Hriszto Grozev bolgár oknyomozó újságíró sürgette a nyugati hírszervezeteket, hogy hívják vissza Oroszországban dolgozó újságíróikat. Erről a Szabad Európa számolt be augusztus 20-án.
„Ez egy olyan időszak, amikor az Oroszországból származó információkat nem lehet tisztességesen közzétenni” – mondta Grozev a bolgár közszolgálati televíziónak, a BNT-nek adott, augusztus 10-én bemutatott interjújában. „Ezért nagyon csekély a helyszíni tudósítások hozzáadott értéke ahhoz a kockázathoz képest, hogy letartóztatják újságíró-kollégáinkat, és cserealap-eszközzé teszik őket fogolycserékhez.”
Azt követően beszélt erről, hogy augusztus 1-jén az Egyesült Államok, Németország és más nyugati államok, valamint Oroszország és Belarusz nagyszabású cserét hajtott végre a fogvatartottak és bebörtönzöttek között.
A BNT és a CNN mellett mások is beszámoltak arról, hogy Grozev részt vett a fogolycseréhez vezető előzetes tárgyalásokon, amit közvetve megerősített több interjúban.
Oroszország nyolc, Nyugaton bebörtönzött foglyot kapott vissza, köztük a Szövetségi Biztonsági Szolgálat egy tagját, akit Németországban gyilkosságért ítéltek el. Cserébe 16 embert engedtek szabadon orosz és belarusz börtönökből. Köztük volt Evan Gershkovich, a The Wall Street Journal újságírója és Alszu Kurmaseva a Szabad Európától, mindketten amerikai állampolgárok.
„A külföldiek letartóztatása Oroszországban előre eltervezett – mondta Grozev. – Az a cél, hogy fogolycserealapként használják őket. A The Wall Street Journal munkatársai kiterjedt nyomozást folytattak; ennek eredménye gyakorlatilag bebizonyította, hogy Evan letartóztatása tervezett művelet volt – nem valami állítólagos kémelhárítás eredménye valaki ellen, aki titkos információkat gyűjt.”
„Azt tervezték, hogy letartóztatnak valakit, aki ilyen státuszban van, mert tudták, hogy ez komoly ügy lesz az Egyesült Államokban.”
További részletek a Szabad Európa cikkében.
Kiemelt kép: Hriszto Grozev oknyomozó újságíró (balra) Alekszej Navalnij társaságában 2021-ben. Fotó: RFE/RL Current Time