Bloomberg
A szlovák államfő azt mondta az Európai Parlamentben, hogy az illiberális rendszerek a demokráciát fenyegeti a földrészen. Zuzana Caputová az erőteljes állásfoglalásban kiemelte, hogy az elnevezés önmagában képtelenség, mert az illiberalizmus és a demokrácia kölcsönösen kizárja egymást. Egyben bírálta azokat a kormányokat, amelyek – Magyarországgal az élen – ilyen politikát folytatnak.
Hangsúlyozta, hogy a jogállamot a vezetőknek meg kell védeniük, hacsak nem akarjuk, hogy ez legyen az utolsó nemzedék, amely még megélte a demokráciát. Mint mondta, nem a szabályokkal van baj, hanem azzal, hogy nem szereznek érvényt nekik. És az EU minden jelenlegi és jövőben tagjának liberális demokráciaként kell működnie. Azaz tiszteletben kell tartania az olyan értékeket, mint a bíróságok függetlensége, a sajtó szabadsága és a kisebbségek védelme.
Hogy végképp ne legyen kétség, kinek címezte szavait, a hírügynökség megállapítja, hogy Orbán Viktor mindenre kiterjesztette uralmát, a médiától kezdve, az igazságszolgáltatáson át, egészen az iskolákig. Ily módon a populisták főcsővezetője és Trump kedvence lett.
BBC
A budapesti amerikai nagykövetség visszavágott, amiért magyar vezetők hetek óta USA-ellenes kijelentéseket tesznek a háború kapcsán: a képviselet találós kérdés formájában olyan idézeteket tett közzé, amelyek nyugodtan származhatnának Putyintól, ám valójában egytől egyig magyar politikusoktól valók. A misszió emlékezteti az oroszbarát Magyarországot, hogy az a Nyugat szövetségese.
A fideszes média ugyanis úgy állította be, hogy a háború az Egyesült Államok hibájából tört ki, és hogy itt valójában a nagyhatalmak csatároznak, miután a NATO megpróbálta bekeríteni Oroszországot. Ezzel az orosz elnök is érvelt, amikor februárban kiadta a parancsot a támadásra. Közben Szijjártó Péter rendszeresen találkozik orosz kollégájával, valamint a Gazprom és a Roszatom vezetőivel, hogy folyamatosan érkezzen a földgáz, illetve ne legyen fennakadás Paks bővítésében.
A kormánypárti sajtó ugyanakkor arról nem cikkezik, milyen károkat okoztak a szankciók az orosz gazdaságnak. Viszont újabb csavar a történetben, hogy a kormány állandóan kirohan Brüsszel ellen, noha semmi kifogása nem volt, amikor el kellett fogadni a megtorló csomagokat.
A Washingtonnal kialakult vita, illetve az EU állandó szurkálása mögött is ott van a kemény gazdasági realitás, mármint hogy 20 %-os az infláció, felfüggesztették a kormányzati kiadásokat, a robbanó fűtésszámlák miatt kulturális és sportlétesítményeket zárnak be, sztrájkolnak a tanárok, és sötét fellegek gyülekeznek Paks 2 fölött.
Magánbeszélgetésekben ugyanakkor a hatalom újabban kompromisszumkészséget mutat, viszont a nyilvánosság előtt a retorika nem ismer határokat.
https://news.yahoo.com/us-reminds-pro-putin-hungary-233025263.html?fr=sycsrp_catchall
Bloomberg
A kommentár szerint Orbán Viktor jó egy évtizeden keresztül az egész világon a populista mozgalom bálványának számított, mert átültette a gyakorlatba az illiberális demokráciát, ám most az fenyegeti, hogy tanulság lesz a kísérletből, mármint hogy így ne! A befektetőket jelenleg az köti le, hogy mekkora felfordulás van Liz Truss alatt a Brexit folyományaként Nagy-Britanniában, de az orbáni Magyarországon kibontakozó válság talán még jobban mutatja, mi történik akkor, ha egy politikai program teljesen elszakad a gazdasági valóságtól.
