FT
Magyarország több gázért Moszkvába küldte külügyminiszterét, aki azt bizonygatta a megbeszélések után, hogy károkat okozna a magyar gazdaságnak, ha gyorsan leválna az orosz energiaforrásokról. Az invázió óta nem sok európai tisztségviselő bukkant fel az orosz fővárosban. Szijjártó ragaszkodott ahhoz, hogy fenn kell tartani a kommunikációs csatornákat az oroszokkal.
A jó ideje fennálló, szívélyes kétoldalú viszony nyugtalanítja a nyugati partnereket. A magyar kormány semleges álláspontra helyezkedett az ukrán válságban, szemben a többi közép-európai állammal. A miniszter különben pont akkor ment el az oroszokhoz, amikor az EU mélyülő energiaválságra számít. A Kreml ellen az a vád, hogy zsarolja az uniót. Az Északi Áramlat ugyan újra indult, de csak 40 %-os kihasználtsággal. Ez pont annyi, mint június elején, az árak már attól megkétszereződtek.
Sok fővárosban kedvezőtlenül fogadják az újabb magyar-orosz összefonódást, hiszen Moszkva sok európai országot kizárt a szállításokból. Attól tartanak, hogy a külön út aláássa az egységet. A magyar vendég egyébként arról beszélt orosz kollégája társaságában, hogy azonnal tűzszünetet kell elrendelni a béke érdekében. Mert nem lenne jó egy olyan világrend, ahol ismét a periférián találnának magunkat Ütközőövezetben, vagy annak közelében. Ezt már tudjuk milyen, évtizedeket vesztettünk miatta. Közölte ugyanakkor, hogy jelen pillanatban nincs napirenden Orbán-Putyin-találkozó.
Euronews
Az uniós szankciók ellenére Magyarország csaknem egymilliárd köbméternyi földgázt akar beszerezni Oroszországtól. Az osztrák kancellárt leszámítva, aki áprilisban járt Moszkvában, Szijjártó az első magas rangú európai politikus, aki felkeresi az orosz fővárost a háború kezdete óta. A vendéglátó Lavrov azt közölte, hogy a megbeszéléseken áttekintik a harcokat a kárpátaljai magyar kisebbség szempontjából, továbbá, hogy orosz megítélés szerint miként alakul a különleges katonai művelet.
FAZ
A függőség cselekvésre serkenti a magyar kormányt, amely most még több gázt szeretne venni az oroszoktól. Belemegy abba, hogy a teljes mennyiség a Török Áramlaton át érkezzen. Ez azért szükséges, mert Ausztria felől csökkentek a szállítások, a piaci bizonytalanság miatt. Ezzel szemben Szerbiában stabilak a viszonyok.
A magyar miniszterelnök nem sokkal az ukrán háború kirobbanása előtt abban állapodott meg, hogy Oroszország 15 éven át ad gázt, de úgy, hogy éve 3,5 milliárd köbméter szerb, egy milliárd pedig osztrák földön át jut célba. A most megigényelt mennyiség azonban csekély ahhoz mérten, hogy az éves magyar felhasználás csaknem 11 milliárd köbméter.
https://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/ungarn-kauft-mehr-gas-in-russland-18189330.html
Libération
Orbán Viktor 700 millió köbméter gázért kész elkótyavetyélni a szankciókat, amelyeket egyébként maga is megszavazott. De Budapest, amely jelenleg az EU tagja, ellenmondásosan viszonyul Oroszországhoz. Azt mondja, aggasztják a büntető intézkedések. A kormányfő, aki vaskézzel fogja országát szembeszegült az olajembargóval. Azóta egyfolytában kifogásolja a megtorlást, szerinte az a felelős a magyar gazdasági helyzet romlásáért.
Moszkva teljesen elszigetelődött, ugyanakkor esélyt lát a függőségben. Szerinte az olyan fegyver, amit be lehet vetni az Európa elleni csörtében. Lavrov ugyanakkor arról beszélt Szijjártó Péternek, hogy országa közbelép és nem engedi meg, hogy az unió beleszóljon a bilaterális együttműködésbe.
