címlapkép: Juan Barreto/AFP/Getty Images
Die Presse
Milliárdoknak inthet búcsút Magyarország, mert az újság úgy értesült, hogy a költségvetésért felelős osztrák biztos a pénzek zárolását készíti elő. A legfontosabb programokból akár 70 % is elúszhat ily módon, ami hevenyészett számítások szerint 8 milliárd eurót jelent.
Most először szivárogtak ki részletek a Bizottság tervéről arra az esetre, ha a magyar kormány továbbra sem hajlandó visszaállítani a jogállamot és nem lép fel a közbeszerzéseknél tapasztalható korrupció ellen. Johannes Hahn olyan belső levelet küldött szét, amely a már említett 70 % befagyasztásán túl azt is tartalmazza, hogy egy fityinget sem kaphatnak az egyetemeket kézben tartó „közérdekű alapítványok”. És ehhez hozzájön még a koronaalapban lévő 5,8 milliárd. Annak megint csak a jogállami gondok állják útját.
Hahn a biztosi testületnek írt üzenetben kiemeli, hogy nem sikerült egyezségre jutni a magyar vezetéssel az uniós támogatásoknál mutatkozó hiányosságok felszámolására, illetve az igazságszolgáltatás függetlenségének biztosítására, márpedig anélkül semmi sem szavatolja, hogy tisztességesen használják fel a brüsszeli alapokat. Van rá példa, hogy a Legfőbb Ügyészség konkrét csalások gyanúja kapcsán a vizsgálat elutasítását rendelte el.
Az EU már jó ideje nehezményezi, hogy a nyugati adófizetők pénze Orbán közeli vállalkozóknál köt ki. Grasszál a korrupció és az urambátyám-rendszer. A közbeszerzések csak ritkán átláthatóak, gyakran mindössze egyetlen ajánlattevő akad. A hatalom nem tesz eleget tájékoztatási kötelezettségének vagy csupán szórványosan.
Azonban a súlyos gazdasági bajok folytán, amit csak tetézne, ha nem folynának be az annyira várt támogatások, még lehetséges, hogy Orbán beadja a derekát. Erre már volt példa.
https://www.diepresse.com/6188858/sanktionen-ungarn-vor-milliardenkuerzung-durch-eu?from=rss
Washington Post/Bloomberg
Az EU bekeményít Orbán Viktorral szemben, mert látja, hogy irányváltásra kell kényszeríteni, miután az éppen olyan alapvető, mint a demokrácia és az Unió egységének megerősítése. Ha kudarcot vall a próbálkozás, az felvizezheti a szervezetet, a megosztást serkenti, sőt felerősítheti a vitát a magyar kilépésről.
A Fidesz-kormány persze tudja, hogy nagyon kell neki Brüsszel pénze, azért „átfogó” csomagot helyezett kilátásba a korrupció visszaszorítására. Hogy ez azután elengedő lesz-e a Bizottság megnyugtatására, azt nem tudni. A miniszterelnök mindig ügyesen túljárt az európai intézmények eszén. A bírálók most is üresnek minősítik az általa ajánlott reformokat. De ezúttal a közösség a támogatások folyósítását attól teheti függővé, hogy mennyire valósulnak meg az ígéretek. Ezzel együtt egyaránt ajánlhatja, hogy vonják meg a szubvenciók egy részét, illetve hogy zárják le az eljárást.
Hogy végződhet-e válással a vita, az bizonytalan. Orbán arról beszél, hogy benn akar maradni, a kivitelre épülő gazdaság keményen függ az egységes piactól. A Brexit megmutatta, mennyire körülményes a kilépés. Azon felül a tagság biztonságérzetet nyújtott Magyarországnak, miután dúl az ukrán háború.
Ám nehéz elképzelni, hogy a politikus készségesen visszacsinálja az elmúlt évtized jogi változásait és lelkes kampányt kezd a korrupció ellen. Az uralkodó elit és a gazdasági klientúra nagyot kaszált az eltelt 10 évben. És hát Varga Mihály már megpendítette, hogy ha tovább bírál az EU, akkor az ország az évtized vége felé felülvizsgálhatja, mármint hogy akar-e maradni, mivel addigra nettó befizető lesz.
Daily Express
A brit bulvárlap szerint a német zöld képviselőt, Damian Boeselagert felháborította, hogy a Bizottság az év végéig időt kíván adni Magyarországnak a jogállami hiányosságok kiküszöbölésére. A politikus úgy fogalmazott, hogy Ursula von der Leyen valójában enged Orbán taktikájának, mert oda akarja adni a pénzt. Megjegyezte, hogy a jogi indoklás eléggé ingatag, mert helyreállítási alap rendelkezései közt nincs olyan pont, amely bármilyen határidőt irányozna elő. Így inkább azt látszik, hogy Brüsszel indokot igyekszik találni a magyar elképzelések támogatására.
