…és várta a Turisztikai és Gasztronómiai Szakosztály addigra „lábuk lejárták” tagjait egy óra pihentető hajókázásra. Előtte persze történt egy s más, ami a fáradtsághoz vezetett.
Az újabb, szervezett úti cél ezúttal a Csepel-sziget déli fertálya volt, ahol az ipari, történelmi, kulturális és gasztronómiai értékek sokasága várt a csapatra. (Csepel Árpád vezér lovásza volt, aki itt tartotta a honfoglaló sereg lovait.)
A valaha, ha nem is szebb, de gazdagabb napokat látott gyáróriás – a Csepel Autó Állami Vállalat (1949 és1992 között), további négy évig kft., ahol 10 906 fő dolgozott – helyén ma Ipari Park őrzi a múlt emlékeit. Korának nem feledhető teherautógyártó nagyhatalmáét, amely méltán volt ismert szerte a világon. Ha csak az Ikarus – szintén csak „volt” – autóbuszaihoz gyártott alvázakkal vált volna azzá, az se lenne kevés az örök büszkeséghez, de a nemzetközi piacra indult fuvarozó alkalmatosságok, újabb és újabb találmányok adták igazi hírnevét. Mindenesetre az előzetes bejelentkezés után látogatható Gyártmánymúzeum a fiataloknak és az idősebbeknek is sok tanulsággal szolgál Szigetszentmiklóson.
Délebbre található Szigetújfalu, valamikori eredeti sváb település, amit aztán a kor – kitelepítések, malenkij robot és a többi – kissé megváltoztatott, de a mai napig is ápolják a hagyományokat, elsősorban gasztronómiai téren, de az új hazájukból visszajárók révén egyéb módon is. A falu nevét egy 1702-ben tartott esküvő emléke veti fel először, Szent Lénárd katolikus templomát Mária Terézia uralkodása alatt emelték. A névadó frank lovag az elítéltek segítőjeként vált híressé.
Szigetbecsén igazi szenzáció várja a kíváncsiskodókat. André Kertész (1894-1985) gyermekkorában a nyarakat Klöpfer Mihály „fogadott” nagybátyja birtokán töltötte. A 20. századi fotográfia egyik legismertebb alakja 1984-ben járt Magyarországon, s ezt követően – ígéretéhez híven – 119 db egyedi fotót ajándékozott szeretett falujának. Franciaországi és amerikai tartózkodása során is mindig a becsei táj és a becsei emberek születtek újjá képein.
A tanulmányút fő állomása nem lehetett más, mint a Sziget „fővárosa”, Ráckeve. A négytornyú város gazdag látnivalói vonzzák a turistákat, itthonról és külföldről egyaránt. A tornyok egyike az Istenanya elszenderedése szerb ortodox templom. A késő gótikus stílusú, vegyes falazású, hálóboltozattal fedett egyházi épületet az al-dunai Keve városából érkezett rác telepesek emelték maguknak. Belső tere az ősi bizánci hagyományoknak megfelelően három részre tagolódik. A szentély, a hajó és az előcsarnok gazdagon díszített, s utóbbi kettő a férfiak, illetve asszonyok számára elkülönített liturgikus hely. Az első falképek freskók, elkészültüket az 1580-as évekre keltezik, a 17. század végi alkotások és a harmadik periódusban (1765-1771) megvalósultak seccók.
A Keresztelő Szent János római katolikus plébániatemplomot 1799-ben szentelték fel. Csodálatos szépségű, lapos mennyezetű hajója 1994-ben újult meg Patay László festőművész keze nyomán. A seccók elsősorban vallásos jeleneteket ábrázolnak, de az északi falon a város hírességei – köztük János vitéz! –, illetve a megvalósítás mecénásainak képmásai láthatóak.
Az 1913-ban épült református templom tornya 43 méter magas, a szecessziós, tűztornyos új városháza (1901) pedig „adja” a végeredményt, a negyedik tornyot. A sétahajózás során, vagy az Árpád hídon átkelve lehet a város jelképévé vált négy tornyot egyszerre megcsodálni.
Ami még „kötelező”: a „csónakos piac” a Duna-parton (nyitva szerdán és szombaton), a Hajómalom, amelyet a korábbi négyből egyedüliként rekonstruáltak (2007-2010), és ma is működik. Vasárnaponként folyik az őrlés… Az Árpád híd két oldalán 8-8 versrészlet olvasható kikapcsolódásként, amelyet a város lakói „ajánlottak”, mint kedvencüket az önkormányzat felhívására 2022-ben.
Ács Károly (1823-1894) nevét művelődési központ viseli. A költő, műfordító osztálytársa volt Petőfi Sándornak, és sokat mesélt neki egy ráckevei jobbágyfiúból lett huszárkapitányról, Horváth Nepomuki Jánosról. A legenda szerint így született a János vitéz, akit Iluskájával ölelkezve egy díszkút tetején is megcsodálhatunk. Egy meseút is várja a gyerekeket, ami a maga négy és fél kilométerével, 12 meseházikójával feledhetetlenné teszi a legkisebbeknek is a kirándulást.
Gasztronómiai élménnyel gazdagon ellátott a környék. Szigetszentmártonban a Mártoni csárda, Szigetcsépen a Gál Szőlőbirtok és Pincészet, Ráckevén a Cadran, vagy Újhegyen a Kevevára… A szellemi táplálék mellett tehát…
És akkor jöhet a hajókázás a Balabánnal – pihenésképpen.
Információ: https://tourinformrackeve.hu/
Kiemelt kép forrása: Balabán hajó Facebook-oldala
HáJá