Súlyos kérdéseket vet fel a sajtószabadsággal kapcsolatban a független, oknyomozó hírügynökségek elleni nyomásgyakorlás Ukrajnában. A drámai fejlemények alááshatják Kijev törekvését, hogy meggyőzze a Nyugatot a demokratikus normák iránti elkötelezettségéről, és megszerezze a szükséges és egyre sürgetőbb pénzügyi és katonai támogatást – írja a szabadeuropa.hu a Szabad Európa ukrán szolgálatának tudósítása alapján.
Január 16-án a The People’s Truth nevű, kevéssé ismert hírportál nyilvánosságra hozott több magánjellegű telefonbeszélgetést, amelyen ukrán személyek marihuána, MDMA és metamfetamin beszerzéséről beszéltek, valamint olyan biztonsági kamerák felvételeit is közzétették, amelyeken látható, hogy egy nyaralóban fogyasztják a kábítószert.
A felvételeken szereplők mindannyian a kijevi székhelyű független oknyomozó hírportál, a Bihus.Info filmesei voltak, amely az elmúlt évtizedben a legütősebb riportokat készítette az ukrán elit korrupciójáról.
A The People’s Truth YouTube-oldalára feltöltött videó a következő félrevezető címet kapta: A Bihus.Info másik oldala: kristályt szippantottak, MDMA-t nyeltek, füvet szívtak, majd nyomozni mentek. Ukrán újságírók és médiaelemzők szerint a videó célja egyértelműen a hírportál lejáratása volt.
Két nappal korábban ismeretlen férfiak próbáltak betörni Jurij Nikolov, a kormányzati kiadásokkal rendszeresen foglalkozó online hírportál, a Nasi Hrosi, azaz a Mi pénzünk főszerkesztőjének otthonába, és követelték, hogy vonuljon be a hadseregbe, és harcoljon az orosz invázió ellen.
A történtek az ukrán újságírók elleni kampányszerű nyomásgyakorlás legújabb esetei, amelyek rendszerszintű problémával kapcsolatos aggodalmakat vetnek fel. A támadások főként a közösségi oldalakon, például a Telegramon található névtelen fiókokból indulnak, ami megnehezíti az elkövetők azonosítását. A sajtóorgánumok és a médiaviszonyokat figyelő csoportok a kormány, köztük Volodimir Zelenszkij elnök hivatalára gyanakodnak.
Daria Zarivna, Zelenszkij kabinetfőnöke, Andrij Jermak főtanácsadója visszautasította a feltételezést, hogy a kormánynak köze van a névtelen Telegram-csatornákhoz.
A két eset kritikus pillanatban bukott ki, mivel Zelenszkij éppen azon dolgozik, hogy meggyőzze az Egyesült Államokat és Európát, hogy továbbra is folyósítsanak katonai és pénzügyi támogatást az országnak. Zelenszkij Washingtonban, Brüsszelben és más nyugati fővárosokban többször is azzal érvelt, hogy országa a demokrácia és a tekintélyelvűség közötti világméretű küzdelem frontvonalában áll.
Három hónapja akadozik az amerikai kongresszusban egy hatvanegymilliárd dollárnyi, főként katonai célú támogatási csomag Ukrajnának. Bár nem az ukrajnai belpolitikai kérdések jelentik a fő akadályt, néhány republikánus törvényhozó a korrupcióval és az ukrán demokrácia állapotával kapcsolatos aggályainak adott hangot.
Denisz Bihus, a Bihus.Info alapítója elmondta, hogy a The People’s Truth által közzétett videók és telefonhívások arra engednek következtetni, hogy alkalmazottait több hónapon keresztül akár harminc személy is megfigyelhette.
Bihus szerint valaki egy nappal azelőtt szerelte fel a biztonsági kamerát a szobában, hogy alkalmazottai megérkeztek volna a nyaralóba egy céges partira. Az alapító gyanítja, hogy az ukrán hírszerzés áll a megfigyelés mögött. A bűnüldöző szervek vizsgálatot indítottak.
Nikolov a kormány válaszának nevezte az elnökkel szembeni kritikájára a lakásán tett megfélemlítő látogatást.
Nikolov 2023 egyik legfontosabb sztoriját hozta nyilvánosságra, amikor arról számolt be, hogy a védelmi minisztérium túlárazottan vásárolt tojást a katonáknak. A korrupciós botrány újabb kérdéseket vetett fel a nyugati segélyek elköltésével kapcsolatban, és arra késztette Zelenszkijt, hogy több vezető tisztviselőt felmentsen.
aroszlav Jurcsisin, az ellenzéki Holosz párt képviselője és az ukrán parlament, a Verhovna Rada szólásszabadsággal foglalkozó bizottságának elnöke a Szabad Európának elmondta, hogy a Bihus alkalmazottainak lehallgatása és megfigyelése „egyértelműen törvénytelen”, és azonnali vizsgálatot követelt.
Az újságírókat és médiaszakértőket tömörítő Mediaruh, azaz Mediamovement nevű szervezet az újságírók magánélethez való joga egyértelmű megsértésének” nevezte az eseményeket, és azt mondta, hogy aláássák Ukrajna demokratikus hitvallását.
Zelenszkij január 17-én elfogadhatatlannak minősítette az újságírókra gyakorolt nyomást.
Órákkal korábban az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) közölte, hogy vizsgálatot indított a Bihus.Info ellen irányuló akciókkal kapcsolatban. Egyes újságírók és médiaelemzők azonban további intézkedéseket követelnek.
A The People’s Truth, amely a Bihus.Infóról szóló kompromittáló információkat közölte, a szakértők szerint kamukiadványnak tűnik, a szerkesztőség életrajzai is kitaláltnak látszanak. Néhány hónappal ezelőttig semmit sem tett közzé öt éve létrehozott YouTube-oldalán.
Mindezek ellenére Ukrajna a Riporterek Határok Nélkül által a sajtószabadság alapján összeállított 2023-as éves nemzetközi rangsorban jobb pozíciót ért el, a 106. helyről a 79. helyre ugrott.
További részletek itt.
Kiemelt kép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök éves sajtótájékoztatóján 2023. december 19-én Kijevben – Fotó: Evgenly Maloletka / AP