Spiegel
A német gazdasági miniszter arra szólította fel Magyarországot és a többi államot, amely elutasítja az orosz olajembargót, hogy gyorsan álljanak át más beszerzési forrásokra, még a gáz esetében is. Habeck szerint gyors és drasztikus intézkedésekre van szükség, ám ez ügyben a magyar kormány teszi a legkevesebbet.
A zöld politikus a szakminiszterek brüsszeli egyeztetése után elismerte: egyelőre nem rajzolódik ki megállapodás, de ő biztos abban, hogy Oroszország hamarosan lemondhat a szénhidrogének európai exportjáról. Úgy tudni, hogy Orbán a hónap végén esedékes csúcstalálkozón szeretné megvitatni a kérdést. A német kancellár közben elismerte, hogy egyes országok nehéz helyzetben vannak, de a cél szerinte az, hogy közös elgondolást dolgozzanak ki.
Ugyanakkor Lengyelország szerint haladéktalanul véget kell vetni az orosz szállításoknak, ami egyelőre az olajat érinti, de utána következik a gáz is. Habeck egyébként jelezte, hogy a következmény mindenütt az árak megugrása lesz, ideértve a villanyt és a gázt. A gazdaságokra nagy teher fog hárulni. Egyben arra figyelmeztetett, hogy ha az oroszok tényleg rubelben akarják megkapni a szénhidrogének vételárát és erre kényszeríteni próbálják az érintett tagállamokat, akkor a lengyelek és a bolgárok után mások számára is elfordíthatják a gázvezeték csapját.
Washington Post
Az unió már közel jár ahhoz, hogy fokozatosan leállítsa az orosz olajbehozatalt, de Magyarország és Szlovákia egyelőre ellenáll – közölték uniós diplomaták. Mint elárulták, lehet, hogy az EU esetükben valami külön megoldást tesz lehetővé. A szankció elvileg az év végén lép életbe, és jól mutatja, hogy a háború folytán Európa kénytelen alapvetően felülvizsgálni, hogy milyen mértékben támaszkodhat az orosz energiahordozókra.
Budapest és Pozsony azonban továbbra is erősen függ ezen a területen Moszkvától. Több időre és pénzre tart igényt, főként, hogy korszerűsíteni tudja a feldolgozó kapacitást. A magyar ellenkezés bizonyosan neheztelést vált ki Brüsszelben, mivel Orbánt szoros kapcsolatok fűzik Putyinhoz, miközben folyamatosan vitája van az unióval. Diplomaták kíváncsiak, milyen engedményeket kap az ország, és hogy az ügy kapcsán megkísérli-e, hogy nyomást gyakoroljon a Bizottságra. A testület ugyanis befagyasztotta a koronaalapot és beindította a jogállami mechanizmust. lly módon a magyar vezetés további pénzektől eshet el.
Egy brüsszeli forrás szerint Orbán tényleg nehezebb helyzetben van, mint a többiek az orosz olaj miatt, ám közben szívesen felmarkolná az újjáépítési segélyt.
https://www.washingtonpost.com/world/2022/05/02/eu-oil-ban-russia/
Business Insider
Az amerikai üzleti hírportál Gulyás Gergelyt idézi, aki szerint a Bizottság részéről nincs értelme kirukkolni az orosz gázbeszerzések leállításának koncepciójával, mert az korlátozná Magyarország vételi lehetőségeit. A magyar vezetés az újabb szankciók leghangosabb bírálója és a kancelláriaminiszter, akárcsak előzőleg Orbán Viktor, a lépés blokkolásával fenyegetett. De lehet, hogy az EU valamilyen köztes megoldást talál a magyar problémára.
Egy elemző ugyanakkor úgy nyilatkozott, hogy a megtorló intézkedés további nagy lyukat ütne az orosz gazdaságon, visszaesést idézne elő. Hozzáfűzte: a szénhidrogénekért kapott minden egyes dollárból a háborút finanszírozzák. Ha elzárulnak ezek a csapok, akkor a világ közelebb kerül a célhoz, tehát hogy Oroszország ne tudja folytatni a hadműveleteket.
https://www.yahoo.com/finance/news/eu-set-propose-russian-oil-125328353.html
Reuters
A Bizottság várhatóan ma véglegesíti az újabb szankciókat, és holnap mutatja be azokat az EU-nagyköveteknek, de lehet, hogy a magyar és a szlovák kormány kimaradhat a csomagból. Vagy sok időt kap, hogy csatlakozzon hozzá. De az bizonyos, hogy az importot fokozatosan leállítják, az év végétől azután teljesen beszüntetik. Európa hozzávetőleg az orosz olajkivitel felét veszi fel. A háború megindítása óta a tagok majdnem 20 milliárd eurót utaltak át Moszkvának.
