Wirth Zsuzsanna, a Direkt36 újságírója és szerkesztője nyerte el a Szente László-díjat, amelyet most második alkalommal adtak át. A díjátadót január 28-án, Szente László születésnapján tartották Budapesten, a Magvető Caféban.
A díjat a 2022-ben elhunyt Szente László újságíró emlékére alapította két egykori kollégája, Rangos Katalin és Friderikusz Sándor. A szélesebb nyilvánosságban kevésbé ismert, munkáját a kollégái szerint kérhetetlen alapossággal végző Szente korábban a Magyar Rádiónál dolgozott, nevéhez fűződött a 180 perc című műsor létrehozása, illetve 25 éven keresztül ő volt a Szombat délelőtt és a 168 óra műsorvezető-szerkesztője.
A díjjal azoknak az újságíróknak a munkáját akarják elismerni, akik – az alapítók megfogalmazása szerint – „különleges tehetségüket, kikezdhetetlen szakmai tudásukat és kérlelhetetlen alaposságukat nem tudják vagy nem akarják célratörő önérvényesítéssel párosítani.” A díjalapítók a jelöltekről való döntésben nem vesznek részt.
A Szente László-díjról döntő testület tagjai: Majtényi László, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet elnöke, Dull Szabolcs, a Telex korábbi főszerkesztője, Kotroczó Róbert, az RTL hírigazgatója, Hadas Krisztina dokumentumfilmes és Dezső András, a HVG újságírója. A díj egy megmunkált üvegplasztika, Sipos Marica és Botos Péter iparművészek alkotása, valamint nettó 1 millió forint. Az elismerést tavaly Moskovics Judit, az RTL Házon kívül című műsorának munkatársa kapta.
Az idei díjazott, Wirth Zsuzsanna az ELTE hallgatójaként az Origónál kezdett el dolgozni még 2004-ben. Az internetes portálnál a politika rovat újságírójaként tíz évet töltött el. Ennek során több kiváló sztorival is felhívta magára a figyelmet, ezek egyike például egy angliai magyar embercsempész-maffiáról szólt. Később dolgozott a Forbes és a Marie Claire magazinnál, összesen háromszor nyerte el a Minőségi Újságírásért díjat. Az ELTE média szakán óraadóként újságírást tanít. 2016 óta tagja a Direkt36 csapatának, előbb újságíróként, 2022 óta pedig szerkesztői minőségben is.
A kórházi fertőzésekről szóló, Marton Kamillával közös cikksorozatával bő két hete elnyerte a tényfeltáró újságírásért járó legrangosabb magyar elismerést, a Transparency-Soma díjat. A projekt utómunkáit otthonról, már a GYES alatt fejezte be, ugyanis tavaly nyáron adott életet harmadik gyermekének.