Laborc Sándor egykori hírszerző és kémelhárító, aki 2007 és 2009 között az Alkotmányvédelmi Hivatal jogelődjét, a Nemzetbiztonsági Hivatalt vezette, azt mondta a hvg.hu kérdésre, hogy a Pegasus kémprogram maffiózók, bűnözők ellen semmit nem ér, újságírókat viszont hatékonyan lehet vele követni.
Arra a kérdésre, hogy mit gondol, őt vajon miért figyelték meg ezzel a programmal, azt felete, hogy ezt teljesen felesleges pótcselekvésnek tartja ugyanis az elmúlt tizenegy évben – jogszerűen vagy jogszerűtlenül – folyamatosan ellenőrizték. Az meg, hogy a volt kollégáival együtt alkalmazták a Pegasust, szerinte egyszerűen mulatságos.
Az újságíró felvetette, hogy Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke ugyan elkottyintotta, hogy a magyar kormány, jelesül szerinte a belügyminisztérium vásárolta meg a Pegasust, a kormány ennek ellenére következetesen azt kommunikálja, hogy amennyiben használták, akkor is minden esetben törvényes volt a kémprogrammal történő megfigyelés. Laborc erre a felvetésre azt mondta, hogy ” csak azért, mert engedélyeztek valamit, nem jelenti azt, hogy jogszerűen tették azt. Tételezzük fel, hogy a Pegaus szoftverrel hivatalosan, engedély birtokában figyelték meg az embereket! Ha ez így van, akkor több esetben jogosulatlan titkos információgyűjtés történhetett. A szoftvert szállító cég ugyanis azt állítja, hogy a terméküket terroristák vagy szervezett bűnözők ellen lehet alkalmazni. Márpedig azok a megfigyelt emberek, akik eddig ismertté váltak, ebbe a kategóriába nem tartozhatnak bele. Magam sem lennék az. Ilyenkor keresi az ember arra a választ, hogy a célszemélyeket mi alapján választották ki. Éppen emiatt szerintem sem az igazságügyi miniszteri, sem a bírói engedélyért folyamodó szervezetek nem tudnak jogszerűen alátámasztott előterjesztést tenni.”
A volt főigazgató arra is kitért, hogy a kémprogramot a gyártó kifejezetten bűnüldözés céljára, tehát maffiózók és más bűnelkövetők megfigyelésére dolgozta ki és ezzel az alkalmazási feltétellel is adta el, tehát nagyon árulkodó, hogy ennek ellenére Magyarországon ilyeneket nem, csak újságírókat, ügyvédeket és egy-két nem Fidesz barát üzletembert találtak a lefüleltek között.