A kormányfő szinte mindenben szembement az EU normáival, legyen szó a bevándorlásról vagy a bírói függetlenségről. A háború okozta energiaválság kellős közepén külön ügyletet kötött a Gazprommal és megkérdőjelezi a szankciókat. Viszont nagy dicséretet kapott más jobboldali vezetőktől, ideértve Trumpont és a brazil elnököt, mivel ők szintén vitatják a nyugati liberális alapokat.
Orbán gondja az, hogy a magyar számlákat az az Unió fizeti, amellyel jó ideje szembeszegül. Ám Brüsszel most azzal fenyeget, hogy elzárja a pénzcsapot. Ez azonban kiváltotta a magyar állampapírok tömeges eladását, továbbá hogy a magyar kamatszint messze a legmagasabb lett a földrészen. Utóbbi a forintot ugyan stabilizálta, ám a fizetőeszköz az idén 12 %-ot vesztett értékéből az euróval szemben.
A miniszterelnök két hónapot kapott, hogy valóra váltsa a korrupcióellenes törvényeket, ha hozzá akar jutni a brüsszeli támogatásokhoz. Ám az nem változtat a gazdaságnak okozott károkon, mint ahogy borult az az elképzelés is, hogy Magyarország büntetlenül kihívhatja maga ellen a szövetségeseket. Mivel jobboldali erők új kísérletbe kezdenek az olaszoknál és a svédeknél, a kérdés az, milyen tanulságot vonnak le más populisták az orbáni példából.
https://www.bloomberg.com/news/newsletters/2022-10-19/a-defiant-populist-becomes-a-cautionary-tale
Bloomberg
Orbán politikai kötéltáncot mutat be, de ily módon a szakadék szélére juttatta az országot. A zuhanó forint és a törékeny pénzügyi helyzet az egész tervet fenyegeti. A miniszterelnök a komplett Unióval nyílt vitában van, miután megpróbálta kisiklatni a szankciókat, ami a hosszan tartó vita legfrissebb állomása. Csak éppen nehéz összeegyeztetni, hogy egyrészt udvarol Putyinnak, másrészt viszont azt szeretné, ha megnyílna a brüsszeli buksza és ez így, együtt veszedelmes mutatvány.
A Société Général londoni részlegének egyik elemzője azt mondta, hogy az MNB közbeavatkozása nem tudott módosítani a magyar pénzügyi pályán. A befektetők szerint a kiutat az jelentené, ha Magyarország megkapná az EU-milliárdokat. A tőkeinjekció már csak azért is nagy segítséget jelentene, mert megerősítené Budapest pozícióit nyugaton, miután a Fidesz csak hellyel-közzel állt ki Ukrajna mellett, élesen bírálta a Nyugat politikáját és külön megállapodást ütött nyélbe a Gazprommal.
Ám most ki van téve annak, hogy nem jut hozzá az alapokhoz, noha azok tették lehetővé a magyar gazdaság növekedését és a választások előtti kormányzati költekezést. Orbán most azt bizonygatja, hogy mindent megtesz, csak megkapja milliárdokat, ám közben kampányt indított Brüsszel ellen.
Győri Gábor a Policy Solutions-tól úgy véle, hogy a kormányfő még nem volt ekkora slamasztikában. Nem világos, hogy az emberek meddig hiszik el a dumát, hogy az EU a felelős a gazdasági gondokért. Ám a partnerek azt fontolgatják, igazából melyik oldalon is áll a kormányfő.
Mikulas Bek, a cseh Európa-ügyi miniszter a minap kijelentette, hogy ha nem lesz megállapodás, akkor Magyarország eljuthat arra a pontra, ahonnan már nem tud visszafordulni. Ettől azonban még nem szabad elengedni a horogról. Vagyis döntő pillanathoz érkeztünk, mert ha nem sikerül megoldást találni, akkor onnantól kezdve igen negatív irányt vehetnek az események.
Der Standard
Orbán Viktor „nemzeti konzultál”, hogy kikérje a köz véleményét a szankciókról, egyidejűleg pedig EU-ellenes plakátokkal kampányol. Igaz ugyan, hogy idáig megszavazta az összes büntető intézkedést, de most kirohan ellenük, mintha azok az EU ördögi tervét jelentenék.
