Az Átlátszó három elutasított közadatigénylése miatt perelt, és a Fővárosi Törvényszék mint elsőfokú bíróság nem jogerős ítéleteiben mindhárom esetben az oknyomozó hírportálnak adott igazat.
2022 őszén az állam megvette a miniszterelnök kedvenc újságjának, a Nemzeti Sportnak a kiadóját. A vételárat nem közölték sehol, az Átlátszó adatigénylésére pedig a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő azt válaszolta, hogy nem mondják meg, mert a szerződés üzleti titok. Az Átlátszó ezért pert indított az ügyben, és első fokon nyert is: a bíróság a megállapodás kiadására kötelezte az államot.
A másik ügyben a Fővárosi Törvényszék kötelezte a közmédiát, hogy adjon ki az Átlátszó újságírójának minden olyan szerződést, amelyet az elmúlt öt évben kínai szervezettel kötött. Az adófizetők milliárdjaiból működő MTVA a bíróságon több érvvel is hiába próbálkozott, így azzal is, hogy az adatigénylés teljesítése lehetetlen volna, mert állításuk szerint nem tudják kikeresni a szerződéseik közül azokat, amelyeket kínai szervezetekkel kötöttek.
A harmadik ügyben a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak (SZH) ki kell adnia minden, másokkal idén tavaszig kötött megállapodását. Az Átlátszó azután fordult adatigényléssel a szervezethez, hogy az ügyvédi kamara visszautasította az SZH „információk bejelentését” célzó együttműködési javaslatát. A hivatal az adatigénylés teljesítését eredetileg arra hivatkozva tagadta meg, hogy ezek döntés-előkészítő adatoknak számítanak.
Az Átlátszó június elején rövid cikkben jelezte, hogy a megtagadott közadatigénylést perre fogja vinni. Tizenöt nappal később az SZH egyedi, átfogó vizsgálatot indított a lap kiadója ellen…