Új szintre lépett az Orbán-kormány médiaháborúja: az adófizetők pénzén, fizetett kampányt folytat a Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZH )a 444, a Telex és az Átlátszó, valamint több más médium ellen a közösségi médiában, például a YouTube-on – írja a Media1. Lánczi Tamás, a hivatal vezetője arra próbálja rávenni az embereket, hogy ne támogassanak bizonyos médiumokat, mert azok úgymond átverik az olvasókat.
„23 milliárd forint. Legkevesebb ennyi amerikai kormányzati és európai uniós pénz került magyarországi politikai nyomásgyakorló szervezetekhez csak az elmúlt 3 évben. Ez nem mikroadomány, nem olvasói támogatás, nem önkéntes felajánlás, ez külföldi hatalmak pénze” – ezzel a váddal indul az egyik videó, amellyel az SZH, közpénz felhasználásával, elárasztotta a netet.
A videóval, benne Lánczi Tamás, a hivatal elnökének szavaival, már találkozhatnak is azok, akik megnéznének valamilyen tartalmat a YouTube-on, de más közösségi médiás platformokon, például a Facebookon is sokszor szembejön.
A videó további állításokat is tesz, így azt, hogy csak a USAID (United States Agency for International Development) 3,5 milliárd forintot költött „magyarországi politikai nyomásgyakorlásra”, de támadja az SZH Washington mellett Brüsszelt is, amiért segítséget nyújtottak egyes médiumok finanszírozásához. A Szuverenitásvédelmi Hivatal a videóban azt állítja, hogy az Európai Bizottság 19,5 milliárd forintot különített el politikai nyomásgyakorlásra. Lánczi közli a videóban, hogy a pénzből médiamunkásokat, aktivistákat és politikusokat „vásároltak”, egyfajta korrupciónak próbálja láttatni a médiafinanszírozási, médiafejlesztési pályázatokat, támogatásokat.
A videóban hosszasan mutatják a Telex internetes oldalát, ahol az olvasók támogatását kérik, de van olyan változat is, amelybe az Átlátszó és a 444 felületét is bevágták. Egyes változatokban a Magyar Hangot, a Szabad Pécset, a Klubrádiót, a Direkt36-ot, a Magyar Narancsot, a Nyugat.hu-t, az Élet és Irodalmat (ÉS), a Jelent, a Tilos Rádiót, a Debrecinert, de még a Jólvanezígy nevű YouTube-csatornát működtető Fókusz Stúdiót is támadják, logóik felhasználásával – egyszóval szinte mindenkit ellenségnek titulálnak, akik nem az orbáni propagandagépezethez tartoznak.
Lánczi egy másik videóban, amelynek címe „Dollármilliókat kaptak a USAID-től baloldali propagandatermékek Magyarországon”, közli: rossz híre van azoknak az olvasóknak, akik támogatták ezen médiumokat, ugyanis úgymond „átverik” az adományozókat, valójában „nincs szükségük ezen médiumoknak az olvasók pénzére”, mivel több százmilliós vagy akár milliárdos bevételeik vannak amerikai kormányzati szervektől és az Európai Bizottságtól és csak a függetlenség látszatához kellenek az olvasói támogatások. Lánczi szerint az USA nem költ el elvárások nélkül dollármilliárdokat.
A Lánczi-féle videókban egyébként arról nem esik szó, hogy ezeket a számokat honnan veszi a hivatal: az állításokat alátámasztó bizonyítékot a videókban nem mutatnak be, miközben több dolgot is összemosnak, illetve egy kalap alá vonnak.
A videó ezenkívül feltűnően hallgat arról, hogy Magyarországon a kormányzat milyen súlyos – a videóban említettek többszörösét kitevő – összegeket költött el és költ el jelenleg is hozzá közeli médiacégeknél a magyar adófizetők pénzét égetve. Olyan irdatlan pénzeket fizetett ki az Orbán-kormány az elmúlt években propagandára egyes médiumoknak, ami többek szerint piactorzító, versenykorlátozó hatással járt, és megvalósulhatott a tiltott állami támogatás. Egyelőre arról is csak találgatni lehet, hogy mennyibe kerül a kormánykritikus médiumokat támadó videók legyártása és reklámozása – a videók YouTube-os megjelenési gyakoriságából sejthető, hogy biztosan nem csekély summáról van szó.
További részletek néhány videóval és a megtámadott médiumok egyes képviselőinek reakcióival a Media1 cikkében.