Egy amerikai szövetségi bíróság április 8-án úgy határozott, hogy az Associated Press (AP) hírügynökség újságíróit vissza kell engedni a Fehér Ház sajtóeseményeire – számol be az új fejleményről a Media1.
A döntés az Egyesült Államok alkotmányának első kiegészítésére – a sajtó- és véleménynyilvánítás szabadságára – hivatkozva született meg.
A döntést, melyről az érintett hírügynökség, az AP is hírt adott, Trevor McFadden bíró hozta meg, aki Donald Trump első elnöki ciklusa alatt kapott kinevezést. McFadden hangsúlyozta: „Ha a kormány megnyitja a Fehér Ház kapuit bizonyos újságírók előtt, nem zárhat ki másokat pusztán eltérő véleményük miatt.”
A bíró szerint a kitiltás nemcsak jogilag aggályos, de anyagi károkat is okozott az AP számára. A döntés április 13-án emelkedik jogerőre, addig a Trump-kormányzat még fellebbezhet.
Az AP szóvivője, Lauren Easton üdvözölte az ítéletet, amely szerinte „megerősíti a sajtó és a nyilvánosság szabad véleménynyilvánításhoz való jogát, anélkül, hogy a kormány megtorló intézkedéseket hozna”.
Az AP-t februárban tiltották ki határozatlan időre a Fehér Ház Ovális Irodájából, valamint az elnöki különgép, az Air Force One fedélzetéről, miután a hírügynökség nem volt hajlandó „Amerikai-öbölként” hivatkozni a Mexikói-öbölre. A döntést követően az AP jogi lépéseket tett: beperelte Susan Wilest, a Fehér Ház kabinetfőnökét, Taylor Budowich helyettes kabinetfőnököt és Karoline Leavitt szóvivőt.

Az 1846-ban alapított, New York-i székhelyű AP jelenleg is az egyik legnagyobb globális hírügynökség: 2023-as adatai szerint több mint 375 ezer cikket, 1,24 millió fényképet és 80 ezer videót juttatott el világszerte partnereihez.
Kiemelt kép: Az AP New York-i irodájának bejárata (2023. július 13.) – Fotó: Aaron Jackson / AP)