A brit Asserson ügyvédi iroda összeállított egy több tucat szakértőből álló csapatot, hogy megvizsgálja, az Izrael–Hamász háborúról szóló tudósításaiban a BBC eleget tesz-e a tényszerűségre és semlegességre vonatkozó törvényi előírásoknak, és tartja-e magát saját alapelveihez. A szakértők között a jogászokon kívül voltak adattudósok, AI-szakértők, az arab nyelv és kultúra szakértői is. Erről Nemes Dániel adott hírt a Facebookon, ahol össze is foglalta a jelentés legfontosabb megállapításait.
Részletek a 199 oldalas jelentésből, amelynek készítői a 2023. október 7. és 2024. február 7. közötti időszakban megjelent 1529 angol és 579 arab nyelvű (ugye a BBC-nek már van arab kiadása!) cikket és kb. 850 podcastot, rádió- és tévéadást elemeztek, összesen közel 9.000.000 (kilencmillió) szóból álló adatállományt, részben AI segítségével:
- A BBC 1553 alkalommal szegte meg a saját etikai kódexét.
- Az angol nyelvű írásos BBC átlagosan háromszor, az arab nyelvű hatszor annyi esetben szimpatizált a palesztinokkal, mint Izraellel, de időnként tízszeres is volt a különbség. Az első hetet leszámítva mindig durván palesztinpárti volt a BBC. Ezek szorzók, nem 10-20%-os különbségek.
- A podcastok 84%-ban palesztinpártiak, 13%-ban semlegesek és 3%-ban Izrael-pártiak voltak.
- A különböző formák közül még mindig az írásos volt a legkevésbé elfogult, de ott is csak a szöveg, mert a címek írásban is brutálisan egyoldalúak.
- Az arab nyelvű tartalmak 93-97%-ban voltak elfogultak.
- A megszólított interjúalanyok között felével több volt a palesztin, mint az izraeli, a más nemzetiségűek között pedig a megszólalás tartalma alapján 12-szer (!) annyi volt a palesztinpárti, mint az Izrael-párti.
- A megszólaltatott palesztinok igen jelentős részéről tártak fel Hamász-tagságot és/vagy szimpátiát (posztok, más megszólalások alapján).
- A Hamászról alacsony arányban említik meg, hogy terrorszervezet, az utóbbi időben már elhanyagolhatóan.
- A Hamász említésekor kétszer olyan számban mondták, hogy az egy „Egészségügyi Minisztérium”, mint hogy terrorszervezet.
- Izraelt négyszer annyi alkalommal vádolja meg a BBC háborús bűncselekményekkel, hatszor gyakrabban a nemzetközi jog megsértésével és tizennégyszer gyakrabban népirtással, mint a palesztinokat.
Ami a jó hír – teszi hozzá Nemes Dániel –, hogy megemlítették, hogy a túszejtés bűncselekmény. 0,17%-os arányban. Szintén említést tettek a túszok szexuális bántalmazásáról. 0,06%-os arányban.
Mindezt brit adófizetői pénzből.
A jelentés ezen a linken érhető el: https://campaignformediastandards.org.uk/asserson-report.pdf
A kutatásról a brit The Telegraph szeptember 7-én közölt összefoglalót, ennek alapján másnap délelőtt a Neokohn publikált egy cikket, amelyet aznap (szeptember 8-án) délután a Mandiner is átvett. A nem kormányközeli sajtóban ma (szeptember 9-én) délutánig nem találtuk nyomát a jelentésről szóló híradásnak.
Kiemelt kép forrása: The Telegraph