FT
A brit hírszerzés főnöke úgy ítéli meg, hogy elfogy az orosz lendület Ukrajnában, de Putyin stratégiai hibát követett el az egész hadművelettel. Richard Moore szerint ily módon az ukránok ellentámadásba tudnak átmenni. Az MI6 igazgatója az aspeni Biztonsági Fórumon beszélt – kinevezése óta most először állt a nyilvánosság elé. Azt hangsúlyozta, hogy a támadók számára a következő hetekben gondok lesznek az utánpótlással, ideértve a katonák célba juttatását. Ezért kénytelenek lesznek némi pihenőt közbeiktatni, ez ad lehetőséget Kijevnek az ellencsapáshoz.
De az oroszok előrenyomulása egyébként is csupán néhány kilométerben mérhető, bár a viszálynak még koránt sincs vége. Ha el is foglalnak egy-egy várost, ott csakis romok vannak. Viszont az ukrán ellenállás igen fontos a védők harci morálja szempontjából és fontos üzenet Európának. Az mutatja, hogy lehetséges győzelem, miközben a földrész kemény télre készül.
Az ukránoknak nagyon jól jöttek a hatékony amerikai rakétarendszerek, szét tudják velük lőni az ellenséges hadianyag raktárakat és lelassítják az egész orosz hadigépezetet. Ezzel szemben az orosz tüzérség tűzereje alábbhagyott, azaz a HIMARS-ok máris elérték a kívánt hatást.
Moore arra is kitért, hogy Tajvan miatt Kína éberen figyeli a fejleményeket. Ám mivel Hszi Csin-pingnek meggyőződése, hogy a Nyugat gyenge, ez arra ösztökélheti, hogy lebecsülje az USA erejét.
Neue Zürcher Zeitung
Lázadni próbálnak a magyar kisvállalkozók, miután Orbán Viktor ugyan igen büszke volt a KATÁ-ra, ám kiderült, hogy az kellemetlen mellékhatásokkal járt, így a kormány módosítja a törvényt. A tüntetések egy hete zajlanak, mert a részvevők magasabb járulékoktól félnek, amikor gazdaságilag amúgy is nehéz idők járnak.
Pedig nem is olyan rég a Pénzügyminisztérium még arról értekezett nyilvánosan, hogy Európában sehol másutt nincs ilyen egyszerű adórendszer a kisvállalkozók számára. A hatalom természetesen abban bízott, hogy ebből a rétegből még többen voksolnak majd rá.
Mára azonban elillant a miniszterelnök eufóriája. Inkább az a gyanú, hogy a katások csalnak. Amúgy az államnak jól jönnek a megemelt adóból származó többletbevételek. Merthogy Orbán sok ajándékot osztott szét a választás előtt a kiszemelt társadalmi csoportoknak, ám ez nagy lyukat ütött a költségvetésen.
Továbbá félő, hogy az infláció kicsúszik az ellenőrzés alól. Az árak észrevehetően kúsznak egyre feljebb. És csak ráerősít, hogy a forint igen gyenge az euróval szemben, mivel megdrágítja az importot. Ám a Fidesznek ezzel együtt sem kell egyelőre tartania a tiltakozásoktól. Nincs szó népmozgalomról, legfeljebb pár ezer ember megy ki az utcára.
https://www.nzz.ch/international/ungarns-kleinunternehmer-protestieren-wegen-steuern-ld.1694282
Die Presse
Magyarország jó 70 év elteltével visszaállít olyan közjogi elnevezéseket, mint a főispán és a vármegye. A jobboldali-nacionalista Orbán Viktor megint a nemzeti kártyát játssza ki. Az alaptörvény immár 11. módosítását simán megszavazta a kétharmad, ily módon réges régi hivatalos megnevezések bukkannak fel ismét a jogrendben.
A lépéssel a Fidesz ismét utat talált, hogy a nemzeti hagyományok megjelenjenek az Alkotmányban, Akárcsak 10 éve, amikor bekerült a Nemzeti Hitvallás. Ám a legfrissebb felmérés szerint a megkérdezettek 80 %-a nemmel válaszolt arra, vajon erősíti-e a nemzeti tudatot, hogy a kormánymegbízottakat ezúttal főispánnak hívják.
https://www.diepresse.com/6168107/ungarn-die-rueckkehr-von-obergespan-und-burgbezirk?from=rss
Politico
Az Európai Parlament Költségvetési Ellenőrző Bizottságának küldöttsége lesújtó véleményre jutott a lengyel jogállam helyzetéről. A delegáció, a CSU-s Monika Hohlmeierrel az élén, három napon át tárgyalt Varsóban – politikusokkal, bírákkal, a civil társadalom képviselőivel, újságírókkal. Arra jutott, hogy a kormány miatt rendszerszintű gondok mutatkoznak, ez tette szükségessé, hogy az EU visszatartsa a Lengyelországnak szánt támogatást.
