A Bizottság az Újságírók Védelméért (Committee to Protect Journalists – CPJ) szerint 2023-ban világszerte meredeken nőtt a bebörtönzött riporterek száma – adja hírül a Szabad Európa. Olyan államok, mint Belarusz és Oroszország esetében a szélsőségesség vádját és más államellenes törvényeket használták leggyakoribb fegyverként a független média elhallgattatására.
A CPJ a kormányok által a munkájukkal összefüggésben bebörtönzött újságírókról január 18-án közzétett éves jelentésében közölte, hogy december 1-jén 320-an voltak rács mögött – ez a második legmagasabb szám azóta, hogy 1992-ben elkezdték nyilvánosságra hozni az adatokat. (A legmagasabb – 369 fő – 2022-ben volt.)
Kínában a legrosszabb a helyzet, ahol 44 újságírót börtönöztek be, majd Mianmar (43), Belarusz (28) és Oroszország következik.
Az össz-szám „a megrögzött tekintélyelvűség és a független hangok elfojtásában eltökélt kormányok rosszindulatának aggasztó barométere” – közölte a CPJ, hozzátéve, hogy a bebörtönzött újságírók több mint 65 százaléka szembesül „államellenes vádakkal, például hamis hírek terjesztésével és terrorizmussal, megtorlásként kritikus tudósításaiért”.
Belaruszban, ahol az őrizetbe vett újságírók száma meredeken nőtt az Aljakszandr Lukasenka hatodik egymást követő mandátumát biztosító, vitatott, 2022-es elnökválasztást követő zavargások óta, a CPJ szerint a börtönben lévő újságírók 71 százalékát államellenes vádakkal állították bíróság elé, és csaknem a felük ötéves vagy annál hosszabb büntetést kapott.
Oroszország is fokozta erőfeszítéseit a szabad tudósítások visszaszorítására, miközben az ország független médiáját megfélemlítették a Kreml 2022. februári teljes körű ukrajnai inváziója után.
Az egyik ország, amelyet a CPJ az általa fogva tartott újságírók számának csökkenése miatt emelt ki, Irán volt, ahol a szám 17-re esett vissza a 2022-es 62-ről, amikor is a közel-keleti ország volt az „újságírók legrosszabb börtönőre”.
A CPJ szerint a számok ugyanakkor azt mutatják, hogy a 2022-es adatokban szereplők közül sokakat óvadék ellenében helyeztek szabadlábra, és most vádemelésre vagy ítéletre várnak, „ami azt jelenti, hogy a 2023-ban bebörtönzöttek alacsonyabb száma semmilyen módon nem jelzi, hogy Irán enyhített volna a média elnyomásán”.
További részletek: https://www.szabadeuropa.hu/a/rekordmagassag-kozeleben-a-bebortonzott-ujsagirok-szama-a-vilagon/32781069.html
Kiemelt kép: Oroszországban bebörtönzött kollégájuk szabadon engedését követelik a Szabad Európa munkatársai. A fotót 2023. november 29-én publikálták.