Az adatvédelmi hatóság (NAIH) nem látta el a feladatát, és nem védte meg az állampolgárokat a Pegazus-ügyben – állítja a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) a Fővárosi Törvényszék két elsőfokú ítéletére hivatkozva. A NAIH egyedül a titkosszolgálatok érvelését fogadta el, amely szerint a legkisebb információt sem lehet nyújtani titkos adatgyűjtésről, mert ez minden esetben nemzetbiztonsági érdeket sértene. Mivel a hatóság alapjogsértő módon vizsgálta, hogy sérültek-e a Pegazussal megtámadott ügyfelek jogai, a bíróság új eljárások lefolytatását rendelte el.
A TASZ közleménye szerint a Pegazussal megtámadott ügyfeleik – Csikász Brigitta, Dercsényi Dávid és Németh Dániel újságíró, valamint Patócs Ilona ügyvéd – azért fordultak a NAIH-hoz, hogy a hatóság tárja fel az őket érő jogsértéseket. Erre azonban nem került sor: vizsgálata során a hatóság mindent rendben talált, a NAIH pedig titkosította határozatának jelentős részét. A TASZ értelmezése szerint az újságírók hiába kérték, a hatóság nem biztosított védelmet nekik, pedig valószínűsíthetően visszaélésszerűen figyelték meg őket a Pegazus szoftverrel.
A TASZ közleménye kiemeli: a NAIH nem reflektált arra sem, hogy az érintettek – újságíróként és ügyvédként – különösen szenzitív adatokat kezelnek munkájuk során. A hatóság egyedül a titkosszolgálatok érvelését fogadta el, amely szerint a legkisebb információt sem lehet nyújtani titkos adatgyűjtésekről, mert ez minden esetben nemzetbiztonsági érdeket sértene.
A jogvédő szervezet kifogásolta azt is, hogy a NAIH 2051-ig titkosította a határozatok érdemi információkat tartalmazó részeit, hosszú időre akadályt gördítve a jogérvényesítés elé, kizárólag a megfigyelések elrendelői, nem a megfigyeltek érdekeit szolgálva. Mivel a NAIH-tól nem kaptak érdemi jogvédelmet, a TASZ ügyfelei bírósághoz fordultak.
Bár a mostani ítélet jogerős, a NAIH a felülvizsgálatát kérte a Kúriától. A jogvédő szervezet reményét fejezte ki, hogy a törvényszék rászorítja majd az adatvédelmi hatóságot, hogy „ne a nemzetbiztonsági szolgálatok álláspontját tegye magáévá kritikátlanul, hanem nyújtson hatékony támogatást ahhoz, hogy a Pegazus segítségével megfigyelt közéleti szereplők utólagosan megtudhassák, hogy mikor, miért és mennyiben figyelték meg őket” – mondta Hüttl Tivadar, a TASZ ügyvédje, aki Molnár Noémivel és Nehéz-Posony Kata ügyvéddel együtt biztosítja a Pegazus-ügyben érintett ügyfeleik jogi védelmét.
További részletek: https://www.szabadeuropa.hu/a/tasz-pegazus-ugyben-az-adatvedelmi-hatosag-nem-vedte-meg-az-allampolgarokat/32871453.html
Kiemelt kép: Németh Dóra / Szabad Európa