Kleine Zeitung
Az osztrák alkancellár szerint a koalíciós partner Néppárt logikáját követve Magyarországot ki kellene hajítani a schengeni övezethez tartozó államok közül, hiszen nem teljesíti vállalt kötelezettségeit. Márpedig Ausztria a minap éppen arra hivatkozva torpedózta meg Románia és Bulgária csatlakozását a szabad belső mozgást lehetővé tevő zónához, hogy sem Bukarest, sem Szófia nem tesz meg mindent a menekültek feltartóztatására.
Werner Kogler közölte: nem járja, hogy Ausztriában a szabályoknak megfelelően nyilvántartásba veszik a menekülteket, ám a legtöbbjükről kiderül, hogy már megjárták Magyarországot. Csak éppen az ottani hatóságok nem vették a fáradságot, hogy regisztrálják őket. Körülbelül 75-80 ezres tömegről van szó, és az igazi gondot ily módon a magyar fél jelenti.
Arra is rámutatott, hogy a jelenség azt bizonyítja: önmagában a kerítés nem jó semmire sem. Jelezte, hogy a zöldek szándékai szerint jövőre mind a románokat, mind a bolgárokat fel kellene venni Schengenbe. Ugyanakkor sarlatánnak nevezte azokat, akik azt hiszik, hogy a menedékrendszer reformjánál egyetlen zárt, egységes modell az üdvözítő. A lényeg, hogy rend legyen, mert az az emberséges elbánás előfeltétele.
Mint kifejtette, nem szabad megengedni, hogy az a benyomás keletkezzen, mintha a bevándorlás rendezetlen lenne. Ugyanakkor teljes mértékben alkalmazni kell az emberi jogi és menekült konvenciót. Ha megáll a menedékkérelem, akkor az illetőnek meg kell adni a státuszt.
Die Presse
Az újság újabb helyszíni riportban számol be arról, milyen kíméletlenül járnak el a magyar határőrök a határsértőkkel, közülük is elsősorban az egyedül úton lévő kiskorúakkal, akiknek kijut azonban a könyörtelenségből az embercsempészek részéről is. A Frontex az idén 308 ezer migránst írt össze, csaknem a felük a Balkánon át érkezett.
A szerb adatok 116 ezer emberről szólnak, ez több mint 100 %-os emelkedést jelent a tavalyihoz képest. A legtöbben közülük már tovább tudtak állni, a hivatalos statisztika szerint e pillanatban 5200-an vannak a túlzsúfolt táborokban. 3200-an várnak a szerencséjükre a magyar határ mentén, vagy magánszálláson, vagy elhagyott romokban, vagy a szabad ég alatt.
A tudósító találkozott olyannal, akinek a magyar határrendőrök gumibottal eltörték a kezét. Hogy ismét megindult az áradat, az részben a tálibok hatalomátvételével, részben pedig azzal függ össze, hogy a törökök egyre több szír menekültet küldenek haza. Így azok inkább megindulnak nyugatra.
A zöm Magyarországon át próbálkozik, de az már csak ritkán fordul elő, hogy a saját szakállára. Inkább embercsempészek szolgálatait veszi igénybe, ám a bűnözők a határtól távolabb várnak rájuk. A kerítésen mindenkinek magának kell átjutnia. Ám ott úgy van, hogy minél erősebb a roham, annál nagyobb a hatósági erőszak – mondja egy szerb illetékes.
https://www.diepresse.com/6231100/ausbeutung-und-gewalt-auf-der-balkanroute
Die Zeit
A lap azt kérdezi: vajon a közelgő helyi választatások miatt nem politikai akarat van amögött, hogy a politika fő témája lett: mennyi menekült árasztja el Ausztriát. Nincs elég hely az ellátásukra, ezért a kormány kezében lévő létesítmények sokszorosan túlterheltek. Traiskirchenben, ahol annak idején már az 56-os magyarok javát is fogadták, 500 embernek volna szállás, ehelyett volt 1800-nak laknak az egykori kadétiskolában.
