Amint arról korábban hírt adtunk, a Szuverenitásvédelmi Hivatal eljárást indított az Átlátszó és a Transparency International Magyarország ellen. A legújabb fejlemény, hogy mindkét szervezet megtagadta az együttműködést a Hivatallal.
A hivatalos levélben (PDF) 11 kérdést kaptunk – írja az Átlátszó –,: ezek egy része bárki számára megismerhető adatokra vonatkozik (társasági szerződés, pénzügyi beszámolók és közhasznúsági mellékletek), más része a könyveléssel kapcsolatos információkat kér (főkönyvi kivonatok, bankszámla-kartonok), harmadik része pedig a pénzügyi beszámolóink kiegészítő mellékleteiben szerepeltetett nemzetközi donor szervezetektől kapott támogatásokkal kapcsolatos – például a támogatási szerződéseket kérik több évre visszamenőleg.
A Hivatalnak július 8-án megküldött válaszukban (PDF) jogi érvekkel cáfolták, hogy válaszadási kötelezettségük lenne a feltett kérdésekre. A „választói akarat befolyásolására irányuló tevékenység” ugyanis a választási eljárásról szóló törvény értelmében pártpolitikai vagy önkormányzati politikai ügyekben kifejtett politikai kampánytevékenységet jelent, az Átlátszó pedig nem folytat ilyen tevékenységet. Ezért csak olyan információkat tudnak megosztani a Hivatallal, amelyeket bárki más megkeresésére is megadnának.
A Transparency International Magyarország szintén július 8-án válaszolt a Szuverenitásvédelmi Hivatal megkeresésére. „A szuverenitásvédelmi törvény alkotmányellenességére vonatkozó meggyőződéséből fakadóan a Transparency International Magyarország Alapítvány az Alaptörvénnyel összeegyeztethetetlennek tartja a Szuverenitásvédelmi Hivatal létrejöttét és működését, valamint a Szuverenitásvédelmi Hivatal jelen eljárását is. Ebből következően arról is meg vagyunk győződve, hogy a Transparency International Magyarország Alapítvány nem köteles válaszolni a Szuverenitásvédelmi Hivatal által feltett kérdésekre” – írják.
További részletek itt, itt és itt.
Kiemelt kép: Keresztény Zoltán / Facebook fotója felhasználásával Átlátszó montázs