Január 11-én Budapesten, a Francia Intézetben adták át az elmúlt év legjobb oknyomozó újságcikkét jutalmazó Transparency-Soma-díjat, amellyel a Direkt36 munkatársainak, Wirth Zsuzsannának és Marton Kamillának a kórházi fertőzésekről szóló cikksorozatát ismerték el.
Immár huszonkettedik alkalommal adták át Magyarország legrangosabb oknyomozó újságírói díját, amelyet a fiatalon elhunyt tényfeltáró újságíró, Gőbölyös József (becenevén Soma) tiszteletére alapítottak barátai 2001-ben. Az egymillió forinttal járó elismerést a Transparency International (TI) Magyarország által szervezett díjátadó eseményen vehették át a díjazottak.
A pályázatok elbírálásának három fő kritériuma: az oknyomozó munka mennyisége és minősége, a téma relevanciája, továbbá a közérthetőség. Négyfős zsűri döntött az év legjobb munkájáról, és néhány további, kiemelkedő munkát is nyilvános elismerésben részesítettek. A zsűri tagjai voltak: Bogár Zsolt újságíró, a Deutsche Welle magyar kiadásának vezető szerkesztője, Martin József Péter, a TI Magyarország ügyvezető igazgatója, Stumpf András, a Válasz Online újságírója, a lap egyik alapítója, valamint Urbán Ágnes, a Budapesti Corvinus Egyetem docense, a Mérték Médiaelemző Műhely igazgatója.
A zsűri idén a beérkezett 31 anyag közül a Direkt36 oknyomozó portál munkatársai által nevezett pályaművet választotta a legjobbnak. Wirth Zsuzsanna és Marton Kamilla egy, a hazai közvéleményt évek óta foglalkoztató témát, a kórházi fertőzések kérdését dolgozták fel cikksorozatukban. A szerzők azt járták körül, miért halnak meg ennyien Magyarországon kórházi fertőzésben, és hogyan próbálja szőnyeg alá söpörni a problémát a magyar kormány.
A zsűri szintén méltatta azokat a pályázatokat, amelyek kiemelkedtek a mezőnyből. Kimagasló teljesítményt nyújtott a Direkt36 egy másik írása is: Panyi Szabolcs, Pethő András és Szabó András mélyreható tényfeltáró cikkükben a NER egyik kiemelt vállalatának, a 4iG-nek az elmúlt évekbeli felemelkedését mutatták be.
Ugyancsak elismerésben részesült Jandó Zoltán, a G7.hu újságírója, aki a NER-es cégeken belüli pénzmozgások útját és módszertanát leplezte le. A zsűri szintén kiemelte Sarkadi Zsoltnak, a Telex.hu újságírójának 30 milliárd forint, egy rejtegetett kötvény és 8 év az életemből című cikkét, amiben egy FHB-kötvény kalandos útját mutatta be.
Rövidlistára került mindezek mellett Magyari Péternek a Válasz Online hasábjain megjelent háromrészes cikksorozata is. Az újságíró annak járt utána, miképpen érkeznek a Távol-Keletről, azon belül elsősorban Indonéziából és a Fülöp-szigetekről vendégmunkások Magyarországra.
A zsűri szintén kiemelésre érdemesnek találta az Átlátszó munkatársainak cikkét is, amely egy konkrét eseten keresztül mutatta be, miképpen nyúlják le az Európai Unióból érkező forrásokat. A Nyírmártonfalván történtek hetekig beszédtémát adtak, a tarra vágott erdő sok olvasó retinájába égett bele, a lombkorona-sétány kifejezés pedig egyenértékű lett az adófizetői pénzek szemtelen lenyúlásával.
A lombkorona-sorozat legfontosabb darabjai:
- Tarra vágták az erdőt az uniós támogatásból épült lombkorona sétány építése közben
- Üresen álló vágópontra is 50 milliós uniós támogatást kapott a lombkoronasétányos nyírmártonfalvai polgármester
- Beperelte az Átlátszót az erdő nélküli lombkorona sétányról elhíresült polgármester
- Első fokon az Átlátszó kiütéses győzelmével végződött a lombkoronás sajtóper
- 3D virtuális modellen mutatjuk be, mi került 64 millióba a lombkorona sétányon az uniós adófizetőknek
- A Transparency az Integritás Hatósághoz, Hadházy és Donáth az OLAF-hoz fordult a lombkoronaösvények ügyében
További részletek: https://atlatszo.hu/kozugy/2024/01/12/a-direkt36-ujsagiroi-nyertek-a-soma-dijat-a-lombkorona-setanyos-anyagunk-a-legjobbak-kozott/