Szinte nincs olyan, magára valamit is adó lap, amelyik ne számolt volna be Németh Dániel esetéről, akit a Pegazus kémprogrammal figyeltek meg Magyarországon. Az újságíró – miután a nyáron kirobbant a Pegazus botrány -, már gyanította, hogy ő is a kémprogram célkeresztjébe kerülhetett – írja az Euronews. Gyanújával felkereste a torontói Citizen Lab szakértőit, akik kisvártatva kiderítették, az izraeli NSO cég szoftvere őt is behálózta. Innen a Direkt 36 közreműködő segítségével eljutott az Amnesty Internationalhöz, amelynek nyomozása során fény derült arra, hogy napokon át két telefonját is csekkolták július első felében. Akkor már éppen túl volt azon az olasz úton, ahol a Mészáros-féle luxus jachtról készített képeket.
A brit Guardian Németh Dánielt egy olyan emberként mutatja be, aki a háttérben úgy dolgozott, nevét se nagyon ismerték, pedig a maga műfajában úttörőnek számít Magyarországon. Drónokkal fotózik, szorosan követi repülők és luxushajók adatbázisait, elérhető utaslistáit, menetrendjeit, s legfőképp Mészárosra vetette ki hálóját. Eközben azonban őt is megfigyelték. Mészáros szóvivőjén keresztül közölte, hogy nem foglalkozik Németh Dániellel és más paparazzikkal sem. Ugyanakkor az Európai Unió egyre nagyobb aggodalommal követi a fejleményeket, erről Didier Reynders, igazságügyi uniós biztos is nyilatkozott. Elmondta, az Orbán-kormány minden bizonnyal jogtalanul és rosszhiszeműen alkalmazza a Peguzus kémprogramot, amikor politikai ellenfeleit figyeli meg. Számos részlettel szolgál a Guardian, amelyik egyébként annak a 17 médiakonzorciumnak egyik tagja, amely részt vett a Pegazus-nyomozásban. Tudvalevő – írja a lap -, a magyar törvény alapvető hibája, hogy nemzeti érdekre való hivatkozással nem szükséges bírói engedély a megfigyelésekhez, miközben az NSO licensz használatának feltétele, hogy ezzel a programmal az erre felhatalmazott szervek csak olyan egyéneket figyelhetnek meg, akik feltételezhetően terroristák vagy bűnelkövetők. Ebbe a keretbe természetesen nem férnek be se újságírók, se civilek, se politikai ellenfelek. Az NSO egyelőre változatlanul nem reagált az erre vonatkozó sajtómegkeresésekre. Egy magát megnevezni nem kívánó hírszerző szerint a magyar kormány 2018 óta, azaz három éve figyel meg célszemélyeket, ellenben John Scott-Railton, a Citizen Lab szakértője világosan értésre adta, hogy újságírók megfigyelésére semmilyen magyarázat nem fogadható el, és ő is úgy gondolja, hogy Magyarország törvénytelenül használja a kémprogramot.
*
Budapesten ma kezdődik a 4. Nemzetközi Demográfiai Csúcs. Több lap mellett a The Times Hub is felhívja a figyelmet a rendezvény több, szélsőséges nézeteiről ismert résztvevőire. Például Mike Pence, Trump volt exalelnöke is érkezik, de ugyancsak nagy érdeklődés követi a népszerű francia, szélsőjobbos kommentátort, Eric Zemmourt, aki az Francia öngyilkosság című könyvével vívta ki a világ figyelmét, s aki elfogadva a meghívást arról beszélt, mennyire csodálja Orbán identitás-politizálását, szuverenitási harcát és a határok védelmére hozott intézkedéseit. Pénteken négyszemközti találkozó lesz, ennek során interjút is készít a magyar kormányfővel. Itt lesz még egyébként Marine le Pen unokahuga is, Marion Maréchal Le Pen, Jean-Marie Le Pen unokája.
*
Most már külföldön is van visszhangja annak (Wordakkam), hogy az American Purpose meghívására Karácsony Gergely részt vett azon a konferencián, ahol a világhírű Francis Fukuyama párbeszédre invitálta. A politikatudomány és a politikai közgazdaságtan professzora Orbán intézkedéseiről, többek között a Covid miatti pénzelvonásokról kérdezte Budapest főpolgármesterét. A téma legfőképp akörül forgott, miként lehet megállítani az Orbán-fémjelezte közép-kelet európai illiberalizmust. Fukuyma szerint minden esélye megvan annak, látva az ellenzék összefogását, hogy jövőre legyőzzék Orbánt.
Csernyánszky Judit
KLUBRÁDIÓ