A tagállamok uniós nagykövetei jóváhagyták a Tanács és az Európai Parlament tárgyalói között decemberben létrejött ideiglenes megállapodást a médiaszolgáltatások közös keretének létrehozásáról, valamint a médiaszabadság, a médiapluralizmus és a szerkesztői függetlenség védelméről szóló új uniós törvényről – írja Arató László (EUrológus) a hvg.hu-n. Egyedül Magyarország nem támogatta a jogszabályt, ez azonban nem volt akadálya a döntésnek, mert ebben a kérdésben nincs tagállami vétó.
Az új szabályok garantálni fogják a polgárok jogát a szabad és plurális információkhoz való hozzáféréshez, és meghatározzák a tagállamok felelősségét, hogy megfelelő feltételeket és keretet biztosítsanak ezek védelméhez.
A mai nap mérföldkőnek számít a médiaszabadság és a pluralizmus védelme terén az EU-ban. Ez az új szabályozás megvédi az újságírókat és forrásaikat, és lehetővé teszi a polgárok számára, hogy megalapozott döntéseket hozzanak plurális és független információk alapján – jelentette ki a soros elnökség nevében Benjamin Dalle, ifjúságért és médiáért felelős belga miniszter.
Az Európai Bizottság hosszas előkészítés után 2022 szeptemberében terjesztette elő javaslatát. A kezdeményezés egyik, de talán a legfőbb indoka a magyarországi torz médiaviszonyok, az egyoldalú támogatási rendszer és az állami média kormány iránti elfogultsága volt. A törvény rendelkezik egy új, független testület, a Médiaszolgáltatásokat Felügyelő Európai Testület felállításáról is.
A megállapodás szövegét most valamennyi hivatalos nyelven véglegesítik, és 2024 áprilisáig mindkét intézmény (az Európai Tanács és az Európai Parlament) hivatalosan elfogadja, ezt követően lép majd hatályba.
Szakemberek arra figyelmeztetnek, a törvény gyenge pontja, hogy nem szabályozza az önkormányzati támogatásokat. Így – a helyhatóságok közbeiktatásával – továbbra is eljuthatnak olyan állami támogatások médiaszereplőkhöz, amelyek alkalmasak a piac torzítására és/vagy a szerkesztői függetlenség befolyásolására.
A jogszabály rendelkezései minden tagállamra nézve kötelezőek lesznek. Az Európai Bizottság feladata, hogy kötelezettségszegési eljárást indítson, ha úgy találja, valamelyik tagállamnak nem, vagy nem megfelelően alkalmazzák az európai médiatörvény előírásait.
Az új lengyel kormány az elsők között üdvözölte a döntést az X-en. Szabad sajtó, szabad emberek – állt a kommentjükben.
További részletek: https://hvg.hu/eurologus/20240119_A_tagallamok_elfogadtak_az_uj_europai_mediatorvenyt