Különleges és felemelő apropója volt annak a látogatásnak, amelyet a BOHUSZ tagjai tettek Miskolcon, a Bükki borvidék központjában. A viszonylag nagy területen elhelyezkedő, szétszóródott parcellákból álló borvidék sajnos ismertség tekintetében még jóval a tényleges szakmai érdemei alatt van, de az elmúlt évek törekvései egyre jobban kezdenek célt érni.
Az említett apropó az volt, hogy a város tavaly a világszerte megrendezett Green Destinations TOP100 fenntartható turisztikai desztináció győztesei között volt a megújult Avas Hegy újraértelmezésének kezdeményezése elismeréseként. Pécs és Budapest mellett pedig Miskolcot is beválasztották ama 100 európai város közé, amelyek részt vehetnek abban a kezdeményezésben, amelynek az a célja, hogy 2030-ig klímasemleges és intelligens városokká váljanak, ami magában foglalja a közel 800 pincéből álló történelmi avasi pinceváros rehabilitációját is.
Aki nem járt az elmúlt pár évben Miskolcon, annak a lélegzete is eláll attól, milyen fejlődésen ment, megy keresztül az Avas, és vele a pincék, és természetesen a borok. Ma már több borász bora megtalálható a csúcséttermekben is, de a cél egyértelműen az, hogy helyben ismertessék, kedveltessék meg az idelátogatókkal a hegy levét.
Érdemes odafigyelni szakmai szempontból is az Avasra, ugyanis rendszeresen szerveznek akár több tízezres tömeget is megmozgató boros rendezvényeket, és maguk a borok is egyre magasabb színvonalat képviselnek. A folyamatos fejlődés hatására bizton állíthatjuk, hogy pár éven belül az ország egyik meghatározó borturisztikai régiója lesz az Avas és környéke.
Természetesen nem csupán a területet jártuk be, alkalmunk volt kóstolni a remek nedűkből, így saját tesztelésünk alapján is kijelenthetjük, mind a fehér borok, mind a vörös borok tekintetében a borvidék borai felveszik a versenyt bármely más, ismertebb desztináció tételeivel.
Zamody Gábor