Wall Street Journal
Lengyelországnak hála, Németország beadta a derekát és így már hajlandó fokozatosan ugyan, teljes egészében leállítani az orosz olajimportot. Ily módon megnyílik az út az EU számára, hogy újabb szankciócsomagot léptessen életbe, bár méltányolni kívánja, hogy a lépés különösen nehéz helyzetbe hozza pl. Magyarországot. A németek pálfordulásában az játszott közre, hogy Varsó megígérte: Gdansk kikötőjén keresztül el lehet juttatni a nagy tankereken érkező nyersolajat a közeli Schwedt-ben található feldolgozóba, Kelet-Németországban ugyanis nincs olyan kikötő, amely ilyen, mély merülésű hajókat tudna fogadni.
Maga a feldolgozó a Rosznyeft tulajdonában van és a cég aligha lesz hajlandó olyan olajat finomítani, amely nem a Barátság-vezetéken érkezik, ám ez esetben a német kormány állami felügyelet alá helyezi a létesítményt. A német olajimportnak jelenleg 12 %-a származik orosz kutakból, szemben a korábbi 35 %-kal.
A Bizottság javaslatát hírek szerint akár már a jövő héten jóváhagyhatják a tagállamok. Az amerikaiak azt szeretnék azonban, ha az EU nem tenne semmi olyat, ami tartósan felnyomná az olajárakat. Ennélfogva nagyon valószínű, hogy Európa lépcsőzetesen állítja le oroszországi vásárlásait. Úgy tudni azonban, hogy Magyarországnak, Olaszországnak, Ausztriának és Görögországnak még így is vannak fenntartásai.
Viszont az orosz olajkivitel már eddig is jócskán visszaesett, mert egy sor nagy nyugati cég önként lefújta a megrendelt mennyiséget, mivel nem kívánta kockáztatni jó hírnevét. Brüsszeli illetékesek szerint azonban a cél az, hogy a lehető legkeményebb ütést vigyék be Moszkvának, de úgy, hogy a Nyugat csak a minimális árat fizesse ezért.
Die Presse
A lengyel környezetvédelmi miniszter bírálta Németországot, Magyarországot és Ausztriát, amiért azok hajlandóak rubelben fizetni az orosz energiahordozókért. Anna Moskwa szerint az EU-nak büntetést kellene kiszabnia, de hogy milyen formában, arról nem árult el részleteket.
Igen kritikus hangot ütött meg ez ügyben az Európai Néppárt vezetője is. Tusk azon ironizált, hogy a három érintett ország vajon nem lépett-e át a rubelövezetbe? Ezek a kormányok azt a köztes megoldást választották, hogy a szállítások ellenértékét a szerződésnek megfelelő valutában utalják át, ám az összeget az orosz jegybank bevonásával átváltják nemzeti fizető eszközre. Ez volna a salamoni megoldás, amelynek révén a kecske is jóllakik és a káposzta is megmarad.
Közben az osztrák kancellár azt közölte, hogy jön az orosz gáz és az OMV euróban utal érte, ám elfogadta a Putyin-féle áthidaló indítványt a fizetés ügyében. Ezt a vállalat nem erősítette meg, csupán annyit hozott nyilvánosságra, hogy megkapták ugyan az orosz levelet, de még dolgoznak azon, mi volna az a mód, amivel nem sértenék meg a szankciókat.
EUB
Az Európai Bíróság kimondta, hogy Ausztria immár évek óta jogellenesen ellenőrzi a forgalmat a magyar és a szlovén határon. Az ügy úgy került el Luxemburgba, hogy egy Szlovéniából érkező férfi nem volt hajlandó megmutatni az útlevelét, mondván, hogy schengeni határról van szó, ott meg szabad az átjárás. Büntetést szabtak ki rá, ami ellen fellebbezett. Az illetékes stájer bíróság azonban indokoltnak látta, ha a döntés előtt az EUB-hoz fordul.
