Kerekesszékes tánc, akadálypálya, betegemelő szerkezet, boccia sportbemutató, valamint vidám és tanulságos játékok is szerepeltek a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) december 3-i Esélynapján, amelynek megszervezésében szakosztályunk (a Fogyatékossággal Élők a Médiában) is hathatósan közreműködött.
A délelőtt meghatározó elemét online előadások képezték, amelyeket a kommunikáció és esélyegyenlőség köré fűzték fel a szervezők. A rendezvény aktualitását az is meghatározta, hogy december 3. a fogyatékossággal élő emberek világnapja, s erről megnyitó beszédében dr. Joó Aranka, az SZGYF szakmai főigazgató-helyettese is szólt.
Radomszki Lászlóné, a Belügyminisztérium (BM) helyettes államtitkára a szeptember óta működő fogyatékossságügyi államtitkárság felépítését, tevékenységét mutatta be. Szekeres Pál európai parlamenti képviselő Brüsszelből videóüzenetben köszöntötte az Esélynap résztvevőit.
Dr. Szőke László fogyatékosságügyi osztályvezető előadásában kiemelte a kommunikáció fontosságát a megváltozott munkaképességű és fogyatékos emberek vonatkozásában. Ehhez a témához kapcsolódott e sorok írója a helyes fogyatékosságügyi szakkifejezések bemutatásával.
Előadást hallhattunk még az értelmi fogyatékos személyek számára kifejlesztett könnyen érthető kommunikációról; a siketvak emberek érdekében folytatott, mindennapi boldogulásukat segítő munkáról. Szerepelt az előadók között olyan is, aki korábban a szolidaritás nagykövete is volt – ő arról beszélt, vak emberként miként végezte felvilágosító munkáját a középiskolákban, és bajnokként milyen bemutatót tartott a csörgőlabdasportról.
A délutánt a ParaDance Company kerekesszékes együttes fergeteges programja nyitotta meg. A kerekesszékes táncosok bebizonyították, a hagyományostól eltérően is lehet magas színvonalú művészi produkciót létrehozni.
Ezután lehetőség nyílt kerekesszékben ülve végiggördülni az akadálypályán, megismerni a boccia sportot, megnézni a betegemelőt a Mozgássérült Emberek Integrált Intézménye jóvoltából.
Az érdeklődők gyertyát hajtogathattak bekötött szemmel a Vakok Állami Intézete (VÁI) asztalánál, ahol többek között ki lehetett próbálni a Braille-írást, a szimulációs szemüveget, és betekintést nyerhettek a VÁI rehabilitációs tevékenységébe.
Volt például még illat- és pénzfelismerés bekötött szemmel, fotók alapján kellett fogyatékossággal élő hírességeket felismerni, s a vállalkozó szelleműek felmérhették tudásukat a fogyatékosságügyi totó kitöltésével.
Az Esélynapot még napokkal később is elismerően emlegették a résztvevők. A rendezvény elérte célját, jelentősen hozzájárult a még meglévő előítéletek oldásához, és ahhoz, hogy az ép kollégák jobban megismerjék megváltozott munkaképességű és fogyatékos munkatársaik életét.
Garamvölgyi Annamária
Kiemelt kép: A ParaDance Company fergeteges műsort adott