A hét kérdés következetesen megfelel a miniszterelnök víziójának. Tudakozódik pl. a gáz felől, noha arra nem is vonatkozik semmiféle korlátozás. De ugyanilyen kamu az is, hogy az olajra is érvényesek a megszorítások, hiszen Magyarország továbbra is zavartalanul kapja az energiahordozót a Barátság-vezetéken.
Ugyanakkor a bombás politikai hirdetést sokan ízléstelennek tartják, mert olyan, mintha az Unió bárkit is bombázna, és nem Oroszország indítana sorozatban légitámadásokat Ukrajna ellen.
Az orosz rezsimet és Putyint azonban semmiféle komoly bírálat nem éri az orbáni médiában. Ezek az orgánumok sokkal inkább az orosz narratívát adják tovább, így azt, hogy a Nyugat a felelős a viszály súlyosbodásáért, vagy hogy jól tartja magát az orosz gazdaság, és a hadsereget nem lehet legyőzni.
A magyar vezető bevallottan modellnek tekinti az orosz irányított demokráciát. 12 éve alatt tökéletesen központosította a hatalmat, valamint a korrupciót, csak Oroszországtól eltérően nem vett igénybe erőszakot hozzá.
A nemzeti konzultáció propaganda célokat szolgál, a feldolgozás nem átlátható, viszont arra jó, hogy felmérjék vele a saját tábor állapotát. De a politológus Somogyi Zoltán szerint az is meghúzódhat mögötte, hogy ily módon minden háztartással tudathatják: az inflációt és a rossz gazdasági helyzetet a szankciók okozták és nem a korrupt orbáni politika következménye.
https://www.derstandard.at/story/2000140129558/ungarns-orban-konsultiert-das-volk-zu-eu-sanktionen
Euractiv
Magyarországnak nem kellene hazardírozni a szankciókkal, bár a nemzeti konzultáció kapcsán nem az az igazi gond, hogy a kérdések sugallják a választ. Hanem hogy ördögi kör alakul ki: a kormány azt szajkózza a polgároknak, hogy helytelenek az oroszellenes lépések, majd az ily módon bedresszírozott közvélemény érvként szolgál, hogy a nép akaratára hivatkozva Orbán megvétózza Brüsszelben a következő csomagot.
Az persze mulatságos, hogy ugyanő idáig minden büntető intézkedésre rábólintott, ám az EU illetései a legkevésbé sem mosolyognak. Ezt jelzi, hogy a Bizottság szóvivője elítélte a legújabb plakátokat. Hiszen a szankciók pont azt szeretnék elérni, hogy ne hulljon több bomba Ukrajnára.
Szakértők ugyanakkor arra emlékeztetnek, hogy az ilyen eszközökkel nem lehet pálfordulást elérni Moszkva hozzáállásában, viszont valamennyire visszafoghatják a Kreml kezét, hogy károkat okozzon. Ugyanakkor veszélyes, hogy a magyar vezetés játszik a közhangulattal. Hiszen így indult a Brexit is, és ezért nem sikerül a megbékélés a Nyugat-Balkánon. Orbán viszont a jelek szerint el van szánva rá, hogy kitart mellette. Ám mi van akkor, ha bejön neki a szankciópóker?
FAZ
A háború magával rántja Kelet-Európát, súlyos következményekkel jár a térségben. Jelenleg ugyan még jobb a helyzet, mint ahogy azt a harcok kezdetén várni lehetett, ám a kilátások igencsak baljósak. Ezt jövendöli az EBRD, a Világbank, valamint a bécsi Nemzetközi Gazdasági Összehasonlító Intézet is.
Utóbbi igazgatója rámutat, hogy egyes országok könnyen belecsúszhatnak a recesszióba, ha rákényszerülnek, hogy adagolják a gázt. Azon kívül nem tudni, Putyinnak még mi minden jut az eszébe. És meglesz a hatása a német visszaesésnek is. Vagyis a legrosszabb még hátra van a régióban.
Az elszabadult infláció felzabálja a reálbéreket, jóllehet idáig a magánfogyasztás volt a növekedés legfőbb támasza. És ott sorjázik még a fenyegető energiaválság is. Az EBRD fő közgazdásza arra figyelmeztet, hogy az áremelkedés csúcsa még előttünk van.
