Az Európai Parlament kulturális és oktatási bizottsága szeptember 7-én megszavazta a tömegtájékoztatás szabadságáról szóló jogszabály tervezetét. A szöveg 24 igennel, 3 nemmel, 4 tartózkodás mellett ment át.
Az EP közleménye szerint a megszavazott szövegváltozat az eredeti javaslattal szemben nemcsak a híreknél és eseményeknél, hanem minden médiatartalomnál átláthatóságot követelne. Az átengedett tervezet megtiltaná, hogy bármilyen formában beavatkozzanak a médiába vagy nyomást gyakoroljanak rá, így például nem kényszeríthetnék arra az újságírókat, hogy kiadják a forrásaikat, nem férhetnének hozzá a titkosított tartalmaikhoz vagy vethetnének be ellenük kémprogramokat. Az ilyen alkalmazásokat csak eseti alapon használhatnák, ha azt egy független bírói hatóság elrendeli, és kizárólag súlyos bűncselekmények – mint például terrorizmus vagy embercsempészet – kivizsgálására.
„A médiaszabadság komoly veszélyben van több uniós tagállamban – ezért kell, hogy az új jogszabály ütős legyen, és ne merüljön ki pusztán szavakban”
– nyilatkozta a szavazás után Sabine Verheyen, a javaslat európai parlamenti felelőse. A német néppárti (jobbközép) politikus szerint „megerősítettük a bizottsági javaslatot, hogy jelentős védelmet nyújtsunk a média függetlenségének, és megvédjük az újságírókat, miközben nem gyengítjük meg az egyedi kulturális különbségeinket”.
A bizottság magyar tagja, Bocskor Andrea viszont arról posztolt a Facebookon, hogy
„Sorosék újabb támadásával szemben meg kell védeni a magyar nyilvánosságot! Az uniós médiatörvény javaslata ismételten egy súlyos beavatkozási kísérlet a tagállamok szuverenitásába.”
A Fidesz listájáról EP-be jutott kárpátaljai magyar képviselő a parlamenti bizottság tagjaként a három nemmel szavazó egyike volt.
További részletek: https://telex.hu/kulfold/2023/09/07/mediaszabadsag-europai-parlament-fidesz-bocskor-andrea-sorosozas