Gyakran biztatom tagjainkat, hogy a különböző szakosztályi rendezvényekről – szerencsére, honlapunkról is tudható, elég sok van belőlük – írjanak. Adják közre élményeiket, tapasztalataikat, ajánlják kollégáinknak az élményt, mert nem biztos, hogy mindenki részt tud venni a különböző programokon. Ennek oka lehet a távolság, az életkor, esetleg az időbeni elfoglaltság, de a leírt és olvasott élmény is lehet olykor szívderítő, kellemes.
Nos, a MÚOSZ egyik legaktívabb szakosztálya – büszke vagyok rá, hogy valamikor alapító tagja voltam, de hol vannak a többiek? –, a Kommunikációs és PR névre hallgató, rendkívül agilis vezetőjének köszönhetően, olyan programokban vehetett részt csak a közelmúltban (Biodóm, Füvészkert stb.), amelyek másoknak egyáltalán nem, vagy csak elég komoly anyagiakért vehetők igénybe. Ezúttal a városligeti Magyar Zene Háza volt a célpont, s több mint húszan éltek megismerésének lehetőségével.
A japán tervezője által megálmodott extravagáns üvegház úgy simul a természetbe, a csodásan átalakult ligeti összképbe, hogy már maga a látvány megéri, akár csak egy sétát tenni a környéken. Kívülről is jól érzékelhető, hogy a HANG rezgését vizuálisan megjelenítő falevél-konstrukció a természet és az épített környezet közötti átjárhatóságot biztosítja, s belépve a házba olyan az érzésünk, mintha még mindig a parkban sétálnánk. Az egész világon elég ritka az olyan üvegház, amely ezt az érzést nyújtja a látogatónak. S itt ráadásul, merthogy az „üvegezés” folytatódik, a zene befogadásának akusztikus élményét is ezzel biztosítja.

A „falevelek” között összesen 7 olyan fénykürt található, amely a természetes világítást érvényesíti. (A szervezőknek „hála”, tökéletes napfényes idő volt éppen.)
Az épület négyszintes. A fogadótér a szükséges kiszolgáló létesítményeket foglalja magába – pénztár, ruhatár és a gasztronómiai „lelőhelyek” –, de itt található egy kisebb előadóterem, s természetesen a koncertterem is. Utóbbi „álló koncert” esetében kb. 700 főt, ülőhelyes rendezvényen ennek kb. 40%-át képes befogadni. Évente 250-300 program várja az érdeklődőket, akiknek – főleg a nyári időszakban – mintegy 40%-a külföldi. Nyáron egyébként ingyenes szabadtéri koncerteket is tartanak! A Magyar Kultúra Napján – 2023. január 22-én – megnyílt ház ma már széles körben ismert, s ritka, hogy egyes rendezvények idején már jó előre ne kerüljön ki a minden jegy elkelt tábla. Fő irány a popkultúra, de természetesen a klasszikus kínálat sem csekély. Az arányokat jól érzékelteti, hogy az emeleten elhelyezkedő könyvtár kínálata elsősorban a fiatalok érdeklődését hívatott kielégíteni. Minden megtalálható itt, ami hazánkban megjelent az őket érdeklő műfajok valamelyikében, s közben még amolyan retró kiállítást is élvezhetnek.

Egy-egy régi rádió, gramofon, zenét lejátszó berendezés áll szemléltetőként rendelkezésre. A kihelyezett számítógépeken pedig a nyilvánosságban nem hozzáférhető anyagokat kutathatnak, ismerhetnek meg, amire csak itt nyílik lehetőség. A könyvtárba be lehet iratkozni, de kölcsönözni csak egészen kivételes esetben, ugyanakkor olvasóteremként szolgál minden látogató számára. A zenepedagógiai foglalkozások igen népszerűek.
A -2. szinten találhatók a kiállítótermek, valamint egy Hangdóm névre hallgató mozi. Az Európában egyedülálló, de az egész világon se sűrűn előforduló 360 fokos moziélmény a kupolaszerű térben élvezhető, és gyakran változó programmal várja az ínyenceket. Az állandó kiállítás a kezdetektől tart nyitva, az időszaki „részleg” jelenleg egy világ körüli zenei utazásra csábítja az érdeklődőt.

Akinek „játszani” is van kedve – és nemcsak gyerekek veszik igénybe! –, a kreatív hangtárban egyedi készítésű hangszereken próbálhatja ki tudását.
Ha már MÚOSZ, akkor ide tartozik, hogy újságíró-igazolvánnyal előzetes bejelentkezés, megállapodás után látogatható a ház, ugyanakkor a „kedvezményezett” belépés csak a 6 éven aluli gyerekeknek, valamint a 62 év feletti nyugdíjasoknak áll rendelkezésére, és „ismeretlen” a több múzeumban érvényes 70 év feletti ingyenesség.
HáJá