Az előzmény az volt, hogy Vladis Dombrovkis alelnök két napja közölte: minden döntést meg kell hozni ez év végéig, máskülönben elúszik a pénz. Vagyis bizonyos értelemben most döntő szakasz indul. Ugyanakkor úgy tudni, hogy az EU végrehajtó testülete a források megvágására készül, hacsak Orbán nem lép túl azon, hogy nem képes, nem tud, vagy nem akar megakadályozni olyan döntéseket, amelyek sértik a törvényeket.
Süddeutsche Zeitung
A két legesélyesebb olasz párt vezetőjének tévévitájában a szociáldemokrata Enrico Letta azt vetette a postfasiszta Giorgia Meloni szemére, hogy egy követ fúj Orbán Viktorral, azaz hasonló a világnézetük, miközben a magyar politikus sorra fúrja meg az EU-döntéseket, így nem ritkán keresztezi az olasz érdekeket is. Pl. a migránsok átvételen ügyében.
A beszélgetőtárs azzal ütötte el a bírálatot, hogy Magyarország kicsi. Az igazi probléma Németország és a „szocialista” kancellár, pl. a gáz árának korlátozása kapcsán. Szerinte a német kormány azért nem akarja az ársapkát, mert előnyös megállapodást alkudott ki Oroszországgal. Azt is megjegyezte, hogy vége a német-francia-tengely egyeduralmának, a jövőben érvényt óhajt szerezni az olasz érdekeknek.
Letta arra hívta fel a figyelmet, hogy Olaszország sora csakis az erős és szolidáris Európában mehet jól, és hogy miként szavaz az olasz lakosság a jövő vasárnap, az kb. olyan fontos, mint a Brexit ügyében tartott népszavazás. Meloni az Isten, Haza, Család szentháromságát hangoztatta, ezt annak idején a Mussolini-féle fasiszták is a zászlójukra tűzték. A rivális épp ezért úgy reagált rá, hogy az ilyen értékek a múltba viszik vissza a nemzetet. És inkább a polgárjogokkal kellene foglalkozni, lásd a melegeket, mert nem az állam dolga, hogy normákat állítson fel a szerelemben.
Meloni ugyanakkor megerősítette, hogy győzelme esetén mind az Unióban, mind a NATO-ban eleget tesz az ország kötelezettségeinek és ezt Salvini és Berlusconi nevében is szavatolta.
https://www.sueddeutsche.de/politik/italien-parlamentswahl-meloni-letta-tv-duell-1.5656059
Washington Post
Putyin bajba került Ukrajnában, de ugyanez a helyzet mindazokkal, akik idáig jobbról védték nyugaton. Az orosz erők menekülőre fogták a kelet-ukrán fronton, katasztrófa készülődik Moszkva szempontjából, mert az ellentámadás a jelek szerint váratlanul érte a csapatokat és a parancsnokokat is – mondják nyugati illetékesek. El lehet képzelni, hogy mit érezhetnek most mindazok, akik annyi energiát áldoztak külföldön az orosz elnök védelmében, gúnyolták és leszólták a demokráciát.
Tekintélyelvű államok legalább egy évtizede offenzívában vannak. Moszkva beleavatkozott az amerikai, illetve több európai választásba is, hogy Putyin-barát jelöltek győzzenek. Eközben jobboldali pártok szívélyes viszonyt tartottak fenn a Kremllel. Magyarország pedig, amely egykor a demokrácia felé tartott, az oroszbarát tekintélyelvűség útjára lépett. Donald Trump Putyin szócsöve és apologetája lett.
Az invázió a Nyugat elleni szélesebb támadás részét képezi. Nehéz alábecsülni, hogy a volt elnök republikánus hívei mennyi energiát fektettek az orosz tekintély megerősítésére. Ám most fordul a kocka, az oroszok tömegesen mentik az irhájukat ukrán földön. Nemigen volt ennél nagyobb katonai kudarc a legújabb történelemben.
A Putyin-párti jobboldal világképe romokban. Nyugaton sokan már tagadják, hogy pártolták az orosz vezetőt, de a demokrácia védelmezői ostobák volnának, ha hagynák Oroszország szövetségeseit, hogy sértetlenül megússzák ezt az erkölcsi és politikai fiaskót. A Tegyük újra naggyá Amerikát-mozgalom egy korrupt, brutális, hanyatló rezsimmel azonosult, ellenben hozzá nem értőnek és gyengének állította be a demokráciákat. Nem úszhatja meg a felelősségét, amiért tolta Moszkva szekerét.
