címlapkép: Juan Barreto/AFP
Reuters
Az EU óvatosan viszonyul a magyar kormány legújabb mosolyoffenzívájához – milliós támogatás lóg a levegőben. A Bizottság több tettet kíván látni, mármint hogy a magyar fél adjon több biztosítékot a korrupció visszaszorítására. Ez a feltétel, hogy feloldják a befagyasztott anyagi támogatást.
Egy brüsszeli forrás szerint Varga Judit hiába tárgyalt a napokban az uniós illetékesekkel, nem tudott áttörést elérni. Az ördög ugyanis a részletekben van. Egy másik tisztségviselő úgy vélekedett, hogy a felajánlott magyar intézkedések jó irányba mutatnak, de az alapkérdés az, mennyi valósul meg belőlük.
Orbán fokozott nyomás alá került, hogy hozza tető alá a megállapodást, mivel a forint gyengülése csak súlyosbította a magyar gazdasági bajokat. Ám ahogy egy 3. beavatott elmondta: a szervezet illetékesei nemigen bíznak a magyar vezetésben, hiszen évek óta megy az elkeseredett kötélhúzás a demokratikus normák, a korrupció, a migráció és az LMBT-jogok ügyében. Ugyanakkor az EP holnap, a demokráciáról és alapjogokról folytatandó vitában várhatóan felszólítja Brüsszelt, hogy ne engedjen a szorításból,
FAZ
A Bizottság azzal fenyegeti Magyarországot, hogy megvonja tőle akár a pénzügyi támogatások 20 %-át, ami kb. 8 milliárd euró volna, mivel jelentős rendellenességek tapasztalhatóak a közbeszerzéseknél. A javaslat, amelyet a visszaélések megelőzésére szolgáló átláthatósági jegyzékben hoztak nyilvánosságra, három érintett területet emel ki: a környezetvédelmi és energiahatékonysági pályázatokat, a fő közlekedési tengelyek építésére vonatkozó tendereket, valamint területfejlesztést.
A vizsgálatok ugyanis azt tárták fel, hogy a magyar hatóságok rendszerszinten képtelenek, illetve nem hajlandóak megelőzni olyan döntéseket, amelyek ütköznek az uniós joggal, továbbá érdekütközést vonnak maguk után. Ezért az EU elképzelhetőnek tartja, hogy az ilyen programoknak akár a 70 %-át befagyasszák. Daniel Freund német zöld EP-képviselő ennek alapján számolta ki, hogy magyar szemszögből az összszubvenció 20 %-a is fuccsba mehet.
Az Unió végrehajtó testülete azt is felveti, hogy ne adjanak pénzt Magyarországnak, ha a segítség kedvezményezettjei az egyetemeket kézben tartó alapítványok, amelyek vezetését Orbán a saját embereivel töltötte fel.
A megvonásokat hiteles reformokkal még el lehetne kerülni, ám amit a Bizottság eddig hallott a magyar féltől, az nem efelé mutat. Igencsak csekély a bizalom az Orbán-kabinet iránt. Ezért Brüsszelben és Strasbourgban is azzal vetnek számot, hogy a hónap végén olyan indítvány kerül az Európai Tanács elé, amelynek értelmében elvennék az előirányzott összeg egy részét. A végső döntést legkésőbb decemberben kell meghozni.
Freund üdvözölte az elképzelést, ám azt szóvá tette, hogy továbbra milliárdok tűnhetnek el a rendszerszintű magyar korrupció útvesztőiben. Ha Magyarország keresztet vethet a 8 milliárdra, az jó, de csak középtávon fejti ki hatását – mondta a törvényhozó. A környezetvédők amellett vannak, hogy függesszék fel az összes kifizetést, de erről az igazságügyi biztos már a nyáron kifejtette, hogy aránytalanul súlyos lépés volna.
