A fenti címmel hosszabb esszét vagy tanulmányt, de akár egy egész könyvet is lehetne írni, hiszen a téma igen átfogó, és rengeteg ága-boga van. Most azonban csupán egy konkrét, aktuális eset elemeit sorakoztatjuk fel, hogy mindenki föltehesse magának az alapvető kérdéseket a címben foglaltak kapcsán.
A napokban nagy hullámokat vert az a hír, hogy a Belügyminisztérium 2024. augusztus 28-án azonnali hatállyal felmentette a Madách Imre Gimnázium igazgatóját, mert – mint szűkszavú közleményükben írják – „egy jogszabályt be nem tartó, azzal nyíltan szembehelyezkedő vezető nem irányíthat állami intézményt”.
Lássuk az események kronológiáját:
Az augusztus 8-án kiadott, Orbán Viktor által aláírt, 245/2024. számú kormányrendelet rendelkezik „a nevelési-oktatási intézményekben a tiltott és a használatában korlátozott tárgyak köréről, valamint a tárgyakra vonatkozó eljárásrend részletes szabályairól”. E tárgyak közé tartoznak az ún. okoseszközök – mobiltelefonok, tabletek, laptopok – is. A rendelet 5. paragrafusa – a Köznevelési Törvény 24. paragrafusának 4. bekezdése b. pontjának alapján – azonban nyitva hagyja a lehetőséget az igazgatók és pedagógusok számára, hogy adott esetben eltérjenek ettől.
Augusztus 19-én a budapesti Madách Imre Gimnázium nevelőtestülete az iskola honlapján arról tájékoztatja a szülőket és a diákokat, hogy élve az 5. paragrafus adta lehetőséggel, a digitális eszközöket nem veszik el a tanulóktól:
Augusztus 28-án a Belügyminisztérium – a fent idézett ürüggyel – azonnali hatállyal felmenti Mészáros Csabát, a Madách Imre Gimnázium igazgatóját, aki 24 évig töltötte be ezt a pozíciót. A felmentést Maruzsa Zoltán, a BM köznevelésért felelős államtitkára írja alá. A 444 még délelőtt Kirúgták a budapesti Madách Imre Gimnázium igazgatóját címmel ad hírt erről. Aznap délután egy másik cikket is publikálnak, ezzel a címmel: Olyan dolog miatt rúgták ki a Madách igazgatóját, amit épp a friss kormányrendelet engedett meg
Augusztus 29-én Mészáros Csaba Utolsó igazgatói bejegyzésem címmel posztol a gimnázium hivatalos Facebook-oldalára. Ebben többek között ezt írja:
„Két fontos megjegyzésem azért van a megjelent írásokhoz, cikkekhez.
Az egyik, hogy nem rúgtak ki. Felmentettek az igazgatói pozíció alól. Jövőre a Madách tanára leszek, és kedvemre úgy zárom a pályámat, ahogy elkezdtem: tanítok. Nincs ennél nagyobb és felszabadítóbb boldogság. Ma csak én éreztem ezt.
Azok a médiumok, akik az augusztus 19-i közleményünket 26-án szemlézték robbantották ki azt a helyzetet, hogy felmentettek. Mert Maruzsa államtitkárnak augusztus 22-én már elmondtam, hogy ezt a közleményt már kitettük. Akkor (és később sem) neki nem volt ellenvetése, mert «milyen mesteri a rendelet, hogy ezt is engedi». Ha nincs a médiafelhajtás nem mentettek volna fel. Mert nem a tények számítanak, hanem a botrány és a precedens. Azóta többen megírtátok, hogy fideszes vezetésű iskolában nem vezetik be, de ők nem a trambulinról vizelnek a medencébe.”
A 444 már említett, Olyan dolog miatt rúgták ki a Madách igazgatóját, amit épp a friss kormányrendelet engedett meg című cikkének végén, illetve a frissítésben ez áll:
„A Belügyminisztériumot is megkérdeztük, hogy miért rúgták ki az igazgatót, ha a használat engedélyezésére maga a kormányrendelet ad lehetőséget.
A Belügyminisztérium nekünk küldött válaszában nem jogszabályokból, hanem egy 444-es cikk címéből (A budapesti Madách Imre Gimnázium bojkottálja a digitális eszközök betiltásáról szóló rendeletet) vezette le Mészáros Csaba kirúgását. «Önök minősítettek: „bojkottálja”» – ennyit válaszolt a BM a kérdésre, hogy mire alapozzák azt, hogy az igazgató nem tartja be a jogszabályt, és azzal nyíltan szembehelyezkedik?”
„Vagyis a BM illetékese átfutja reggelente a lapok címeit, s ha azokban olyasmit talál, ami törvénybe ütközik, nem vesztegeti az időt arra, hogy utánanézzen, mi és hogyan is történt valójában, hanem menten intézkedik – írja Facebook-oldalán augusztus 30-án közzétett nyilvános posztjában Zelki János egykori rádiós újságíró.
És így folytatja: Ezzel megoldottnak látszik végre a régóta várt kormányváltás ügye is: elég, ha a 444 megírja, hogy Orbán Viktor bojkottálja a nemzet érdekeit – már ki is van rúgva.
(Mellesleg az is botrány, hogy egy hírportál hangzatos valótlanságot állít a címében a nagyobb olvasottság reményében.)”
Szeptember 2-án, a tanévkezdés napján a következő poszt jelent meg a Madách Imre Gimnázium hivatalos Facebook-oldalán:
„«A szó veszélyes fegyver, és van, aki fegyvertelen.» (Illés)
A mai napon az online sajtóban a következő valótlanságok jelentek meg iskolánkkal kapcsolatban (a teljesség igénye nélkül):
A hvg.hu mai, Tüntetéssel kezdődött a tanév a Madách Imre Gimnázium előtt című cikkében a következő állítások nem felelnek meg a valóságnak:
- Iskolánk felmentett igazgatóját Mészáros Csabának és nem Molnár Csabának hívják. (Ezt azóta javították – AP)
- Jelenlegi diákok a tüntetésen nem szólaltak fel, csak volt madáchosok. A cikkben a diák szó használata félrevezető.
- Korábbi igazgatóhelyettesek sem szólaltak fel a tüntetésen, csupán a 135. évfordulóra készült évkönyvben szereplő szövegből olvasott fel tőlük származó idézeteket Kálid Artúr és Murányi Tünde.
- A tantestület nyilatkozatát egy fiatal tanár és nem egy diák olvasta fel. (Ezt azóta javították – AP)
- Mészáros Csaba nem üzent a diákoknak, Mácsai Pál hangüzenetét játszották be a tüntetés szervezői.
A blikk.hu Már tüntetnek a diákok a Madách gimnáziumnál… című cikkében:
A tanév első napjának estéjére szerveztek tüntetést a Belügyminisztérium elé a Madách Imre Gimnázium diákjai és tanárai.
Az állítás félrevezető, mert a tüntetés szervezésében a gimnázium tanárai nem vesznek részt. (Ezt azóta javították – AP)
(A cikkeket délelőtt 9:00-10:00 óra között szemlézték a reggeli rendezvény szervezői.)”
És még nincs vége…
Kiemelt kép: Békési Joe: Bulvár – a MÚOSZ Sajtószabadság 2024 című karikatúrapályázatára beküldött rajz