A legfőbb bírói tanács a Szabad Európa riportja kapcsán óriási jelentőségű döntést hozott: győzött a sajtószabadság. A mórahalmi önkormányzat indított pert a Szabadon tényfeltáró riportja miatt. Két sajtóperben összesen öt különböző tanács tizenhárom bírája vizsgálta a tavaly forgatott riport minden mondatát, amely a mórahalmi VI. körzet uniós forrásainak furcsa felhasználását derítette fel. A riport bírálta az önkormányzat etikailag és morálisan is megkérdőjelezhető döntéseit, ami nem tetszett a polgármesternek és az alpolgármesternek, de a Kúria kimondta: egy oknyomozó riport, amely közügyet mutat be, az ahhoz kapcsolódó közéleti szereplők tevékenységét kritizálja, és ehhez bizonyítékai is vannak, megengedheti magának az élesebb kritikát. Ez közérdeknek minősül, ezért nem lehet alapja sajtó-helyreigazítási pernek. A döntés nemcsak a sajtó számára fontos, hanem mindazok számára, akik ma közügyben felszólalnak Magyarországon, és kiállnak az igazukért.
Az Alkotmánybíróság és a bíróságok kiforrott joggyakorlata különösen erős védelemben részesíti a közügyek vitájához kapcsolódó cikkeket, riportokat. Az Alkotmánybíróság számtalan határozatában kiemelte, hogy a sajtó a véleménynyilvánítás és a véleményalkotáshoz nélkülözhetetlen információszerzés eszköze. A sajtó alkotmányos küldetése, hogy ellenőrizze a közhatalom gyakorlóit, aminek szerves részét képezi a közügyek alakításában részt vevő személyek és intézmények tevékenységének bemutatása és esetleges kritizálása. Sajnálatos, hogy a közhatalmat gyakorlók egy része nincs tisztában ezzel – mondja Bodrogi Bea, a Szabad Európa médiajogásza.
Szerinte a Kúria indoklása azért is nagy jelentőségű, mert a demokrácia egyik alapköve, hogy aki közpénzt kezel és közhatalmat gyakorol, az elszámoltatható, ellenőrizhető és kritizálható legyen. Ez a demokrácia alapja, aminek nagyon fontos része a független sajtó – amely kérdez, kérdéseket vet fel – és azok a bátor emberek, akik elmondják személyes történetüket az újságíróknak. A Kúria döntése azért fontos, hogy a közügy eseményeit feltárók és a közügyben megszólalók továbbra is szabadon tehessék ezt.
További részletek és a szóban forgó videóriport a Szabad Európa írásában.
Kiemelt kép: Török Csaba / Szabad Európa