Sírius az éjszakai égbolt legfényesebb csillaga, melynek magyar népi neve a címadó hölgy. S a szálloda, amely minden bizonnyal Keszthely „legfényesebb 4 csillaga”, a napokban múlt egyéves. Ifjú kora ellenére már két komoly elismerés birtokosa, amelyet a legfontosabb „bíráló bizottság”, a közönség ítélt oda az elmúlt év végén.
A 128 szoba – köztük 8 lakosztály – a Balaton színeit tükrözi, és minden „tulajdonságával” vendégeit kényezteti. A turisztikával foglalkozó újságírók először „Katával” ismerkedtek meg, amikor újdonságkeresőben ellátogattak a Magyar Tenger fővárosába. A „hétpróbás” wellness részleg minden igényt kielégít, miközben a szaunavilágot fürdőruhában vagy „no-textil” módon élvezhetik a vendégek, de akár az utcáról betérő látogatók is.
Keszthely „újra a ringben” tudhatja magát, mert tavaly már 300 ezer vendégéjszakával birkózott meg a város, éppen 40%-kal meghaladva az előző évet. Köszönhetően az országos úthálózat bővülésének – ezt még „szokják” az ideutazók, a főváros felöl érkezők, valamint az osztrák, német, szlovák, cseh, lengyel vendégek egyaránt –, csak 25 perccel hosszabb a megközelítése Balatonfüredhez képest.
A 18 ezres – vonzáskörzettel 35-40 ezres – város az idényben igencsak „bővül” nyaralókkal, ezért nem lehet más a célkitűzés, mint ennek az időszaknak a meghosszabbítása, minden lehetséges ötlettel, rendezvényekkel.
A 777 éves település „városnapja” június első hétvégéjén, a KeszthelyFest július 5. és 7. között, a Fülesbagoly (országos) zenei tehetségkutató augusztus elején, és a Balatonszemesről „átcsábított” Bujtor István Filmfesztivál ugyanebben a hónapban – 21. és 25. között –, várhatóan ezt is jól szolgálja majd. S persze a vízfelület. Ősszel olyan hajó kezdi meg pályafutását, amelyen 1-1 múzeum mutatja be „odavihető” értékeit, hogy aztán a standard helyszín megtekintéséhez kedvet csináljon.
Mintegy 300 fát ültettek a közelmúltban, ezzel is növelve a fasorok számát. A belvárosi gömbkőrisek alatt városismereti sétákat szerveznek, a városi múzeumokhoz kapcsolódók pedig rendhagyó történelem- és biológiaórák helyszínei.
Eszembe jutott, amikor 1973-ban a televízióban keresték Petőfit, valljuk be – bár az idő mindent megszépít – nem sok sikerrel. Az országban „szanaszét” bóklászó költő – „találkoztunk vele” a közelmúltban Pápán, Ráckevén, Komáromban – is egy ilyen fasoron juthatott el a Szendrey-házhoz, amely ma emlékház. Itt született 1828-ban „Magyarország legregényesebb asszonya”, a költő örök múzsája.
Nagykárolyban ismerkedtek meg – 1846. szeptember 8-án –, miközben Sándorunk nagy hangon szidta a Károlyi-családot. A ház felújításának „üteme” jelentősen befolyásolta a kiállított relikviák minőségét, kissé „vegyesre” sikerült a tárlat, de a család bemutatása, kinek-kinek az életrajza és foglalkozásának megismertetése, minden magyar diáknak hasznára válna. A ház az egyetem fennhatósága alá tartozik, csakúgy, mint a közelében lévő Lovasközpont, ahol a hallgatók oktatását és szabadidejük sportolással, kikapcsolódással eltöltését biztosítják. S ha valaki itt ül fel egy fogatra, egyenesen Fenékpusztára „utazhat” az odavezető fasoron keresztül.
A Festetics-majorság felújítása tavaly decemberben fejeződött be, s mintegy 4 milliárd forintba került. Tasziló gróf hagyatéka teljes pompájában mutatkozik be. Táblaképeken megismerhetők a valaha volt leghíresebb lovak, interaktív formában a versenyek, lóárverések, az elnyert díjak, s minden, amit a „történelem” felmutatni képes.
Kizárólag élő ló nem található Fenékpusztán. Talán majd nemsokára…
HáJá