Az idén már több mint 100 ezren kértek menedéket, többen, mint a 2015-ös csúcsévben. A legtöbben persze nem akarnak osztrák földön maradni, hanem tovább mennek. Ám ettől még tény, hogy a 9 tartomány közül 7 nem tett eleget kvótakötelezettségének. Judith Kohlenberger, a kérdés egyik szakértője úgy látja, hogy a civilek helytállnak, az állami szervek viszont kitérnek a felelősségük elől.
A legtöbb migráns egyébként Magyarországon át érkezik, még úgy is, hogy a szerb határ mentén a magyar határvédelem meglehetősen brutálisan bánik az elfogott illegális bevándorlókkal. A túloldalon a segélyszervezetek folyamatosan látnak el súlyosan sérült embereket, akiket magyar területről toloncolnak vissza. Az Európai Bíróság már többször is elítélte az Orbán-kormányt az azonnali kiutasítás brutális gyakorlata miatt.
A traiskircheni polgármester azt gyanítja, az osztrák állam szándékosan hagyja, hogy ennyien torlódjanak össze náluk, mert kirakatba kívánja állítani a problémát, miután ez az egyik fő ütőkártya a szélsőséges Szabadságpárt kezében. Kohlenberger szintén úgy gondolja, hogy a védelemre szoruló tömegek szenvedéseit a hatalom próbálja politikai aprópénzre váltani, miután a jövő hónapban az urnákhoz szólítják a polgárokat Alsó-Ausztriában.
Die Presse
Az osztrák külügyminiszter teljesen alaptalannak tartja a vádat, hogy pártja, az ÖVP belpolitikai okokból dobja fel a bevándorlás témáját. Alexander Schallenberg szerint rövidlátó az, aki azt gondolja, a konzervatívok bármiféle hasznot húznának abból, hogy hirtelen előveszik, milyen sokan kérnek menedéket az országban.
A politikus egyúttal cáfolta, hogy Ausztria elszigetelődött az EU-ban, mivel megkontrázta a román-bolgár schengeni felvételt. Azzal érvelt, hogy valami nincs rendben, ha egy ország a földrész közepén azzal szembesül: az egész kontinensen sehol másutt nem folyamodnak ennyien menekültstátuszért.
https://www.diepresse.com/6231283/kogler-dann-muesste-man-ungarn-aus-schengen-schmeissen?from=rss
Neue Zürcher Zeitung
A kommentárban arra figyelmeztet Rásonyi Péter, a külpolitikai rovat vezetője, hogy az USA egyelőre továbbra is segíti Ukrajnát, de jobb, ha Európa nem tekinti úgy, hogy ez az idők végezetéig így marad, és felkészül arra, hogy át kell vennie Amerika szerepét. Mert ugyan a demokraták kihasználták az utolsó pillanatot, mielőtt a republikánusok átveszik az irányítást a Képviselőházban és újabb 45 milliárd dollárt szavaztak meg Kijevnek.
Ám ha ez nincs, akkor a segítség jövőre könnyen lehetett volna belpolitikai játszmák függvénye, ami azt jelentette volna, hogy az ukrán katonák csak késve kapják meg az utánpótlást a fronton, már ha egyáltalán. Pedig itt nagyon is indokolt beruházásról van szó, mert az orosz veszteségek visszafogják Putyin kezét, hogy a Nyugat békéjét és jólétét veszélyeztesse.
Ám számítani kell arra, hogy a tengerentúlon erősödik a trumpisták nyomása, ezért Európa ezután nem hagyatkozhat az Egyesült Államokra. Egyébként is szégyen, hogy Zelenszkijnek Washington ad ekkora támogatást és nem az öreg kontinens, hiszen az ukránok természetes szövetségesei Berlinben, Brüsszelben és Párizsban lennének. Itt a ideje, hogy ezek a partnerek előbbre lépjenek, mert ami jó Amerikának, az még sokkal jobb Európának. Utóbbinak legfőbb érdeke, hogy egy erős ukrán hadsereg visszaverje az orosz agressziót.