Ezzel szemben a Nyugat és az amerikai Demokrata Párt egyrészt kimondhatja, hogy sikeresen segítette az ukránokat, másrészt pedig hozzájárult ahhoz, hogy szétzúzza a tekintélyelvűség felsőbbrendűségét hangoztató jobbos mítoszt. Putyin ostoba, brutális vesztesnek fog minősülni, de méltó példakép a tengerentúli jobboldal számára, amely nem tudja elfogadni a saját vereségét és erőszakos görcsöket produkál. Ugyanakkor senki se tévessze szem elől, hogy a Nyugat erkölcsi, gazdasági és katonai győzelmet aratott, az orosz államfő minden nemzetközi csapkodása ellenére is.
https://www.washingtonpost.com/opinions/2022/09/13/russia-ukraine-offensive-putin-apologists-trump/
Bloomberg
A vezércikk sürgeti, hogy a Nyugat adjon meg minden szükséges támogatást Ukrajnának a győzelemhez, vagyis hogy az a lehető legtöbbet tudja kihozni az előretörésből, amely hatalmas stratégiai és harcászati vereséget hozott a Kreml számára. A fronton persze még minden mozgásban van. Ám az ukrán sikerek rákényszerítették az oroszokat észak-keleten, hogy feladják fő parancsnoki állásaikat, illetve utánpótlási raktáraikat.
Moszkva kénytelen lesz egységeit átcsoportosítani, ám így az ukránok alighanem megindulnak azokon a pontokon, ahonnan elvezényeltek alakulatokat. A kudarc mértéke még a legerősebb oroszbarát hangokat is elgondolkodtatta. Az ukránok viszont hatalmas erkölcsi lökést kaptak. Egyben bizonyították, mennyire jó a katonai vezetésük, továbbá hogy képesek támadáshoz is hatékonyan felhasználni a nyugati fegyvereket.
A szövetségesek dolga most legelőször is az, hogy gyorsítsák fel a hadianyag szállításokat. Ez döntő lehet. Azután életben kell tartaniuk a szankciókat. Európa nehéz télnek néz elébe, de az ukrán eredmények segíthetnek meggyőzni a közvéleményt, hogy megéri áldozatot hozni. Jogosak persze aggodalmak a várható nehézségek kapcsán, de a Nyugatnak elemi érdeke, hogy segítsen kiaknázni a harctéri sikereket. Ezzel egyben erős üzenetet küld ellenfeleinek a világban – főként Kínának -, hogy egységbe tud tömörülni és jelentős kiadásokra is hajlandó saját életmódjának védelmében.
Természetesen az orosz államfő még nincs két vállon. Az ukránok az elvesztett területeknek csak egy töredékét tudták visszaszerezni. Putyinnak van jó pár adu a kezében. De bárhogyan is alakul, a végjáték a béketárgyalásokon dől el. És el kell érni, hogy az ukrán fél az erő pozíciójából ülhessen asztalhoz.
Guardian
Félő, hogy a magyar abortusz szabályok szigorítása további korlátozások előtt egyengeti az utat a szélsőjobbos Orbán kormánya részéről – egy olyan országban, ahol széles körben elfogadott a művi terhesség megszakítás. Amióta a miniszterelnök újból hatalomra került, a hagyományos családi értékeket nyomatja, és egy sor intézkedést vezetett be a népességszám csökkenésének megállítására. De idáig nem nyúlt hozzá a viszonylag liberális kürettörvényekhez.
Hasonló előírás van érvényben sok déli amerikai államban, így Texasban és Kentuckyban, bár az orvosok szerint szakmailag pontatlan, hogy az érintett nőknek meg kell hallgatniuk a magzat szívhangját, mert a legtöbb szakértő azt mondja, hogy a terhesség kezdeti szakaszában ilyen életjelek még nincsenek, a lüktető hangot maga a gép adja ki.
Ugyanakkor az új magyar rendelet az abortuszellenes politikából fakad, célja, hogy több gyerek szülessen – mondja Nógrádi Noá a jogvédő Patent Egyesülettől. Kiemeli, hogy a felmérések alapján a magyarok kétharmada nem szeretne további megkötéseket az abortusz területén. Ennélfogva a kormány nem tudja egyik pillanatról a másikra törvényen kívül helyezni a magzatelhajtást. Egyszerűbb neki kis lépésekkel haladni a cél felé. (A Pintér Sándor-féle rendelkezés hatalmas nemzetközi sajtóvisszhangot váltott ki, akárcsak a Ryanair főnökének budapesti bejelentése a magyarországi járatok ritkításáról – a szerk. megj.)
Hungary tightens abortion access with listen to ‘foetal heartbeat’ rule