A MÚOSZ Fogyatékossággal Élők a Médiában Szakosztálya mindig örömmel csatlakozik az ilyen eseményekhez.
Nyolc, fogyatékossággal élő fiatal kezdhette meg önálló életét a Nem Adom Fel Alapítvány segítségével a napokban. Az alapítvány ugyanis pályázat keretében valósította meg támogatott lakhatási projektjét és újított fel egy kétszintes lakóegységet a Baross utca és Vasas köz sarkán lévő épületben. Ahhoz, hogy ez a beruházás megvalósulhasson, a Fővárosi Szolidaritási Alap 2022-es pályázati keretéből nyújtott közel 20 millió forintos támogatást, valamint több mint 15 cég, vállalkozás járult hozzá az épület felújításához, a különböző berendezések felszereléséhez.
A pályázat részleteiről ünnepélyes sajtótájékoztatón hallhattunk, amelyet a Nem Adom Fel Kávézó és Étteremben tartottak április utolsó napján. Miként Papp Szabolcs, az alapítvány szóvivője elmondta, ez a projekt jelentős mérföldkőnek számít a Nem Adom Fel Alapítvány életében.
A támogatók arról szóltak, hogy a saját profiljuk és lehetőségeik keretén belül milyen módon próbáltak hozzájárulni a lakóotthon megvalósításához.
E sorok írója arról érdeklődött, milyen szempontok alapján választották ki a leendő lakókat, és mit lehet tudni a Nem Adom Fel Alapítvány újabb nagyszabású projektjéről, a Mikes Lélekközpontról. Mint megtudtuk, a kiválasztásnál fontos volt a – kis segítséggel való – munkavégzés és önállóság, valamint a közösséghez való alkalmazkodási képesség.
A Mikes Lélekközpont megvalósítását rövidesen elkezdik. A háromszintes épület egyik szintjén az autizmussal és ADHD-val élő gyermekek és családjaik számára támogató programot szeretnének megvalósítani, valamint 11 apartmannal támogatott lakhatást biztosítani fogyatékossággal élő felnőttek számára.
A sajtótájékoztatót követően a résztvevők megtekintették a lakóotthont. A földszinten egy nagy közösségi tér is rendelkezésre áll, valamint egy akadálymentes lakóegység, mosdó, fürdőszoba és konyha található, míg az emeleten négy saját fürdőszobával rendelkező lakótér fogadta a beköltözőket.
A fiatalok családtagjai örömmel látták, milyen színvonalas lakóegységekbe kerülnek hozzátartozóik. A látogatás végén megállapíthattuk, hogy ez a projekt is hozzájárul a fogyatékossággal élő emberek társadalmi integrációjához, társadalmi befogadásuk elősegítéséhez.
Garamvölgyi Annamária
Fotók: Dely Dávid és a szerző