címlapkép: | Attila Kisbenedek/AFP
Politico
Egy uniós diplomata szerint kész őrület, hogy Magyarország most már szinte teljes mentességet akar magának az olajembargó alól. A vélemény azután hangzott el, hogy az uniós nagykövetek a hajthatatlan magyar álláspont miatt tegnap is hiába tárgyaltak két órán át. Az egyeztetés várhatóan vagy ma, vagy holnap újraindul, addig a Bizottság átdolgozza javaslatát. (Eközben talán az orosz elnök ünnepi beszédéből kiderül, mik a szándékai.)
A cél a kompromisszum, ám az Orbán-kormány továbbra is keresztbe fekszik, ez a gond, közölte a már említett forrás. A miniszterelnök korábban bejelentette, hogy az eddigi tervezetben szereplő két és fél év helyett ötéves átmeneti időszakot tart szükségesnek új beszerzési lehetőségek felkutatására, illetve a finomítók átállítására. Brüsszeli források szerint azonban az ellentétek nem jelentősek, már csupán néhány részletkérdést kell csak tisztába tenni és nagyon is elképzelhető, hogy holnap felszáll a fehér füst.
https://www.politico.eu/article/eus-russian-oil-ban-stalls-as-hungary-holds-up-sanctions/
Reuters
Bulgária kilátásba helyezte, hogy nem támogatja a készülő szankciós csomagot, ha nem kapja meg ugyanazokat az engedményeket, mint amelyeket Magyarországnak, Szlovákiának és Csehországnak megadni kíván az EU. A miniszterelnök-helyettes Szófiában azt közölte, hogy időre van szükségük, mert a burgaszi olajlétesítmény kéntelenítőjét át kell építeni, ha máshonnan érkezik majd a nyersolaj. Jelenleg az ott feldolgozott energiahordozó fele orosz eredetű. Vasziljev hozzátette: ha nem részesülnek a kedvezményben, az súlyos környezetvédelmi veszélyeket idéz elő, illetve vissza kell fogni a termelést, ám ez megdobná a veszteséget, valamint az üzemanyagárakat is.
Úgy tudni egyébként, Brüsszel e pillanatban semmilyen különleges elbánásban nem gondolkodik Bulgária kapcsán. Úgy véli, hogy szárazföldi ország lévén a másik három kormány sokkal rosszabb helyzetben van.
FAZ
Mind a soros francia elnökség, mind a Bizottság derűlátó, hogy tető alá lehet hozni az olajembargót. A tegnapi tanácskozásról kiadott közlemény hangsúlyozza, hogy jelentős előrelépést értek el, de az áttörés még várat magára. A lényeg, hogy garanciákat kapjon minden olyan ország, amely idáig Oroszországtól szerezte be az energiahordozót. Ez elsősorban a magyarokat, cseheket és szlovákokat érinti, mivel nekik nincs tengeri kijáratuk, azaz hozzájuk a Barátság vezetéken érkezik a nyersolaj zöme. De Bulgária és Horvátország is jelezte, hogy hosszabb átmeneti időt, illetve anyagi támogatást igényel.
Ily módon, bármennyire is szerette volna, Brüsszel nem tudja ma nyilvánosságra hozni a tervet, amellyel ellensúlyozni kívánta volna a moszkvai győzelmi ünnepség hatását.
FT
Az izraeli kémszoftver gyártója nem hajlandó felvilágosítást adni annak az amerikai tanácsadó cégnek, amelyet pedig a többségi tulajdonos kért fel, hogy derítse ki, mennyire törvényesen működik az NSO, miután bebizonyosodott, hogy a program segítségével többeket megfigyeltek pl. Magyarországon, sőt Spanyolországban a kormányfő és a védelmi miniszter telefonjára is rátelepítették valakik a digitális poloskát.
A Berkeley Research Group szerint az igazgatóság érdemben nem válaszol a megkeresésre, viszont ami eddig napvilágra került, az több kérdést vet fel, mint amennyire választ ad. A szakértők próbálnak feleletet kapni arra is, hogy jelenleg mi folyik a vállalkozásnál, de hiába. Ezért levélben tájékoztatták az Európai Parlamentet, amely szintén vizsgálatot indított az eset körülményeinek tisztázására. Felajánlotta, hogy amit idáig megtudott, azt megosztja a strasbourgi testülettel.
A holland liberális Sophie in’t Veld úgy reagált, hogy az amerikaiak pontosan azokra a lényegi kérdésekre összepontosítanak, mint amelyekre ők is. Tehát hogy miként működik az NSO, mi dönti el, hogy melyik kormány, illetve nem állami szervezet veheti meg a Pegasust. Továbbá a cég mennyire jut hozzá a kémprogram révén megszerzett információkhoz.
A torontói Egyetem számítógépes laboratóriumának vezető kutatója mindenesetre rendkívülinek nevezte, hogy maga a tulajdonos veri félre a harangot és rendel el vizsgálatot. Merthogy az derül ki belőle, hogy az izraeli társaság minden ellenőrzés nélkül ténykedik. Mint emlékezetes, a tengerentúli szakértők egy sor okos telefonon mutatták ki, hogy tulajdonosukat lehallgatták az izraeli programmal.
FAZ
A Herendi Porcellán Manufaktúra Európa egyik elittermékeket előállító gyártója, sikerének titka az, hogy az alkalmazottak egyben résztulajdonosok. Simon Attila ügyvezető azt mondta a német lapnak, hogy ez az érdekeltségi rendszer egészen rendkívüli, és nem csupán az ő ágazatukban. A munkatársak ugyanis így ösztönözve érzik magukat a fejlesztésre, illetve az innovációra. Ennek köszönhetően el vannak állami támogatás nélkül és nincsenek adósságaik.
Ez egyben azt is jelenti, hogy a vezetés sokkal jobban odafigyel a munkások véleményére. Utóbbiak a fizetésükön kívül osztalékot is kapnak (legutóbb 6 %-ot), így érdekük, hogy a vállalatnak jól menjen a sora. Ez azután visszahat a termelékenységre és a hatékonyságra, mivel az alkalmazottak vállalkozói szemmel is nézik a dolgokat. Ez eredményezte azután, hogy simán átvészelték a válságot.
A társaság értéke megsokszorozódott, kevesebb munkatárssal sokkal több értéket hoznak létre, mint korábban. Az infláció azonban nekik is gondot jelent, hiszen megugranak a munkaerő járulékos költségei. Miközben a bérek 10 év alatt csaknem megkétszereződtek és az alapanyag javarésze külföldről jön. A járvány alatt is dolgoztak, senkit nem bocsátottak el és a teljes fizetést folyósították mindenkinek.