Politico
Brüsszel úgy tudja a legjobban elkerülni a magyar vétót, ha különleges elbánásban részesíti Magyarországot, azaz pl. neki később kellene lemondania a vásárlásokat. Orbán jelezte, hogy ellenzi a megtorló intézkedések kiterjesztését. A szakmai egyeztetéseken a magyar képviselők azonban azt hangsúlyozták, hogy az aggályokat gazdasági és nem politikai tényezők magyarázzák. Ily módon diplomaták látnak lehetőséget a kompromisszumra.
FAZ
A jobboldali lap szerint az orosz külügyminiszter igen egyszerű logikát követett, amikor ismételten lenácizta Ukrajnát: aki ugyanis fasisztának minősül, azzal szemben minden megengedett. A Putyin-rezsim persze mindenképpen legitimálni próbálja a háborút, ám az érvelés, amivel a Kreml nyilvánvalóan a hazai közvéleménynél kíván jó pontokat szerezni, elárulja, hol is vannak a rasszisták. Lavrov azonban már az őrületig, illetve a képtelenségig fokozta a dolgot, hiszen arról elmélkedett, hogy Hitler zsidó származású volt és hogy a zsidók a legnagyobb antiszemiták.
Ez a módszer természetesen jól ismert: egy hatalom különbnek érzi magát a másiknál, miközben az jobban él és más utat akar követni. Az irigységből gyűlölet lesz, majd pusztítási vágy, ami a legrosszabb esetben utat is kap. Lavrov ismét bizonyította, hogy Moszkvában olyan rendszer van uralmon, amely ismét csak kirakatba állította a vér-és-rög rezsim szellemét. Az őrület nyilvánvaló, ám nem jelenti azt, hogy az illető beszámíthatatlan volna.
https://www.faz.net/aktuell/politik/lawrows-aeusserungen-zu-hitler-wahnhaft-17999977.html
New York Times
Európa veszélyben van, mint mindig, és ebből a helyzetből csak úgy tud kikerülni, ha még jobban összefog. Ezt emeli ki elemzésében Caroline de Gruyter, a Brüsszelben dolgozó holland újságíró, aki a többi közt az amerikai Foreign Policyban szokott publikálni. Úgy értékeli, hogy Le Pen vereségével a földrész fellélegzett ugyan, ám a megkönnyebbülés szokás szerint könnyen fordul át félelembe.
Hiszen a jövő hónapban Marcon könnyen elvesztheti a törvényhozási többséget és fura kompromisszumokra kényszerülhet a szélsőségesekkel. Orbán továbbra is rombol a kontinensen, Ukrajnában pedig megy tovább a háború. Sokan már eddig is temették az uniót, ám az kitart. Legnagyobb kincse alighanem a szolidaritás. De nem támaszkodhat kizárólag az intézményi stabilitásra. Egyes szomszédjai próbálják bedönteni, megsemmisíteni mindazt, amit képvisel.
Szerencsére az európaiak alaposan megismerték egymást az utóbbi időben. Nagyon odafigyelnek, hogy Magyarország és Lengyelország korlátozza a bíróságok függetlenségét. A partnerek a jogállam betartását szorgalmazzák. Az orosz invázió és a kínai nyomulás még inkább összehozta az embereket a földrészen. De az EU csak annyira erős, mint a leggyengébb láncszeme. Így pl. Magyarország blokkolt több határozatot Oroszország és Kína ellen.
A nagy nemzeti mozgástér folytán a választások gyakran fejfájást okoznak egyes országokban. A demokrácia a közösség legfőbb ereje, ám egyben gyengéje is. Hiszen ha valahol euroszkeptikus kormány kerül hatalomra, akkor veszélybe kerül az egész európai terv, mivel a döntéseket egyhangúan kell meghozni. Ez aligha maradhat így.
FAZ
A posztfasiszta Olaszország Fivérei úgy akar hatalomra jutni a jövő tavasszal, hogy közben – Salvinitől és Le Pen-től eltérően nem dörgölődzik Putyinhoz vagy Kínához. A vezér, Meloni pont azért rokonszenves sok választó számára, mert nacionalista, de elmossa az éles választóvonalat a politikai közép és a szélsőjobb között.