Nos, utóbbi testület most rögzítette, hogy a 2015-ös menekültválság közepette Ausztria (és több más ország) joggal állította vissza a forgalom ellenőrzését Magyarország, illetve Szlovénia felől. Ám ezt csak két és fél évig tehette jogosan, akkor azonban lejárt a végső határidő, illetve lett volna mód a hosszabbításra, ha igazolja, hogy még mindig fennáll a veszélyhelyzet. Ám ilyen bizonyítékokkal nem rukkolt ki. Ily módon a jelek szerint 2017 novembere óta a folyamatos törvénysértés állapotában van. Merthogy a szabad személyforgalom az egyik legfőbb európai vívmány és azt csak kivételes esetben szabad korlátozni. A konkrét ügyben azonban a végső ítéletét a stájerországi bíróságnak kell meghoznia.
https://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2022-04/cp220064en.pdf
Die Welt
A német tartományi kormányok Európa-ügyekben illetékes minisztereinek képviselője azt mondta a Magyarország ellen megindított jogállami mechanizmusról, hogy hatékonyan fel kell lépni az önkény és a korrupció ellen, mert különben nem lehet megóvni az európai értékeket. Külön is megszólalt Szászország illetékes (zöld) minisztere, aki kifejtette, hogy a Bizottság a lépéssel kiáll a szervezet alapnormái mellett, egyben pedig védi saját hitelét is.
Die Presse
Megsemmisítő személyiségképet állít ki az orosz elnökről Festetics Antal, az Ausztriában élő, magyar származású biológus, aki a köztévében bemutatott természetfilmjeivel lett igen-igen népszerű. Vendégkommentárjában olyan gyűlölt diktátornak nevezi Putyint, aki ideológiailag egyre inkább radikalizálódott, ezért mostanra nem fogad el semmiféle tanácsot, ugyanakkor teljesen elszigetelődött. A világra viszont véres romhalmazt hagy maga után.
Hogy milyen emberről van szó, az már akkor kiderült, amikor Merkel egyik látogatása során a Kremlben beengedte a tárgyalóterembe borjúnagyságú kutyáját, tudván tudva, hogy az akkori kancellár retteg a kutyáktól. Vagy amikor félmeztelenül lovagolt a tajgában, illetve egy tigrissel fényképezkedett – természetesen csak azután, hogy az állatorvosok elkábították a ragadozót. De ugyanide tartozik, amikor a kamerák előtt hokizik, vagy dzsúdózik.
Kezdetben persze egészen másnak mutatkozott, de lehullott az álarc és mögötte egy hidegvérű, kegyetlen mészáros, egy háborús bűnös és hazudozó képe rajzolódik ki. Az egész világ gyűlöli és megveti. Néró, Caligula, Rettegett Iván és „Sztálin apánk” forró üdvözletét küldi.
A politikus egyébként apafigurának tekinti a szovjet diktátort. Ennek része, hogy vissza akarja szerezni Ukrajnát. Akár azon az áron is, hogy védtelen polgárokra, kórházakra és óvodákra lövet ki rakétákat. Majd a bucsai vérengzés után ugyanazt hangoztatta, mint Sztálin a katyni vérengzés után: nem Moszkva tette!
A katonáinak pedig azt hazudta, hogy csupán gyakorlatra viszik őket ukrán földre. Nagyjából ugyanúgy, mint 56-ban, amikor is azt mondták a Magyarországra küldött inváziós erőknek, hogy a Szuezi csatornáért kell harcolniuk. Festetics ezt pontosan tudja, mert annak idején ő is dobott Molotov-koktélt orosz harckocsikra.
Psychogramm eines verhassten Tyrannen
Psychogramm eines verhassten TyrannenHeuer feiert Wladimir Putin seinen 70. Geburtstag. Zeit für einen Rückblick – und eine Frage persönlicher Natur.

