A magyar Lakmusz csoport újabb elemzéseket hozott nyilvánosságra az elmúlt egy hónapban megjelent, fontos politikai tartalmak hitelességvizsgálatáról. A többi között ízekre szedték Orbán Viktor évértékelő beszédét, az őt ajnározó Tucker Carlson, az amerikai Fox News műsorvezetőjének állításait, a február 24-én hajnalban indított orosz katonai támadás hamis indokait és megvizsgálták a háborúról megjelent fotók és videók hitelességét is.
Mint írják, a háborúba torkolló orosz-ukrán konfliktusról rengeteg fénykép és videó jelenik meg az interneten: politikai beszédekről, összecsapásokról, robbananásokról, sérültekről és romokról. Azonban nehéz biztosra mondani, hogy mely felvételek valódiak és melyek lehetnek félrevezetők vagy szándékosan manipulatívak.
A Bellingcat oknyomozó csapata egy publikusan elérhető táblázatban kezdte gyűjteni azokat a vizuális anyagokat, amelyeket a saját újságíróik vagy mások vizsgálata alapján hamisnak, megtévesztőnek ítélnek. A táblázatban feltüntetik az eredeti felvétel linkjét és azt is, hogy mire alapozzák a cáfolatot.
Az állítólag ukránok által szétlőtt autóról készült felvétel megrendezett jelenet volt, az autó mellett talált holttesten boncolás nyomait fedezték fel az újságírók ( grid.news )
A Bellingcat cikke szerint a közösségi médiában és az orosz állami sajtóorgánumokban terjedő, megkérdőjelezhető hitelességű videók többek közt azt a célt szolgálják, hogy Ukrajnát tüntessék fel agresszív félként – olvasható a Lakmusz csoport honlapján.