címlapkép: ADRIÁN ZOLTÁN / 24.HU
715 milliárd forintért megvenné a Vodafone Magyarország Zrt. százszázalékos részvénycsomagját a Vodafone Europe BV-től az állami Corvinus Zrt. (49 százalékban) és a fénysebességgel bővülő 4iG Nyrt. (51 százalékban). Már meg is kötötték az előzetes, ám nem kötelező érvényű megállapodást. Ezzel erős versenytársa lesz a Telekomnak – írja a 24.hu.
A rohamtempóban növekvő 4iG – többségi tulajdonosa Jászai Gellért – korábban már felvásárolta a DIGI-t és szintén a tulajdonában lévő Antenna Hungária Zrt. révén 25 %-os részesedést szerzett a Yettel-ben. Szakértők szerint utóbbit hamarosan, vélhetően teljes egészében meg fogja venni és ezzel lényegében kétpólusúvá válhat a haza mobilpiac.
A Vodafone- ban a tervezett állami tulajdonrész 49 % lesz, a 4iG-é pedig 51. Ennek megfelelően az összesen 715 milliárd Ft vételárból a utóbbi 365 az állam 350 milliárdot fizet. Tekintettel arra, hogy a 4iG állami hátterű hitelek és támogatások révén építgette birodalmát, elmondható, a Vodafone állami kézbe fog kerülni. A gigaüzlet sokakat meglepett a gazdasági válság kellős közepén, bár az is igaz, egy ilyen tranzakció előkészítése már jóval az orosz-ukrán háború kitörése előtt megkezdődhetett, tehát egy hosszú folyamat végéhez értek most a felek. Ezzel kapcsolatban a Financial Times azt írja, hogy A Vodafone gazdaságosabbá kívánja tenni működését, ideértve hogy csökkenti az 41,6 milliárd dolláros adósságát, ezért adja el magyarországi üzletágát. A brit cég vezérigazgatója azt közölte a lappal, hogy a fontos piacokon, így Spanyolországban, Olaszországban, Portugáliában és Nagy-Britanniában viszont terjeszkedni kívánnak, vásárlás, illetve összeolvadás formájában. A 715 milliárd forintos vételár több mint 9-szer múlja felül a Vodafone magyar leányvállalatának éves bevételét, a kamatok, adók, hiteltörlesztések és az értékcsökkenési leírás megfizetése előtt.
A meglepő üzleti lépésről a 444.hu-n Rényi Pál Dániel azt írja, hogy itt nem érdemes piaci logikát keresni, arról van szó inkább, hogy minél több kritikus infrastruktúra felett gyakorol befolyást, annál biztosabbnak érzi pozícióját a hatalom. A lap megkereste a Vodafone Group kommunikációért felelős vezetőjét, Bed Padovant, aki elmondta, hogy „A Vodafone-hoz érkezett a megkeresés a vásárlók részéről…vonzó ajánlatot kaptunk a Vodafone Magyarországért, amelyet a Vodafone részvényesei érdekében állt elfogadni. ”
A 24.hu azt írja, hogy Jászai Gellért, a 4iG vezérigazgatója szerint ez lehet az elmúlt harminc év legjelentősebb hazai távközlési üzlete, hasonló léptékű, mint a Matáv privatizációja volt a rendszerváltás után, amivel nem lehet vitatkozni. A Concorde vezető részvényelemzője, Gaál Gellért szerint ha az utóbbi évek telekommunikációs tranzakcióit nézzük, akkor a DIGI megvásárlása mérhető csak hozzá (akkor szintén a 4iG volt a vevő), de az jóval szerényebb összeg volt, 625 millió euró (mintegy 230 milliárd forint). Ez érdemi ugrás a 4iG számára, és a hatása is jelentős lehet – közel kétpólusú piacot hoz létre a vezetékes szegmensben, azaz a vezetékes telefon-, a tv-, és a széles sávú internetszolgáltatásban. Az elérhető információk alapján a 4iG felér a másik nagy szereplő, a Magyar Telekom szintjére.