Az Európai Újságíró Szövetség (EFJ) ma közzétette a 2024-es európai uniós választások előtt kiadott kiáltványát. „Álljunk ki az újságírásért mint közjóért” mottóval az EFJ és tagszervezetei célja, hogy felhívják a figyelmet arra, hogy erős Európai Unióra van szükség, amely elkötelezett a szakszervezeti és emberi jogok, a jogállamiság, a médiaszabadság és a médiapluralizmus mellett.
„Az EFJ felszólítja az EU jövőbeli döntéshozóit, hogy álljanak ki az újságírás és az újságírók mellett Európában” – mondta Maja Sever, az EFJ elnöke. „Az elmúlt években az EU minden eddiginél többet tett azért, hogy biztonságosabb és fenntarthatóbb teret teremtsen az újságírás mint közjó számára azáltal, hogy új szabályozásokkal védte a szakmát, és számos újságírással kapcsolatos projektet finanszírozott. A független, hivatásos újságírás azonban drága, több állami támogatásra van szüksége, mivel egyszerűen nem hagyhatjuk magára a piacon.”
A következő ciklus döntéshozói felügyelik majd az elmúlt öt évben megvalósult kulcsfontosságú szabályozási mechanizmusok végrehajtását is. Ezek a következők: a szerzői jogi irányelv, a digitális szolgáltatásokról szóló törvény, a mesterséges intelligenciáról szóló törvény, a SLAPP-ellenes irányelv és az európai médiaszabadságról szóló törvény.
A júniusi európai parlamenti választások előtt az EFJ három cselekvési pontot tartalmazó napirendet állított össze az újságírás életképessé és biztonságossá tételére, valamint a mesterséges intelligencia szabályozására.
Ösztönözni a fenntartható újságírást
- Tömegesen befektetni: átlátható és független közfinanszírozás, „olvasótér”; adományozói finanszírozás;
- Biztosítani a közszolgálati médiumok függetlenségét és tartós finanszírozását;
- Megadóztatni a Big Tech óriásokat: biztosítani a újságírói tartalmak méltányos díjazását;
- Biztosítani a újságírók (és szabadúszók) méltányos díjazását és szerzői jogait;
- Állandó európai költségvetést biztosítani független újságírói projektekhez, médiaoktatáshoz, a sajtószabadság megsértéseinek felméréséhez és másféle segítségnyújtáshoz.
Előmozdítani a újságírók biztonságát
- Biztonságos környezetet teremteni a újságírók számára, hogy megvédjék őket a fizikai és online erőszaktól, különösen a nők és a marginalizált csoportok esetében;
- Véget vetni a büntetlenségnek;
- Felismerni és megelőzni a újságírókat elhallgattatni szándékozó peres eljárásokat;
- Megakadályozni a újságírók elleni illegális kémprogramok telepítését.
Szabályozni a generatív mesterséges intelligenciát
- Prioritásként kezelni a képzési adatok és a mesterségesen generált tartalom átláthatóságát;
- Előírni a szerzők kötelező díjazását az újságírói munka felhasználásával létrehozott AI-tartalmakért;
- Ösztönözni egy útmutató kidolgozását az AI rendszerek felhasználásának és fejlesztésének meghatározására a újságírásban;
- Biztosítani, hogy az AI része legyen a újságírók és médiaszakemberek képzésének, hogy megelőzzék az AI dezinformációs célokra való visszaélésszerű felhasználását.
Az Európai Újságíró Szövetség, amely 73 újságíró szakszervezetet és szakmai egyesületet képvisel 45 országban, felszólítja az Európai Unió politikai vezetőit, hogy védelmezzék az újságírást és az újságírókat Európában.
A kiáltvány elérhető angol, francia, német és olasz nyelven.