A nemzetközi emberi jogi szervezet legújabb jelentése megerősíti, hogy a magyar kormány módszeresen támadja a sajtó függetlenségét és sokszínűségét, ám ezzel a jogállamot korlátozza. Egy sor törvénnyel és más intézkedéssel szorítja vissza az objektív tájékoztatást, miközben megkönnyíti a Fideszhez közel álló befektetőknek, hogy érdekeltségeket szerezzenek a médiában.
Az összeállítás hat fő területen állapít meg gondokat:
1. Az ágazat játékszabályait politikailag elfogult szempontok alapján szabták meg.
2. Gyengül a sajtó pluralizmusa.
3. A hatalom beleavatkozik a szerkesztőségek döntéseibe.
4. Önkényesen gátolják, hogy az újságírók felvilágosítást kapjanak a kormánytól.
5. Megfigyelik a szakma képviselőit, a többi közt a Pegasussal.
6. Lejárató kampányok folynak sajtómunkások ellen.
Magyarország eltorzította a médiapiacot, az állam tartja kézben a közrádiót, illetve -televíziót, nyomást gyakorol független, illetve oknyomozó újságírókra. Ám mindez nem lett volna lehetséges, ha a kormány nem gyengíti meg, illetve ejti foglyul a demokratikus intézményeket.
A tömegtájékoztatás fokozott ellenőrzése része a jogállam elleni széles körű támadásnak, de korlátozza a média lehetőségét, hogy számon kérje a hatalom tetteit. Ez azonban sérti az alapvető európai normákat. A média tulajdonviszonyainak koncentrálása gátolja, hogy az emberek pártatlan forrásból jussanak információhoz. A Human Rights Watch hangsúlyozza, hogy a kormánynak egyenlő feltételeket kell szavatolnia minden sajtóorgánum számára, elő kell segítenie a különféle nézetek és vélemények közzétételét.
Az EU-nak pedig sürgősen közben kell járnia a médiahelyzet javítása érdekében. Ideértve, hogy döntenie kell arról, a magyar hatóságok lépései nem veszélyeztetik-e súlyosan az európai értékeket.
Az angol nyelvű jelentés innen letölthető.