Minden jogállamban alapelv, hogy a bíróság jogerős ítéleteit a társadalom tagjai tiszteletben tartják, függetlenül az ítélet tartalmától. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) ugyanakkor nem hallgathatja el morális és szakmai aggályait azzal a bírósági döntéssel kapcsolatban, amely egy kollégánkat, a munkáját tisztességesen, az újságírásra vonatkozó törvényi előírások betartásával végző Nyilas Gergelyt elmarasztalta.
Az Indexnél dolgozó Nyilas Gergely 2015 augusztusában úgy tudósított a menekültekkel szembeni hatósági bánásmódról, hogy a hiteles információk megszerzése érdekében kirgiz állampolgárnak adta ki magát, elvegyült a menedékkérők között, majd a rendőröknek oroszul adta meg a riporthoz kitalált személyisége adatait, aláírt egy, a kitalált adatokkal kitöltött adatlapot, és csak utólag árulta el, hogy újságíró. Megjegyzendő, hogy az újságíró célja nem a hatóság megtévesztése, hanem a nyilvánosság tájékoztatása volt, és csak végső megoldásként választotta ezt a módszert, mert korábban sem neki, sem más sajtómunkásoknak nem tették lehetővé a hatóságok, hogy beléphessenek a menekülttáborok területére.
A Győri Törvényszék annak ellenére marasztalta el őt a hatóság félrevezetése és közokirathamisítás miatt, hogy a hatályos sajtótörvény vonatkozó előírása szerint „a médiatartalom-szolgáltató, annak munkavállalója vagy a médiatartalom-szolgáltatóval munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személy nem vonható felelősségre olyan jogsértésért, amelyet valamely közérdekű információ megszerzésével összefüggésben követett el, és az adott információ általa nem, vagy csak aránytalan nehézséggel lett volna más módon megszerezhető, feltéve, hogy az így elkövetett jogsértés nem okoz aránytalan vagy súlyos sérelmet, továbbá az információ megszerzésére nem a minősített adatok védelméről szóló törvény megsértésével került sor.”
A MÚOSZ szolidaritást vállal Nyilas Gergely újságíróval, és kifejezi azon óhaját, hogy a felülvizsgálati kérelem nyomán a Kúria a büntethetőség vizsgálatakor is nyomatékosan vegye figyelembe a sajtótörvény fenti passzusát.
Kapcsolódó anyag: A MÚOSZ elnökségének nyílt levele a Legfőbb Ügyészhez (2016. január 26.)
Frissítés (2018.03.10. – 11:05):
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sajtószabadságért felelős képviselője, Harlem Désir újságíróknak azt nyilatkozta, veszélyes precedenst teremt az Index újságírójának elítélése, a döntés nyomán pedig tovább szűkülhet a sajtószabadság. A nyilatkozatot idéző Index emlékeztet: a Győri Törvényszék keddi jogerős ítéletében megrovásban részesítette, és a perköltség megfizetésére kötelezte Nyilas Gergelyt, aki ellen azért emelt vádat az ügyészség, mert 2015 augusztusában, a menekültválság csúcsán riportkészítés keretében kirgiz állampolgárnak adta ki magát a határrendészet munkatársainak. Miután felfedte magát a hatóságoknak, a hatóság félrevezetésével és okirathamisítással vádolták meg, annak ellenére, hogy nem öncélúan, hanem a tájékoztatás érdekében adta ki magát kirgiznek. „Az újságírók kulcsszerepet játszanak a közvéleményt leginkább érdeklő ügyek, azaz többek közt a menekültválság bemutatásában is, a hatóságok pedig felelősek azért, hogy minden ehhez szükséges információhoz hozzá is jussanak, és szabadon tudjanak dolgozni” – hangsúlyozta az EBESZ sajtószabadság-képviselője.
Címlapkép forrása: Index