Ugyanakkor az orosz gazdaság a vártnál jobban muzsikál, de az említett bécsi kutató intézet szerint a pl. a félvezetők embargóját megérzi a hadiipar (is) és így a retorzió katonailag gyengíti Moszkvát. Középtávon pedig azzal jár, hogy egyáltalán nem tud bővülni az orosz gazdaság.
Ám még ennél is nehezebb helyzetben van Ukrajna. Gondjait csak tetézi, hogy sok menekült később sem akar hazatérni, aki pedig otthon maradt, arra a hiány és nyomor leselkedik. A Világbank azzal számol, hogy megötszöröződik a szegénység.
https://zeitung.faz.net/faz/wirtschaft/2022-10-20/a0a5af9c53f6b598a91517e75b01c977/?GEPC=s5
Die Welt
Az egyik legnevesebb migráció-szakértő reménytelennek tartja a német belügyminiszter követelését, mármint hogy zárják le a Balkánt a menekültek előtt. Gerald Knaus, a berlini Európai Stabilitási Kezdeményezés nevű agytröszt vezetője azt mondta, hogy a vállalkozás teljesen kilátástalan, hiszen még sosem sikerült véghez vinni.
Viszont nagyon sokan továbbra is átjutnak Szerbiából Magyarországra, függetlenül a határkerítéstől és attól, hogy a magyar hatóságok haladéktalanul visszatoloncolják az elfogott határsértőket. Azaz – kérdezi a szakember – akkor most a magyar erőszakot hagynák jóvá, noha annak semmiféle hatása nincsen? Egyébként is a nagy tömegek Ukrajnából, vagyis törvényes úton jönnek. Minden 10 menekült közül 9 ukrán.
A német miniszter arra hivatkozott, hogy már jó egymillió embert fogadtak be Ukrajnából, de sokan érkeznek a Földközi-tengeren, illetve a Balkánon át. Úgy fogalmazott: Európának közös felelőssége megállítani az illegális beáramlást, hogy azoknak lehessen segíteni, akiknek arra sürgős szükségük van.
The Times
A konzervatív újság egyik legjobb külpolitikai elemzője szerint hiába választják meg Hszi Csi-pinget a mostani kongresszuson harmadszor is főtitkárnak, most indul meg a nagy összeomlás felé. Merthogy a következő időszakban felerősödik az elégedetlenség, az pedig belharcokhoz vezet. Roger Boyes szerint látszatra minden rendben van. A politikus elvileg visszahozza a gazdasági növekedést, az ország javára módosítja a világkereskedelem szabályait és az idők végezetéig bebetonozza a KKP uralmát.
Csakhogy a következő időszakban odalesz a politikus tekintélye. Idáig két fontos elvet követett: egyrészt, hogy áramvonalasítsa a párt harcát a szegénység ellen. Hatalmas megfigyelő rendszert épített ki, mondván, hogy egy kézbe kell összegyűjteni az adatokat, lévén az ország nagy és szegény. Ám ez visszaütött, mert nagy tömegeket költöztettek a városokba, hogy ott majd jobban élnek, ám sokszor kiderült, hogy nem léteznek a számukra kijelölt lakások.
Az ilyesmi előfordul a diktatúrákban, ahol nincsenek objektív alternatív információforrások, fékek és ellensúlyok. Ezért Hszi valószínűleg elveszti a tájékozódó képességet és nem értesül pl. arról, milyen felháborodás kíséri a járvány miatt elrendelt lezárásokat.
A másik nagy melléfogás az volt, hogy a korrupciós ellenes kampányt tisztogatásra használta fel a képzelt ellenséges cselszövéssel szemben. Ám ily módon meglőtte a vállalkozó szellemet. De szerinte csakis szigorú ellenőrzéssel lehet egyben tartani az országot, ám a következmény az, hogy óriásira nyílik az olló gazdag és szegény között. A fő veszély azonban az, hogy Hszi – a nemzet megtisztításának őrült terve alapján – háborút kezd.