Még pótszékeket is el kellett helyezni a MÚOSZ Táncsics-Rát termében december 5-én, annyian tettek eleget a meghívásunknak. E napon került sor ugyanis az AutizMuzsika Kórus és Zenei Együttes karácsonyváró műsorára, amely egyedülállónak számít szakosztályunk életében. Számos más nagy sikerű programunk volt már fennállásunk közel 14 éve alatt, például ép és fogyatékossággal élő művészek kiállítása, könyvbemutató, irodalmi vetélkedő, de ilyen még nem. Izgatottan vártuk hát az előadást.
A rendezvényünket megtisztelte jelenlétével Kocsi Ilona, a MÚOSZ elnöke, aki meleg szavakkal köszöntötte a megjelenteket. A nézők között foglalt helyet többek között Hárshegyi János, a MÚOSZ elnökségi tagja, ő a megalakulásunktól kezdve segíti szakosztályunk működését. Itt volt dr. Szőke László, az Országos Fogyatékosságügyi Tanács titkára, aki egyben szakosztályunk tiszteletbeli tagja is. S eljöttek még sokan, az újságíró kollégák és a pártoló tagjaink közül is.
Sorban csendültek fel az adventi, ünnepváró hangulatot idéző dalok Sümegi Enikő tanárnőnek, a kórus zongoristájának és zenei segítőjének szintetizátoros kíséretével, majd ismert karácsonyi énekek, versek, prózai szövegek hangzottak el. Az AutizMuzsika Együttes, amelynek tagjai Asperger-szindrómás fiatal felnőttek és segítőik, olyan profi módon szerepeltek, mintha képzett művészek lennének. Akadt, aki konferált, volt, aki szintetizátoron vagy fuvolán játszott hiba nélkül, de mindannyian elfeledtették velünk a hétköznapi gondjainkat ezen a délutánon. Hogy néhány példát is említsünk: Vadas László Juhász Gyula alkalomhoz illő, szép versét szavalta el és hatott meg vele bennünket, mint ahogyan Faigel Gyula és Rakonczai Áron énekkettőse és Barócsi Zsófia szólóéneke is a szívünket melengette.
Ezt a csodát Pető Judit pedagógusnak, a zenei együttes és kórus vezetőjének, s egyben az AutizMuzsika Alapítvány elnökének is köszönhetjük, aki immár nyolc esztendeje fáradhatatlanul fogja össze ezt a kis társulatot, s képezi őket zeneileg és előadóművészeti szempontból is. Az együttes tevékenysége különleges alapokra épül, hiszen segíti a közösségformálást, a kommunikációs készségek kibontakoztatását, s végső soron az autizmussal együtt járó szorongás, gátlások és kapcsolatteremtési nehézségek feloldását. Sokat jelent a társakkal való próba, a közösséghez tartozás, az együttműködés, s a zene, a közös verselés, éneklés segíti e fiatalokat önbizalmuk fejlesztésében, a társadalomba való beilleszkedésben.
A műsor után többen is gratuláltak az együttes tagjainak. Vargáné Kapa Veronika meghatottan fejezte ki elismerését, mint ahogyan Grósz István is, aki csak ezért a programért utazott több mint 200 kilométert, hogy a hallássérülteket képviselhesse rendezvényünkön. Dr. Szőke László, aki látássérültként lett sikeres ügyvéd, jelenleg pedig a fogyatékosságügyi szakterület egyik vezetője, kifejezte, hogy a fogyatékossággal élő emberek a művészetben is képesek ugyanolyan teljesítményt nyújtani, mint ép társaik.
Kodály Zoltán mondta egyszer: „Vannak a léleknek olyan régiói, melyekbe csak a zene világít be.” S ezt ezen a rendezvényen is megtapasztalhattuk, amely valamennyiünknek lelki feltöltődést jelentett e varázslatos délutánon.
Garamvölgyi Annamária
A kiemelt képen: Pető Judit bemutatta az AutizMuzsika Kórust és Zenei Együttest