A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) elítél minden olyan hatalmi akciót, mellyel a független sajtó működését kívánják akadályozni. E törekvések közé soroljuk azt a hétfőn villámgyorsan megjelent kormányhatározatot, mely elvben a háborús propaganda ellen szól, valójában azonban újra a független média normális működését fenyegeti.
Háborúellenes akciótervet hirdetett a kormány, mellyel elvben a háborús propaganda ellen lép fel. A kormányinfón hétfő délután bejelentett kormányhatározat még aznap éjjel meg is jelent a Magyar Közlönyben (1201/2024. VII. 8.) ) A célzott kör a pártokon kívül a média, annak is az a része, mely külföldről támogatást kap. „Amennyiben megállapításra kerül, hogy a támogatás a háborús propagandát szolgálja, úgy a forrásokat Magyarország visszautalja a küldő szervezet számára” – áll a határozatban. Hogy ezt miként lehet jogállami keretek között megvalósítani, azt az igazságügy-miniszternek kell kitalálnia, méghozzá e hónap végéig. Lehetetlen feladat, már most szólunk! A háborús propaganda egzakt jogi meghatározása mást jelenthet a kormány, és mást a köz számára.
A rohamtempóban összeeszkábált kormányhatározat nem tér ki a részletekre. Mintha csak az lett volna fontos, hogy a lehető leggyorsabban ismét megjelenjen egy olyan jogszabály, amely a puszta létével is jelzi: jó lesz vigyázni, a kormány figyel, s ha kell, lecsap. A tavaly év végén létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatal már elkezdte listázni az egyes lapokat, s több független orgánum (HVG, Telex, 444, Népszava) orosz–ukrán háborúról írt tényszerű cikke felkerült a háborús propagandát terjesztők listájára. Vagyis a „célszemélyek” már alakulnak, most készül a jogi háttér, s ha külföldről (kivéve az Európai Uniót) is kapnak támogatást, akkor jöhet a retorzió.
A MÚOSZ felhívja a figyelmet arra, hogy a kormánynak nem az a dolga, hogy akadályozza az újságok működését. Nem az a dolga, hogy a független lapokat jogszabályokkal fenyegesse, melyek anyagi létüket tovább nehezíthetik. E lapok az olvasók támogatásából élnek, amit kiegészítenek a külföldi pályázatokon elnyert pénzek. Ezek olyan projektek megvalósulását segítik általában, melyek egy európai ország demokratikus működéséhez szükséges informáltságot erősítik. Ez nem háborús propaganda!
A kormány állítólag békemissziót indított az orosz–ukrán háború lezárásáért, itthon viszont háborúba kezdett a független sajtó ellen. Egy demokratikus, a sajtószabadságot és a tájékoztatás szabadságát tiszteletben tartó hatalom ilyet nem tesz.
Illusztráció: A MÚOSZ Sajtószabadság 2024 címmel meghirdetett karikatúrapályázatára beküldött rajz – Kós Mihály: Ágyúval lepkére
Kocsi Ilona, a MÚOSZ elnöke július 10-én az ATV Start című reggeli műsorának vendége volt. A beszélgetés megtekinthető itt.