címlapkép: Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl/Reuters
Spiegel
Elsősorban Magyarországot hozza nehéz helyzetbe, hogy egy hete leállt az olajszállítás a Barátság-vezeték déli ágán. A csövön a magyarok, szlovákok és csehek normális körülmények között napi 250 ezer hordónyi kőolajat kapnak, de a magyar ellátás került leginkább veszélybe.
Pletser Tamás az Erste elemzője azt mondja, hogy ha szerencsésen alakulnak a dolgok, akkor pár napon belül megoldódik a vita, amelyet moszkvai közlés szerint az okoz, hogy az orosz fél a szankciók miatt nem tudja átutalni Ukrajnának a tranzitdíjat. De ha függőben marad, akkor a MOL-nak pár hétre elegendőek a tartalékai, utána pedig igénybe kell venni a stratégiai készleteket.
Orbán Viktor számára igen rosszkor ütött be a baj, mert több olajcég is már csökkentette, illetve leállította az importot, mivel nem kért az ársapka miatti veszteségből. Ugyanakkor újabb csapást szenvedett az európai energiabiztonság.
Guardian
Lengyelország ráerősített a Kaczynski által megfogalmazott fenyegetésre: a kormánypárt főtitkára azt közölte, hogy kormánya minden lehetséges fegyvert bevet az Unió ellen, így még az is lehetséges, hogy szövetséget hoz létre a Bizottság elnökének megbuktatására. Krzysztof Sobolewski közölte: ha Brüsszel megpróbálja a falnak szorítani a varsói kormányt, akkor annak nem lesz más választása, mint hogy bevesse az összes rendelkezésére álló eszközt.
Azaz a lengyel fél jogi eljárást indít és megvétózza a döntéseket, ha nem kapja meg az újjáépítési alapból neki járó 35 milliárd eurót. A rendszer erős embere előzőleg kijelentette, hogy az ország az eddigieken kívül semmilyen további engedményre nem hajlandó, bármennyire is követeli azt az EU a demokratikus normák helyreállítására hivatkozva.
Felmérések azt tanúsítják, hogy a lakosság hatalmas többsége a tagság mellett van. Ugyanakkor ellenzéki vezetők arra figyelmeztetnek, hogy a PiS egyre agresszívabb megnyilvánulásai miatt az Unió kiteheti az ország szűrét. A Polgári Platform egyik vezéralakja úgy ítéli meg, hogy senki sem vesz komolyan egy olyasvalakit, aki lehetetlené teszi a támogatások folyósítását, viszont szegénységet, törvénytelenséget, és jogi kiszolgáltatottságot kényszerít a lengyelekre. Az ilyen ember az őrültség és a hanyatlás jelképe.
https://www.theguardian.com/world/2022/aug/09/poland-threatens-turn-cannon-eu-rule-of-law-row
New York Times
Paul Krugman megkockáztatja, hogy az amerikai demokraták megmentették az emberi civilizációt az inflációt csökkentését célzó törvény elfogadásával, mert az igen nagy hatással lesz a klímavédelemre. A Nobel-díjas közgazdász szerint óriási fejleményről van szó, hiszen katasztrófát kell elhárítani. Márpedig a jogszabály megnyitja az utat a zöld technológiához, növeli az USA hitelét a világban, ami nélkülözhetetlen ahhoz, hogy az ország vezesse a globális küzdelmet az üvegházhatást fokozó gázok kibocsátásának mérséklésére.
A republikánusok persze ezúttal is farkast, azaz inflációt kiáltottak, egyöntetűen a javaslat ellen voksoltak. Ám aki ért a kérdéshez, az nagyon fontosnak tartja a fejlődést. Komoly közgazdászok szerint egyáltalán nem kell aggódni az árak emelkedése miatt. Igen lényeges emellett, hogy Amerika úgy döntött: csakis mézesmadzaggal ösztönzi az éghajlat megóvását, korbács, azaz büntetés ezúttal nem lesz.
Ráadásul a megújuló források fokozott bevonása viszonylag jól fizető állásokat teremt. A demokraták többé-kevésbé betartották, amit ígértek. A jobboldal viszont kizárólag azért feküdt testületileg keresztbe a Szenátusban, nehogy a hatalom nyerjen. A jó hír az, hogy az indítvány a kicsinyes akadékoskodás ellenére is átment. Így a világ most több reményt nyújt, mint pár héttel ezelőtt.
Der Standard
Putyin vabankot játszik Ukrajnában, a kínai államfő pedig fenyegetőzésbe kezdett Tajvan miatt – mindkettő azt mutatja, milyen veszedelmesek az autokraták. Ugyanakkor Nancy Pelosi értelmetlenül és életveszélyesen provokált a tajpeji úttal. Így látja ezt Paul Lendvai, aki szerint a látogatás világméretű következményekkel járhat és idővel a Biden-kormányzat végzetes tévedésének bizonyulhat.
Az elnök vagy nem tudta, vagy nem akarta megakadályozni a programot, pedig félreérthetetlen jelzések érkeztek Pekingből. Az USA 3. közjogi méltósága, akit bármilyen személyes megfontolás is vezérelt, új válságot idézett elő. Hszi Csin-ping, aki harmadszor is újra akarja magát választatni, az elhibázott járványkezelés és az abból következő gazdasági gondok miatt minden eddiginél jobban rájátszik a nacionalista kártyára. A jelszó: az anyaország újraegyesítése, vagyis Tajvan erőszakos visszahódítása. Ha sikerül, Hongkong példája mutatja, hogy véget érne a demokrácia a gazdaságilag sikeres szigetországban.
A súlyos gazdasági nehézségek mindkét tekintélyuralmi rendszerben óriási társadalmi robbanás veszélyét idézik fel. Gyakorlatilag vége a jelentős kínai gazdasági növekedésnek. Visszaesés és a fiatalok körében tömeges munkanélküliség fenyeget. A volt ausztrál kormányfő, Kevin Rudd úgy értékeli, hogy az autokraták kutyaszorítóba kerültek, mert hatalmukat beárnyékolja, hogy szakadék van a törekvéseik és a gazdasági valóság között.