Neue Zürcher Zeitung
Visszafogott eufóriát tapasztalt Kijevben a lap bécsi tudósítója, aki éppen azért rándult át, hogy felmérje a helyzetet. A mérsékelt lelkesedés okát abban látja, hogy a kelet-ukrajnai sikerek a jó irányba mutatnak, de a feladatok hatalmasak, és a lakosság tudja, hogy a visszahódított körzeteket meg is kell tartani. Továbbá hogy Oroszország másutt a civil lakosságon áll bosszút. Ahogy az a tavasszal Bucsában és Irpinben történt, miután a támadó egységek kénytelenek voltak eltakarodni Kijev alól.
Ráadásul továbbra is bárhol bekövetkezhet orosz rakéta-, illetve légitámadás. Különösen fenyegető, hogy az oroszok a létfontosságú civil infrastruktúra elleni csapással reagálnak a kudarcra. Emiatt több nagyvárosban is átmenetileg megszűnt a víz-, illetve áramellátás vasárnap este. A moszkvai ultranacionalisták ugyanakkor az ilyen akciók folytatását követelik, a totális háborúval együtt, és ez semmi jót nem ígér, különösen, hogy jön a hideg időszak.
Ukrán részről tehát további áldozatokra lesz szükség, miközben némi kimerültség tapasztalható. Sok alakulat is jelentős veszteségeket kénytelen elkönyvelni, erről nyilvánosan azonban nem sok szó esik. Viszont a mostani siker nyomán tovább erősödött a győzelembe vetett hit. Az oroszok a fejvesztett menekülés során mintegy 400 páncélost hagytak hátra, bár sok nemigen működik. Ellenben az ukránoknak sikerült jelentős mennyiségű muníciót zsákmányolniuk. Az orosz hadifoglyok száma 5 ezer körül jár. Nagy kérdés, hol tudják őket elhelyezni.
További feladat, hogy a felszabadított területeken vissza kell állítani az ukrán államiságot, a közigazgatást, iskolákat. Helyre kell hozni az infrastruktúrát, gondoskodni a biztonságról, vissza kell csinálni az eloroszosítási programokat. Fel kell deríteni a bűncselekményeket. Különösen fogas kérdés, mi legyen a kollaboránsokkal. De minden attól függ, sikerül-e megtartani a visszaszerzett részeket. A jelek arra utalna, hogy az ukránok nem becsülik le az erős ellenfelet.
Handelsblatt
Törnek előre a jobboldali populisták, a posztfasiszták az olaszoknál, a szélsőjobb Franciaországban, a Putyin-barát Orbán Magyarországon, de fel lehet őket tartóztatni. A jövő vasárnapi olasz választások Meloni szélsőséges pártjának sikerét ígérik. A franciáknál Le Penék kétszer is igen jól szerepeltek, a Fidesz pedig sorozatban a 4. győzelmét aratta, így ezek az eredmények azt a véleményt erősítik, hogy szinte törvényszerű a jobbos nacionalisták felemelkedése. Ám nem sok minden szól e tézis mellett.
Merthogy sikerük tényleges oka kizárólag a demokraták hibáiban rejlik. Ha ugyanis azok nem törődnek a középosztályok, illetve a lejjebb lévő rétegek gondjaival, akkor ezek a tömegek átállnak a jobboldali demagógokhoz. Viszont a folyamatot meg lehet fordítani. A franciáknál pl. 2002-7 között megfeleződött a szélsőjobb támogatóinak száma.
feltűnő, hogy a francia és olasz mérsékelt konzervatívok veresége egyengeti a szélsőség útját. Az ok a franciáknál az, hogy a republikánusok felvizezve ugyanazt kínálják, mint a szélsőjobb, és az emberek inkább az eredetire voksolnak. Olaszországban a kereszténydemokraták összeomlottak a korrupció és a maffiával fenntartott kapcsolatok miatt. Viszont Németország igazolja, hogy a szélsőséges nacionalistákat vissza lehet szorítani, ha állva maradnak és állhatatosan küzdenek a konzervatívok.
Washington Post
Max Boot, az újság tekintélyes biztonságpolitikai elemzője négy tényezőnek tulajdonítja a front észak részén aratott rendkívüli ukrán sikert, amelynek révén nagyobb terület került vissza a védők kezére, mint New York és Los Angeles együttvéve. És az offenzíva folytatódik. Különösen sokat számít, hogy sikerült kulcsjelentőségű vasúti és utánpótlási csomópontokat visszaszerezni, pl. Izjum környékén, mert azok fontosabb voltak az orosz katonai műveletekhez a Donyecki medence keleti részén. Hogy mi segített benne?
