Tisztelt Tagtársak, kedves Kollégák!
Mióta elindult a küldöttválasztás és a tisztségviselő-jelölés, rengeteg kérdést kaptam (illetve kaptak a MÚOSZ-irodán dolgozók) arról, hogyan működik a tisztújítás folyamata. Sok a bizonytalanság, hiszen idén választunk először – a járvány kényszere miatt – elektronikusan, ráadásul tisztújítás négyévenként van, teljesen természetes, hogy nem emlékszik mindenki a szabályokra.
Az alábbiakban megpróbálok minden eddig befutott kérdésre választ adni, hangsúlyozva, hogy köszönöm mindenkinek a türelmét és az együttműködését (és kérem is a türelmet, az együttműködést mindenkitől, hiszen a benti kollégák is most tanulják, menet közben az új rendszer működését, annak hosszas tesztelésére, begyakorlására nem volt alkalmuk), aki a nehéz külső körülmények ellenére is bekapcsolódik a tisztújításba. Természetesen a továbbiakban is örömmel állunk rendelkezésre bármilyen bizonytalanság vagy probléma esetén.
Tisztelettel:
Hargitai Miklós, a MÚOSZ elnöke
***
Ki lehet küldött, hogyan keletkezik a küldöttek mandátuma?
A küldötteket a tagság közvetlen választással választja. Aki legalább 10 érvényes küldött-ajánlást összegyűjt (10 olyan tagtól, aki érvényes tagsági jogviszonnyal rendelkezik, és nincs tagdíjtartozása), az automatikusan küldött lesz.
Fontos, hogy az alapszabály szerint „Egy tag csak egy jelöltre adhatja a szavazatát, aki több jelöltre szavaz, annak valamennyi szavazata érvénytelen.”
Vitás esetekben az április 13-tól működő mandátumvizsgáló bizottság dönt. Szintén a mandátumvizsgáló bizottság döntési jogköre, hogy a végeredményen túl, amelynek közlési szabályait az alapszabály tartalmazza, mikor és mennyi információt tesz közzé az eddig beérkezett küldött-ajánlásokról.
Mi történik, ha valaki tévedésből vagy az új rendszer működését még nem teljeskörűen átlátva kétszer szavazott ugyanarra a küldöttre?
Ez nem jelent érvénytelen szavazatot, az alapszabály csak azt tiltja, hogy egy tag több küldöttre szavazzon.
Mi történik, ha valaki tagként saját magának ad küldöttajánlást?
Ez az eljárás nem szabálytalan, de eredménytelen: az „önajánlás” nem számít bele a küldötté váláshoz szükséges 10 ajánlásba. Tehát érdemes az egyetlen ajánlási lehetőséggel magunk helyett inkább egy másik küldöttjelöltet támogatni.
Hány küldöttből fog állni a következő küldöttgyűlés?
Még nem tudjuk: ahányan összegyűjtik a 10 érvényes ajánlást, annyi tagja lesz a küldöttgyűlésnek.
Ki választja az elnököt (az alelnököket, az elnökségi tagokat, a tiszteletbeli elnököt stb.)?
Az elnököt, az elnökség tagjait és bizottsági tagokat a küldöttek fogják megválasztani az alakuló küldöttgyűlésen (május 29-én). Fontos: a küldöttek szabad mandátummal rendelkeznek – vagyis a sajt belátásuk szerint szavaznak a MÚOSZ leendő elnökére, az elnökségi tagokra stb. –, de a tagokat képviselik. Vagyis aki tagként ajánlást ad egy küldöttnek, jelezheti neki, hogy kit szeretne elnöknek, kiket szeretne látni az elnökségben stb., hiszen a küldöttnek is hasznos ismerni azok szempontjait, akiket négy éven át képviselni fognak. Az elnökség összetétele, az összetételből adódó működőképessége, együttműködési készsége stb. teljes egészében a küldötteken múlik – ezt a tagság csak közvetetten, a küldötteken keresztül tudja befolyásolni.
Mikor derül ki, hogy kik a jelöltek az egyes pozíciókra (elnök, elnökség stb.)?
Legkésőbb május 18-án. Az alapszabály szerint: „A jelölti listákat az egyes tisztségekre a jelölőbizottság elnöke legkésőbb 10 nappal a küldöttgyűlést megelőzően eljuttatja a küldötteknek. A jelölőbizottság által elfogadott és javasolt jelölti listát legkésőbb 10 nappal a küldöttgyűlést megelőzően közzé kell tenni az Egyesület honlapján.”
Mikor derül ki, hogy kik kerültek be a küldöttgyűlésbe?
A végleges küldöttlistát május 3-án fogja nyilvánosságra hozni a mandátumvizsgáló bizottság.
Mikor derül ki, hogy ki lesz az elnök, a tiszteletbeli elnök, kik az alelnökök, kikből áll az elnökség stb.?
Május 29-én, a tisztújító küldöttgyűlés napján.