Beszámoló a MÚOSZ-székházban 2024. november 13-án rendezett sajtófórumról
2024. november 13-án a Sajtóház adott otthont a vidéki újságírók sajtófórumának, ahol a fővároson túli média speciális problémáit és a lehetséges megoldásokat vitatták meg a résztvevők. Az eseményt Ónody-Molnár Dóra, a Jelen újságírója vezette. Az előadások mellett két izgalmas panelbeszélgetésre is sor került, ahol többek között a helyi sajtó függetlenségének kritériumairól folyt vita. Az egészen kis lélekszámú települések sajátos dilemmái is szóba kerültek. Lapigazgatók, főszerkesztők, szerkesztők és újságírók osztották meg egymással tapasztalataikat.
A konferencia Urbán Ágnes előadásával kezdődött. A Mérték Médiaelemző Műhely társalapítója, a BCE tanszékvezető tanára beszámolt arról a kutatásról, amely szerint a vidéki lakosság meglepően nagy mértékben a helyi médiából tájékozódik. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a pályázati források szűkülni fognak, valamint a közösségépítés szerepére is kitért.
Zöldi László Aranytoll Életmű-díjas újságíró ráerősített az előtte elhangzott információkra azzal, hogy a demokrácia gyengülését fokozó nemzetközi folyamatok miatt az erőforrások jelentős csökkenésére számíthatnak a független sajtó munkatársai. Felvetette a vidéki újságírók képzésének fontosságát. A minőségi oktatás nagymértékben hozzájárulhat a helyi sajtó helyzetének javításához. Ezzel a véleménnyel a jelenlévők többsége is egyetértett: úgy gondolják, ez lehet az elhangzott problémák megoldásának legfontosabb kulcsa. Legalább ilyen fontos tényező a független sajtó számára a forrásteremtés. Ennek egyik hatékony eszköze lehet, ha a vidéki médiumok rendelkeznek felkészült pályázatírókkal.
Kleer László nyugdíjas főszerkesztő azt boncolgatta, miből tudnak megélni a vidéki újságírók. Gyakran ez csak úgy oldható meg, ha egyszerre több helyen is dolgoznak. Kiemelte annak a jelentőségét, hogy az idősekhez és a társadalom szegényebb rétegébe tartozókhoz többnyire nem jut el a digitális tartalom. Megemlítette, hogy egy vidéki kis szerkesztőség munkatársának nemcsak témák szempontjából, hanem a komplex feladatmegoldás terén is sokoldalúnak kell lennie.
Dömsödi Gábor nemcsak újságíróként, hanem Bokor község polgármestereként is hangsúlyozta azt a véleményét, hogy az ellenzéki és kormánypárti sajtóorgánumok egyaránt politikai célokra használják fel a médiát. Előadása elindított egy olyan eszmecserét, amelynek középpontjában a függetlenség és objektivitás fogalmának értelmezése állt.
Babos Attila, a szabadpecs.hu felelős szerkesztője a FÜLKE elnevezésű, általa „szakmai és sorsközösségnek” hívott, nem hivatalos formában működő csoportról beszélt, amelyben hét kiadó és tíz vidéki online lap dolgozik együtt. Közös pályázatírással, rendszeres szakmai találkozókkal, közös fotóadatbázis létrehozásával, közösen megírt cikkekkel segítik egymást.
A konferencia második részében két izgalmas panelbeszélgetésen ütköztették nézőpontjaikat a résztvevők. Bethlen Tamás lapigazgató (Borsod24, Szol24, Szabolcs24), Nagy Sándor főszerkesztő (Debreceni Nap), Szilágyi József főmunkatárs (nyugat.hu) és Weil Zoltán főszerkesztő (Egri Szín) megvitatta, hogy van-e valódi súlya a vidéki újságírásnak. Emellett kitértek arra is, milyen atrocitásokkal és a munkájuk ellehetetlenítését célzó támadásokkal találkoznak nap mint nap. Weil Zoltán kitért a médiában zajló paradigmaváltás megértésének szükségességére és a fiatal generáció kommunikációs képzésének fontosságára.
A második panelbeszélgetés folyamán Alter Róbert főszerkesztő (Lcafe.hu), Bolváriné Gärtner Anikó főszerkesztő (6300.hu), Földessi-Kiss Andrea főszerkesztő (Csökmői Mozaik) és Marján László felelős szerkesztő (Nádudvari Hírek) arról számolt be, hogy a kis lélekszámú településeken sajátos kihívásokkal szembesülnek az újságírók. Szóba került, milyen módon lehet bevonni a helyi közösség tagjait, akik önkéntesként, újságírói felkészültség nélkül vesznek részt a helyi sajtó munkájában. Itt ismét kiélesedett a nézetkülönbség a szakemberek között azzal kapcsolatban, hogy melyek a média függetlenségének kritériumai.
A konferencia befejezését követően az egyik jelenlévő részéről megfogalmazódott, hogy a panelbeszélgetés azért volt igazán jó, mert ez a magyar valóság.
Szöveg: Lázár Patrícia
Fotók: Kálmán István
A sajtófórum felvétele elérhető a MÚOSZ YouTube-csatornáján.