1991. május 3-án tették közzé a Windhoek Nyilatkozatot, amelyben az afrikai népeknek a független sajtóhoz való jogát fogalmazták meg. Az ENSZ 1993 decemberében ezt a napot nyilvánította A nemzetközi sajtószabadság napjává. Ezen a napon világszerte megemlékeznek azokról az újságírókról, akiket munkavégzésük közben gyilkoltak meg.
A Magyar Helsinki Bizottság emberi jogi kalendáriumában 2020-ban megjelent összefoglalóban olvashatunk arról, hogy a történelem során hogyan vált a sajtószabadság az egyik legfontosabb vívmánnyá.
Az International Press Institute (IPI) angol nyelvű helyzetértékeléséből kiderül, hogy a tavalyi világnap óta eltelt egy évben a Media Freedom Rapid Response (MFRR) partnerszervezetei több mint 1000 olyan esetet dokumentáltak – amelyek több mint 1500 újságírót és médiumot érintettek az EU tagállamaiban és a tagjelölt országokban –, ahol a sajtószabadság súlyos sérelmet szenvedett.
Az IPI YouTube-on közzétett másfél perces, angol nyelvű videójában a világ minden részén élő és dolgozó újságírók szólalnak meg – köztük Munk Veronika, a Telex volt főszerkesztője, jelenleg a szlovákiai DennikN munkatársa –, és elmondják, szerintük miért nélkülözhetetlenül fontos a sajtószabadság.
Az Átlátszó beszámol a Riporterek Határok Nélkül (RSF) által idén 22. alkalommal publikált sajtószabadság indexről, amely 180 országot rangsorol a média helyzete szempontjából egy 0-tól 100-ig terjedő skálán. A 2024-es lista alapján Magyarországnak sikerült pár helyet javítania a korábbi évhez képest (a 72. helyről a 67.-re), ám még így is megelőz minket az uniós tagállamok többsége – még Bulgária is –, csupán Málta és Görögország marad mögöttünk.
A legtöbb pontot (100-ból 85,97-et) a biztonság kategóriában kaptuk, ami azt vizsgálja, mennyire vannak kitéve az újságírók fizikai vagy egyéb támadásnak, megfélemlítésnek az adott országban. A legkevesebbet a politikai kategóriában értük el, ami lényegében a politikai nyomásgyakorlást, a média autonómiáját méri, és azt, hogyan viszonyulnak a hatalmon lévők a sajtóhoz. Ebben a kategóriában mindössze 38,55 pontot kaptunk.
Kiemelt kép: Diós Magda: Sajtószabadság – a MÚOSZ karikatúrapályázatára beküldött alkotás