Politikájának jellemzője, hogy „mérsékelt” jobboldali populizmussal házal. Nem sürgeti az uniós kilépést, jelszava a „nemzetek Európája”. Orbánhoz hasonlóan ő is kemény fellépést tart szükségesnek az illegális bevándorlás ellen, viszont támogatja, hogy Ukrajna kapjon fegyvereket a Nyugattól. Olaszországra kemény hónapok várnak, mert magas az infláció, recesszió fenyeget. Ilyenkor pedig általában az ellenzéknek szokott felvirradni a napja. Itáliában jelenleg az Olaszország Barátai képviselik a vezető erőt.
Kurier
Az osztrák ellenzék vizsgálatot követelt, mert Kern korábbi kancellár egy tévébeszélgetésben elárulta, hogy csaknem hat évvel ezelőtti budapesti bemutatkozó látogatásán hiába próbált engedményt elérni Orbán Viktornál a menekültválság ügyében, a házigazda visszaverte a próbálkozást, mivel előtte már valaki felhívta a bécsi kormányból és beavatta a tervbe. Kern elképzelése az volt, hogy a magyar fél visszavesz 5 ezer illegális bevándorlót, cserében az osztrákok fizetik azok szállását. Illetve, hogy olyan kétoldalú egyezséget kössenek, amelynek eredményeként Magyarország nem enged át boldog-boldogtalant Ausztriába.
Ám amikor ezt a személyes találkozón elővezette, Orbán csak vigyorgott és azt mondta: ezt nem is akarjátok igazán. Majd elmesélte, hogy egy osztrák kormánypolitikus felhívta és arra kérte, ne menjen bele a megállapodásba, mert pártpolitikai megfontolásokból nem volna jó, ha Kern sikeres lenne a kérdésben. Aki forrásként szóba jön, az vagy a konzervatív Sobotka, aki akkor a belügyi tárcát vezette, de ő tagad. A ásik potenciális kibeszélő: a szintén néppárti Kurz, a későbbi kormányfő, az akkori külügyminiszter.
Hogy hazatérése után Kern miért nem csinált botrányt, arra az válaszolta, hogy ha kitudódik az ügy, akkor a vétkest menesztenie kellett volna. Akkor pedig új választás jött volna, ám úgy, hogy a szociáldemokraták felégetik a hidakat a koalíciós partner Néppárthoz. De hogy később miért nem tette szóvá, arra azt felelte, hogy ki is ment a fejéből, utána annyi más disznóság történt az osztrák politikában.
Le Monde
A magyar biztos, Orbán bizalmasa túszul ejtette a Palesztin Hatóságnak szánt uniós segélyt, így Izraelben, a palesztinok által lakott területeken már odáig jutottak a dolgok, hogy a kórházak a rákbetegeket sem tudják fogadni, illetve az érintettek csak késve kapják meg a kezelést. Várhelyi Olivérnek az a baja, hogy szerinte egyes palesztin tankönyvek erőszakra buzdítanak. Olyan vád ez, amit az Izraelbarát lobbi rendszeresen felhoz a másik fél ellen.
Így most a 215 millió euróból még egyetlen centet sem utaltak át, pedig a segítség már 2021 eleje óta időszerű volna. A politikus a tagállamok többségével szemben köti az ebet a karóhoz. Eljárását az egyik európai ország képviselője abszolút botrányosnak nevezte, kiemelve, hogy a nacionalista-illiberális Orbán milyen közel áll a bukott miniszterelnökhöz, Netanjahuhoz. Borrell, a külpolitikai főképviselő sem ért egyet Várhelyivel.
A dolgok megértéséhez tudni kell, hogy ilyesmi még nem fordult elő az EU történetében és csakis a radikális palesztin szervezeteknek jön kapóra. Ráadásul egyértelmű, hogy politikai megfontolások húzódnak meg mögötte. És hogy egy olyan izraeli szervezettől indult ki, amely le akarja járatni a palesztin nacionalizmust. Miközben beavatott források szerint az izraeli vezetés is a támogatás átutalását szeretné. A végső döntés von der Leyen kezében van, de ő feltételezhetőleg még jó sokáig csak görgeti maga előtt a problémát.
L’aide européenne à la Palestine prise en otage par un commissaire hongrois de Bruxelles
L’aide européenne à la Palestine prise en otage par un commissaire hongr…Benjamin Barthe et Louis ImbertOliver Varhelyi, fidèle de Viktor Orban, conditionne le versement de ces fonds à une révision des manuels scolai…