1. A nyugati segítség alapvető, a HIMARS sorozatvető rakéták fordulópontot jelentettek, mert a segítségükkel ellenséges lőszerraktárakat és parancsnoki állásokat lehetett tűz alá venni. A HARM-rakétákkal a másik fél légvédelmi radarjait kapcsolták ki, ezáltal az ukrán légierő nagyobb támogatást tudott nyújtani a szárazföldi offenzívához. A német Gepárd légvédelmi fegyveresek pedig féken tartották az orosz vadászgépeket. És ne feledkezzünk meg az amerikaiak által küldött hírszerzési információkról sem.
2. Az ukrán nép egységesen felsorakozott Zelenszkij mögé. Hogy a háború első napjaiban az elnök nem menekült el Kijevből, az legnagyobb háborús vezetők sorába emelte. Az ukránok a demokráciájukat és az önrendelkezésüket védik. Ne veszítsük szem elől, hogy az afgánok is tonnaszámra kaptak hadfelszerelést, aztán mire mentek vele? Putyin, a bucsai mészáros megpróbálta civilek elleni barbár akciókkal megtörni az ukrán nép akaratát, de ez visszaütött. Az áldozatok egyesültek vele szemben.
3. Az ukrán hadsereg ötletessége, jártassága és harci szelleme.
4. A Putyin-rezsim korrupciója és ostobasága. Az orosz parancsnokok elpuskázták a katonai fölényt, hozzá nem értőek, amit csak tetézett a borzalmas hírszerzés.
Az orosz fél nehezen tudja összeszedni magát, mert nincs elég embere, a feladat túl nagy az inváziós egységek számára, amelyek ugyanakkor hatalmas veszteségeket szenvedtek. Persze ne gondoljuk, hogy innen már sima út vezet a teljes győzelemhez. A Kreml akár még harcászati atomeszközöket is bevethet.
https://www.washingtonpost.com/opinions/2022/09/12/ukraine-reasons-surprise-offensive-winning/
Wall Street Journal
Ha Putyin azt csinálja, mint egykor Hruscsov, vagyis az atomfegyverhez nyúl, akkor Bidennek követnie kell Kennedy elnök példáját a kubai rakétaválság idejéből: ki kell nyilvánítania, hogy egy ilyen támadást az Egyesült Államok elleni harci cselekménynek tekint. Ez a véleménye Walter Russel Meadnek, az újság rendszeres szemleírójának, a Hudson Intézet vezető kutatójának, a new yorki Bard Kollégium professzorának.
Az oroszok hét végi rémült menekülése új szintet jelent a katasztrofális háborúban. Az ukrán hadsereg jobban fel van fegyverkezve, különb a vezetése és elkötelezettebb, mint a másik, harci erkölcse pedig ezek után csak még tovább emelkedik. Az orosz elnök most vagy elfogadja a megalázó vereséget, vagy megsokszorozza az erőfeszítéseket a katonai győzelem érdekében, ami egyre nehezebb, tekintve, hogy az ukránok mind több nyugati fegyverhez jutnak.
De a vég még odébb van és lehet, hogy most a lehető legnagyobb veszély időszaka következik. A Krem ura nem veszíthet. A ő köreiben nincs helye a gyengének, az elit egyetlen szempillantás alatt a politikailag megsebzett Putyin ellen fordulhat. De akik körülötte vannak, azok jelenleg alighanem folytatni kívánják a harcot.
Ha az elnök úgy érzi, hogy nem képes megszilárdítani a helyzetet, nagy az ellenállás az általános mozgósítással szemben, és ez a rendszerét jelentős kockázat fenyegeti, akkor olyan drasztikus lépéshez folyamodhat, mint az, hogy bevesse a nukleáris harceszközt. Ha a Nyugat eltűri az effajta zsarolást, az megrendíteni a NATO egész erkölcsi és politikai alapját. Ha az USA kinyilvánítja, hogy védernyő alá helyezi Ukrajnát, abból olyan viszály lehet, amilyen nem volt az 1962-es kubai rakétaválság óta.