A jelentésben a legkülönbözőbb frakciókat képviselő EP-képviselők egyáltalán nem fogják vissza magukat. Úgy foglalnak állást, hogy hiányzik az átláthatóság, a jogállami elvek folyamatosan sérülnek. Egy valamit viszont egyértelműen pozitívnak minősítettek: azt, hogy mekkora segítséget nyújtanak a lengyelek az ukrán menekülteknek.
FT
A lap szerint Olaszország igen veszélyes pillanatban veszti el Mario Draghit, de valószínűleg túlzás hatalmas káosztól tartani, noha a politikai bizonytalanság felforgatja Rómát. A miniszterelnököt másfél éve, a járvány kellős közepén a nemzet megmentőjeként hívták csatasorba, és meg is felelt a feladatnak. Jutalma az lett, hogy pont akkor veszti el a hatalmat, amikor országa és Európa még nagyobb bajba kerül. Bár tudnivaló, hogy megbízatása csak rövid időre szólt.
Ám a vég hamar eljött, az NATO- és EU-szövetségesek legnagyobb rémületére, nekik a politikus szava többet számított, mint szinte bármelyik más olasz kormányfőé, 1945 óta. Merthogy Draghi a szemükben az ideális vezető volt, tekintve a háborút, az energiaválságot, az inflációt és azt, hogy rendbe kell tenni az olasz állami pénzügyeket.
Bármilyen kabinet is alakul, aligha lesz könnyű számára foganatosítani azokat az intézkedéseket, amelyek eredményeként az ország továbbra is kapja a koronamilliárdokat. A felmérések azt mutatják, hogy az Olaszország Fivérei, a Liga és a Forza-Italia-alkotta koalíciónak van a legnagyobb esélye a hatalom megragadására. Ám aligha képes folytatni a politikát a távozó miniszterelnök hozzáértésével és meggyőző erejével. Ezért lehet, hogy újból egy pártokon felül álló valakit mozgósítanak a válság láttán. Akárcsak több mint két ezer véve Cincinnatust, mert az ő szelleme ma is él olasz földön.
https://www.ft.com/content/3e051b35-7752-4f84-9a2d-786c804a92fc
New York Times
Hét nyugalmazott négycsillagos amerikai tábornok, illetve tengernagy úgy foglalt állást, hogy Trump megszegte esküjét, amikor tavaly januárban nem tett meg mindent az Alkotmány védelmében, miközben a csőcselék megpróbálta meghiúsítani a hatalom békés átadását és feldúlta a törvényhozás épületet. Az egészen példátlan kiállás aláírói számára ez a legfőbb tanulság a lázadás körülményeinek felderítését célzó vizsgálatból.
Szakmai pályafutásuk alapján hangsúlyozzák, hogy remélhetőleg ilyesmi még egyszer nem fordul elő, ám a hadsereg vezetőinek az alkotmányos rend védelmében fel kell készülniük arra, hogy ha egy elnök netán ismét megszegi kötelességét, Megint előfordulhat, hogy nem világos, hogy ki adja ki az adott utasítást, illetve olyan parancs érkezik, amelynek törvényessége nem egyértelmű.
Hiszen amikor a tömeg megtámadta a Kapitólumot, a fegyveres erők főparancsnoka, az elnök nem tett semmit a nyugalom helyreállítására, sőt bátorította mindazokat, akik betörtek az épületbe. Mike Pence alelnök kérte a Nemzeti Gárda beavatkozását, ám neki nem volt joga hozzá. Így az kellett, hogy az ügyvezető védelmi miniszter parancsolja meg a fellépést. De amikor a parancsnoki láncolat élén álló civilek nem teljesítik, ami elő van írva számukra, vagy megkísérlik visszaélni a hatalmukkal, a hadsereg nem léphet a saját szakállára.
Amit Donald Trump tett, az amerikai életeket veszélyeztetett, nem is szólva a demokráciáról. Ezért a lecke világos: a jogállamot nem lehet eleve adottnak tekinteni. Megőrzéséhez meg kell követelni az ország vezetőitől, hogy a nemzethez és ne egy párthoz legyenek hűek. De mindenekfelett tartsák magukat az esküjükhöz.