Három megyei lap Körkép rovatát olvastuk kétszer két héten át 2023 júniusában és szeptemberében – kezdi legújabb bejegyzését a Mérték Médiaelemző Műhely Mértkékblogja az Átlátszón. Mit találtunk a 26 lapszám 954 cikkének kvalitatív és kvantitatív elemzésekor? – teszik fel a kérdést. Egyértelmű bizonyítékokat arra, amit egyébként feltételeztünk: egyoldalúan közvetített kormányzati politikai üzeneteket és világértelmezéseket, mindezt egy tökéletesen centralizált, a szerkesztőség autonómiáját a nem helyi vonatkozású hírek tekintetében teljesen felszámoló működési modellben.
Kutatásunk során – folytatódik az összefoglaló – arra voltunk kíváncsiak, hogy a kormányzati üzenetek és valóságértelmezések mennyire uralják a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA) portfóliójába tartozó megyei lapokat. Három nyomtatott megyei napilapot (Hajdú-Bihari Napló, Kisalföld, Új Dunántúli Napló) vizsgáltunk, különböző tartalomelemzési módszerekkel.
A kutatás egyértelmű bizonyítékokat szállított arra, hogy a helyi hírek kivételével központosított tartalom és egységes szerkesztés jellemző a lapokra. Országos és nemzetközi hírek terén a vizsgált megyei napilapok szó szerint ugyanazt a központilag összeállított Mediaworks-anyagot terjesztik, a cikkek nagy része másodlagos, átvett anyagból készül el.
Az egykor komoly presztízzsel bíró megyei lapokban a vizsgált cikkek túlnyomó többsége szerző nélkül jelent meg (954 cikk közül csak 12-nél szerepelt újságíró neve, ám ezekben az esetekben is mindhárom lap cikkeit ugyanaz az újságíró írta), egyharmaduknál nem volt beazonosítható forrás, és a narratívák kritikája sem fordult elő. Az egyoldalú tájékoztatás rendszeres volt, ellenzéki politikus szinte csak közvetett módon jelent meg. Akkor tehát ki szerepelt legtöbbet? Természetesen a magyar miniszterelnök.