Több újságíró-gyilkosság történt 2002 és 2015 között demokratikus berendezkedésű országokban, mint autoriter államokban – olvasható a 24.hu cikkében, amely a Chicagói Egyetem folyóiratában, a Journal of Politics-ben megjelent tanulmányt idéz.
Sabine C. Carey és Anita R. Gohdes szerint a vizsgált időszakban több mint 200 újságírót gyilkoltak meg a demokráciákban ismeretlen tettesek, és kicsivel 100 felett vannak olyan esetek, amelyekben valamilyen, az államhoz köthető háttér volt fellelhető. Ezzel szemben az autoriter országokban az ismeretlen tettesek által meggyilkolt újságírók száma 100 alatt van, és nem sokkal kevesebb az „államilag megrendelt” gyilkosságok száma.
A látszólagos ellentmondás azzal oldható fel, hogy a két kutató szerint a demokráciákban a politikai karrirjüket féltő korrupt politikusok szükségszerűen fondorlatos, fedett módszerekhez folyamodnak, ha egy számukra kellemetlen újságírót el akarnak hallgattatni, míg egy diktatúrában nincs különösebb következménye annak, ha a rezsim vállaltan drasztikus eszközöket alkalmaz.