Amerika idáig megelőzte, hogy választania kelljen, mármint aközött, hogy feladja Kijev támogatását, illetve hogy kiprovokáljon egy nukleáris összeütközést. Az ukrán sikerek nyomán viszont Putyin úgy érezheti magát, mint egy sarokba szorított patkány. Ha bedobja az atomkártyát, az a NATO-szövetségesek biztonságát érinti és destabilizálja az egész nemzetközi rendet. Ezért követni kell John Kennedy példáját 1962-ből.
Bloomberg
Putyin imádni fogja, hogy forró lesz az ősz Európában a populista tiltakozások miatt. Az emelkedő energia- és élelmiszerárak láttán a szélsőjobbos és –balos felvonulók visszaböfögik az orosz véleményt. Moszkva pedig a teljes dezinformációs eszköztárat be fogja vetni, hogy lovat adjon a demonstrálók alá, megossza a nyugati társadalmakat és ezáltal gyengítse a vele szemben álló arcvonalat.
Az elégedetlenség fő forrása az infláció, ahogy azt már Csehországban és Németország keleti felén tapasztalni lehetett. Azok vonultak az utcára a politikai paletta két széléről, akik már a menekültválság, illetve a járvány során is kint voltak. Ez a réteg előszeretettel csámcsog az összeesküvés elméleteken. Merthogy mindkét tábor gondolkodásmódja tekintélyelvű, populista, kollektivista, továbbá fura mód oroszbarát. Ilyenformán „hasznos idióták” a Kreml propagandája számára.
Talán Magyarország a legszörnyűbb példa, hogy mennyire paradox az újjáéledő russzofil érzés az egykori Vasfüggöny keleti oldalán, amelyet Moszkva annak idején túszként tartott fogva. Ez a naivitás, illetve rosszhiszeműség nehezen elfogadható az ukránokon kívül a lengyelek és a baltiak számára, akik már a szovjetek előtt a cárok áldozatai voltak.
A Nyugat csak akkor tud felülkerekedni az elhúzódó viszályban a kegyetlen orosz neoimperializmuson, ha egységes marad. Ezért próbál meg Putyin minden lehetséges módon hazugságokat terjeszteni. Abban a reményben, hogy létrejön az 5. hadoszlop az ellenséges vonalak mögött. Ezeket az álhíreket az igazsággal kell szembesíteni. A nagy vizsga ideje jön el ezen a forró őszön.
Der Standard
Paul Lendvai szerint a legutóbbi háborús fejlemények katasztrofális politikai következménnyel járnak Putyin szemszögéből, bár hogy az ukrán siker mennyire lesz tartós, azt még meglátjuk. Egyelőre korai fordulatról beszélni, de egyre inkább kirajzolódik, hogy az elnök semmire sem jut az általános mozgósítás nélkül, amitől idáig óvakodott, mert tartott a lakosság reakciójától.
Viszont az elnök továbbra is igyekszik maga meghatározni, hogy miként kell értelmezni az eseményeket, illetve próbálja jobb belátásra bírni a Nyugatot a magas energiaárak és tél miatt érzett félelem segítségével. De nem szabad belesétálni a diktátor által állított csapdába, mert a válságért ő a fő felelős.
Ám itt nem csupán Ukrajna a tét, hanem hogy megvédjük a demokratikus értékrendet, a nyugati társadalmi modellt, a jólétet, a nyílt, liberális demokráciát. Moszkva évek óta szítja a viszályt a fejlett világgal. Leghűségesebb kengyeltartói a szélsőjobbos pártok, az AfD, a Szabadságpárt, a Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés. Ezek az erők, az unión belüli békebontóval, Orbán Viktorral egyetemben a szankciók eltörlését követelik.
Hogy Orbán kész saját országát, továbbá a lengyeleket és a balti köztársaságokat is kiszolgáltatni a moszkvai önkényúr kényének-kedvének, azt a Kreml már megjutalmazta gázzal. Ugyanakkor ez a magyar politika hozzájárul a Visegrádi Csoport széteséséhez.