát terjeszt. Ám a sikerek visszaüthetnek, mert a jól képzett középrétegek több politikai jogot követelhetnek. És egy idő után nem segíthet a cenzúra és a csalás sem.
Viszont veszélyes lehet a gazdasági hanyatlás. Ilyenkor általában a csavarok megszorítása szokott a válasz lenni. Akkor is meg kell szólalniuk a vészharangoknak, amikor a nagy ember megváltoztatja az alkotmányt, hogy tovább maradjon hatalmon. Ez azt szokta feltárni, hogy végéhez érkezett a potemkini demokrácia.
A tények meghamisítása és az elnyomás fatális következményekkel jár, mert az autokrata idővel már csak nehezen tudja felmérni a lakosság hangulatát. Ez pedig ajtót-ablakot nyit a hibák előtt. Úgyhogy marad a még több átverés.
Guardian
Giorgia Meloni letette a hivatali esküt, vagyis három évtized után az olaszok első miniszterelnökeként eljutott a csúcsra. Az odavezető úton akkora elszántságot tanúsított, hogy az még egyes ellenfelei részéről is elismerést váltott ki, viszont nem lesz könnyű dolga. Az Olaszország Fivérei posztfasiszta múltra tekint vissza, ám elnök asszonya továbbra is kétes figura, akinek igen nehéz időszakon kell átvezetnie az országot, de úgy, hogy közben egyben tartsa a civakodó hármas koalíciót.
A kormányfő bölcsen teszi, ha siet. Legelőször is tető alá kell hoznia az új költségvetést, Rómának emiatt már voltak vitái az EU-val, hiszen az államadósság hiánya rekordszinten mozog. Azon kívül meg kell védenie a háztartásokat a robbanó energiaáraktól, továbbá teljesítenie kell egy csomó vállalást, hogy jöjjön a 200 milliárd eurós támogatás következő része a járványalapból.
Meloni úgy állítja be, hogy pártja mérsékelten konzervatív, ám onnan olyasvalaki került a Szenátus élére, aki fasiszta emléktárgyakat gyűjt. De van némi stichje az alsóház új főnökének is a Ligától, ő nyíltan nem kedveli a melegeket, viszont Putyin nagy barátja. Akárcsak a pártvezér Salvini, továbbá Berlusconi a Forza Italia élén. Így nem lesz könnyű keresztülvinni, amit a miniszterelnök ígért, mármint hogy a NATO pártján áll és támogatja a szankciókat.
Ugyanakkor elutasítja a migrációt és a meleg házasságot. Európáról vallott nézeteiben leginkább Orbán Viktorra hasonlít és várhatóan ő is a nemzeti érdekeket teszi az első helyre. Ám mivel az olasz kabinetek hagyományosan rövidéletűek, a kérdés az, hogy meddig tudja fenntartani az egységet a triumvirátuson belül.
Time
Nem néz ki jól Trump szempontjából a holnap kezdődő per, amelyben vállalatbirodalma két zászlóshajóját adócsalással vádolják, bár a volt elnök és gyermekei ellen nem merült fel semmiféle terhelő bizonyíték. Viszont ha elmarasztaló ítélet születik, az nem csupán a családi üzletre hathat ki. A manhattani kerületi ügyészség szerint a két érintett cég 15 éven keresztül megtévesztette az adóhatóságokat, mert a vezetők nem adóztak jövedelmük egy része után. A büntetés igen tetemes bírság lehet.
A vádlottak között van a 75 éves Allen Weisselberg, a Trump-féle üzleti hálózat pénzügyi főnöke, aki már beismerte, hogy 15 esetben bűncselekményt követett el, ő találta kis és működtette a leleplezett rendszert. Ezért felfüggesztve már öt hónapot kapott, tovább 2 millió dollárt kell fizetnie, ám vallomása perdöntő lehet a mostani tárgyalássorozatban.
Merthogy betekintést kaphat a világ annak a cégnek a belső életébe, amelyet Trump egészen addig vezetett, hogy beköltözött a Fehér Házba. Mondhatja persze azt, hogy ő semmit sem tudott, közvetlen munkatársai őt is megtévesztették. Az ügyészek az ellenkezőjét igyekeznek majd bizonyítani. Minden attól függ, mit mond majd Weisselberg.
De ez csak az egyik szál, mivel a korábbi elnök ellen azért is vizsgálat folyik, mivel az eddigi adatok szerint bukása után bizalmas iratokat vitt magával birtokára. A múlt hónapban továbbá a new yorki főügyész 250 millió dolláros pert indított Trump és a három gyermeke, továbbá a cégegyüttes és Weisselberg ellen, mivel a gyanú szerint meghamisították a politikus vagyoni helyzetét, mert így akartak előnyösebb hitelekhez jutni.
Trumpnak van mit a tejbe aprítania: nagyjából 500 céget mondhat a magáének, benne 9 szállodával, 12 golfpályával, és számtalan iroda-, illetve lakóépülettel, szerte a világban.
The Trump Organization’s Tax-Fraud Trial Is Starting. Here’s What’s at Stake